anot 10
Společnost

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

7 Shares

Milujete bylinky, přírodu a ráda sáhnete po heřmánku? Já si třeba rýmu nedovedu představit bez bezového čaje a medu a už jen to je pro mne malý rituál zvolnění a péče o sebe. Kdo zná Vláďu Vytáska (byl několikrát v Duši K, pořádá bylinkové kurzy a dovolené), možná na tuto knihu čekal jako na vzácný drahokam. A kdo ho nezná, vřele doporučuju!

Dle jeho nakladatele je to člověk, který je pokračovatelem bylinkářského odkazu Pavla Váni, se kterým velmi úzce a dlouho spolupracoval. Převzal po něm bylinkářskou sekci v měsíčníku Regenerace a pokračuje v tom, co Pavel Váňa započal. I Vláďa Vytásek má lehce bylinkové DNA, tedy dědičné sklony, ale já v něm vidím i toho bylinkového šamana, kterého v něm jistě vidí i Pavlína Brzáková, která svou jemnou ruku držela nad přípravou této knihy.

Pro někoho je to bylinková kniha, plná návodů a užitečných informací.

Pro někoho příjemné čtení o životě, o přírodě a o smyslu života. Ovšem tady mi ty myšlenky nějak chodí samy… je to jako návrat k tomu, co jsem kdysi měla ráda. Jenže uživte se bylinkami, i Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a se svými klienty o bylinkách rád a často rozmlouvá, společně se i o bylinky starají. Ano, je to člověk, který  měl tu obrovskou čest převzít štafetu neskutečně silné generace našich bylinkářů, z mého úhlu pohledu zjemnil tu energii.

IMG 20201112 103027

Někdy mám pocit, jestli tito lidé ještě do dnešního světa patří… a pak pocit, mnohem silnější, že právě takových by mělo být v dnešním světě víc. Vytrácí se úcta k přírodě, vytrácí se „povídání si s rostlinami“, vnímání a pokora před přírodou a její otevřenou náručí. A proto mne Můj bylinkový svět naplňuje zvláštní pokorou, úctou a vděčností za to, že se podařilo tuto knihu vydat.

Zdaleka v ní není to, co vyzařuje z Vládi Vytáska, to prostě papír není schopen pojmout, ač se moc snaží… ale je tu přesně to, co autor zamýšlel: základ, mnoho a mnoho informací i o nových bylinkách a rostlinách, tvořící základ všem, kteří si chtějí oživit znalosti, rozzářit tu bylinkovou  lásku v sobě nebo postavit základy celoživotní vášni pro bylinky.

IMG 20201019 082845

Pro otevřené oči a pro ty vzácné chvíle, kdy lze svět kolem sebe procítit. Protože to jemné šamanství, to prolínání se s energií rostlin tu také najdete. Sem tam se dozvíte o nějaké rostlině, jak vyzařuje.

A pro mě osobně by takové  posezení s Vláďou Vytáskem nad tématem jenom vyzařování rostlin, bylo tím nejkrásněji stráveným časem.

Někdy je cítím… ale chtěla bych víc. Víc něhy, víc času, víc prostoru…

Praktické rady v knize:

  • Návody jak základním způsobem připravit z bylinek léčivé prostředky
  • Více než 300 stran o bylinkách
  • Příjemné malé psaní o autorovi
  • Všechno je stručné, jasné – rovnou k použití v praxi nebo k dalšímu bádání v knihách

IMG 20201019 082925

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvořením a vedením kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví.

NAVÍC: Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu: https://www.eminent.cz/clanek/13_vlada-vytasek-a-jeho-bylinkovy-svet

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020, https://www.eminent.cz/kniha/647_muj-bylinkovy-svet

Renata Petříčková

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ivik
Ivik
10 měsíců před

Tu by jsem chtěla najít pod stromečkem smile

tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x