Společnost

Odborné otravy s.r.o. Obor: Služby. Majitelka firmy: „sousedka“

0 Shares

Tak nějak by dnes mohla znít živnost jedné moc zajímavé dámy. Pravděpodobně jedné z prvních profesionálních a odborných traviček. Její služby byly po stránce profesionální bezchybné. Kvalita odvedené práce 100%. Skutečně poctivého podnikatele, je dnes leckdy těžké hledat. „Sousedka“ byla ve svém oboru naprosto spolehlivá! A nouzi o klientelu tedy neměla…

9297MGR.jpg

 

V době renesance bylo travičství celkem běžným jevem.

 

Ve starých análech města Florencie najdeme kupříkladu zcela běžně údaje o vraždách jedem i se jmény obětí, jménem traviče, druhem použitého jedu a dokonce i s cenou za provedený výkon.

 

Taková paní Toffana, měla vlastní patent na speciální jedovou arzenikovou kosmetiku s názvem Aqua Toffana, kterou dodávala i s návodem na použití.

 

9294NzA.jpg

 

Hieronyma Spara zase založila klub mladých vdaných žen, jehož původním zaměřením bylo poradenství v oblasti manželské a majetkové.

 

Roztomilý dámský spolek se postupně změnil v klub mladých bohatých vdov.

 

 

V 17. století ovšem žila v Paříži žena, která obor travičství zkomercionalizovala natolik, že strčila do kapsy pomalu i Kateřinu Medicejskou.

 

Catherine  Deshayes. Předmet podnikání : Odborné otravy.

 

9295NjV.jpg

 

Uznávaná kapacita ve svém oboru, přezdívaná přátelsky „Sousedka“ (La Voisine) učinila ze svého nadání a znalostí, které měla bezesporu bezkonkurenční pravou živnost.

 

Její manžel Antoin Monvoisin, známý a úspěšný zlatník náhle zemřel a paní Kateřina se stala vdovou.

 

Jako matka dcery Margot samozřejmě přemýšlela jak uživí sebe a rodinu.

 

Velice brzy přišla na to, že jako věštkyně a andělíčkářka se sice v malé vesnici v dnešní rue Beauregard nedaleko Saint-Germain jakž takž uživí, ale v zásadě nic moc.

 

Navíc byla zamilovaná.

 

Její vyvolený Le Sage sliboval hory doly a hlavně svatbu. No, nikdy si jí nevzal, zato se řízením jeho a také osudu dostala do učení k mnichovi jménem Exilla.

 

Ten jí zasvětil a ona jako pilná žačka končila kurz tak napěchovaná znalostmi a umem, že předčila i svého učitele.

 

Byla skutečný mistr.

 

Měla kouzlo a lektvar snad na úplně všechno.

 

Velice žádaný a mimořádně účinný byl například prášek úspěchu Poudre de Succesion, který pomalu nestíhala vyrábět. (Ne, neznáme složení tohoto preparátu).

 

Její hlavní nabízenou službou a předmětem podnikání se ovšem staly vraždy.

 

Jedem.

 

Dokázala vyrobit přímo na přání a na míru jed, zpravidla na bázi arzeniku, který byl naprosto spolehlivý, a její služby nikdy nebyly reklamovány.

 

Však má tato paní podnikatelka na svém kontě ne stovky, ale zrovna tisíce spolehlivě otrávených klientů. Mezi nimi přes 2000 dětí.

 

Lukrativní byznys Catherine  Deshayes, překazil muž jménem Desgrez, který ji zatkl.

 

Ludvík XIV. pak zřídil pro její případ dokonce specielní vyšetřovací komisi, která nevycházela z údivu, co všechno stihla podnikavá Kateřina za roky působení v oboru zvládnout.

 

A nejen to.

 

Catherine Deshayes Monvoisin – La Voisin, prozradila také své svou velice zajímavou klientelu, což byl seznam stejně úctyhodný jako dlouhý.

 

Nevyjímal jména jako Madame de Montespan, Olympe Mancini nebo třeba maršála Luxembourga, také Madame de Soisons a dalších stovek zákazníků.

9296OTg.jpg

Nabízela zřejmě dokonce nadstandardní služby.

 

Na její zahradě se našlo přibližně 2500 spálených mrtvých dětí.

 

19. ledna 1680 byla živnost snad nejpracovitější podnikatelky v oblasti smrti nejrůznějšími jedy zrušena a dobrotivá „sousedka“  upálena na Place de Grève.

 

Ludvík XIV. inspirován touto causou vydal roku 1682 zákaz prodeje arseniku a ostatních jedů v lékárnách lidem, které lékárník osobně nezná.

 

9293NDV.jpg

 

Příšerný předmět podnikání?

 

Pravda.

 

Nicméně, v dnešní době bychom našli hodně živností, jejichž výsledný efekt způsobí někomu těžkou otravu.

 

A najdeme nemálo podnikatelů zasluhujících minimálně zmrskat.

 

Jenomže Catherine Deshayes Monvoisin se s morbidním efektem svých služeb alespoň netajila.

 

A hlavně jí za to potrestali.

 

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com