Detail příspěvku: Muži, kteří nenávidí ženy – je libo audio verzi nebo film?

Muži, kteří nenávidí ženy – je libo audio verzi nebo film?

autor: | Bře 29, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Views: 32

Příjemný hlas Martina Stránského (známý to Dr. House) je velkou náloží. Rozsah audioverze je 15 hodin!  Filmové zpracování si můžete vybrat. To švédské (r. ) a nejnovější, které mělo premiéru letos v lednu a kde excelovala Rooney Mara a Daniel Craig. Schválně píšu excelovala a schválně vynechávám knížní verzi  první části trilogie Millenium od Stiega Larssona.

Čtenářský zážitek je jistě též při tloušťce knihy hodem několikadenní dovolené. Ale my se podíváme na zcela nečtenářské jednodušeji konzumovatelné verze. Ani jedna totiž nemá ubráno na kvalitě. Každá chutná jinak a obě stejně dobře.

 

muži, kteříAudioverze

Tu vydal letos Radioservis a dá vám asi tak na  5 velkých večerů… po 5 hodinách. Vyhraďte si čas, protože se od toho opravdu nebude moci odtrhnout.

Ve výkonu Martina Stránského se těžko hledají chyby, snad jen příliš časté opakování slovíčka „zjevně“ nebo poněkud slabší ženské dialogy. Ale těžko taky chtít po dabérovi Dr. House, aby měnil hlas na Lizbeth Salanderovou či jakoukoliv jinou ženu.

Ovšem jeho hra s hlasem je často úžasná….Audioverze je rozdělena do dvou samostatných cédéček, a mnoha menších, zhruba dvacetiminutových částí. Po několika prvních hodně ekonomických a spekulatnských částech se rozjede děj tak, že se neodtrhnete, při poslechu čtyřicáté části už neodejdete ani na záchod. Stává se to závislostí. Stupňované napětí se nedá vydržet.

Dějové linie života Lisbeth Salanderové, Mikaela Blomkvista a řešení případu zmizelé Harriet Vangerové

…. Drobnosti, které dávají tušit, že vyplavou někde jinde, třeba sexuálně úchylný Lisbethin nový poručník, jež ovšem dostal od nevyzpytatelné geniální detektivky a hackerky úžasnou pomstu. Chytlavě vykreslené psychologické niance jednotlivých osob, nikdy nevíte, na čem jste…

Součástí cédéčka jsou i rodokmeny a mapa místa, kde Mikael Blomkvist pobýval.

Závěrem jsou tu 2 díly epilogu, už už doufáte v nějaký happyend, žasnete nad dokonalostí spřediv.

Příběh, ve kterém nám jaksi dospěli Pipi Dlouhá punčocha a Kale Blomkvist, hrdinové Astrid Lingrenové má i své dvě filmové verze.

Muži, kteří nenávidí ženy

Švédsko, v českých kinech v roce 2010

Hrají:Michael Nykvist, Noomi Rapace…

Tak tuhle verzi jsem si stáhla až po shlédnutí té americké a… dojem jediný. Říká se, že švédové by jakožto „domovina originálu“ měli mít lepší charisma, lépe pochopit děj a lépe ukázat, co chtěl Stieg Larsson říct. Navíc tento film byl veleúspěšný a vytáhl švédskou kinematografii na chvíli na vrchol – uváděl se v 50 zemích. V mých očích ale nebyl tak excelentní, film mne tolik ezaujal. Moc temný, moc „špinavých míst“, nehezcí herci, kteří mi připadali, že jsou snad jedna rodina, poněvadž si byli neskutečně podobní… Mikael vůbec nebyl sexy a Lisbeth vypadala jako obyčejná rebelka.

Americká verze totiž obsahovala něco víc, a nebyl to jen „bejvalej agent 007“.

 

 

Muži, kteří nenávidí ženy

USA, 2011

Hrají: Daniel Craig, Rooney Mara…

Tady si všimnete především neskutečně  charismatických herců, ačkoliv jste si je představovali díky knize trošku jinak, velmi brzy do jejich „podob“ vplujete. V porovnání se švédskou verzí ovšem nebyla ta osobní deziluze tak velká. Daniel Craig vypadá téměř na chlup stejně jako Mikael Blomkvist, jež vznikl v mé hlavě – jen je poněkud starší, ale vůbec to nevadí, protože dobře koukat se na něj dá pořád 😉

Rooney Mara je ve skutečnosti plaše vyhlížející krásnou dívkou, ovšem její Lisbeth není jen rebelka pro pózu, z ní ihned vycítíte JINAKOST. Ona JE Pipi Dlouhá punčocha, ovšem trochu zahořklá a nesoucí si temné tajemství v sobě samé. Tahle Lisbeth se povedla natolik, že mohu říci pouze jediné – nemám slov!

Film má drobnosti, které dávají příběhu jinou příchuť – kočka v domku Mikaela Blomkvista, maličké nevýznamné události, časový údaj, jak dlouho věděla Mikaelova přítelkyně a majitelka jejich vydavatelství Erika Bergerová o nabídce Henrika Vangera na investici do jejich firmy, drobnosti s oknem, které hrálo jednu z klíčových rolí… Některé situace jsou věrné až doslova. Občas se prohodí role, např. kdo našel rozřezanou kočku před chatou Mikaela a Lisbeth.

Hlavní zápletka trošku pozměněná, přidány osoby, nové role – neubírá to ale na dramatičnosti.

Je zachována příjemná akčnost…

Film rozhodně nedělá ostudu své předloze, je tu zachována základní ingredience a chuť se liší jen mírně, kořením. A je to koření opravdu delikátní.

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 27
  • 383
  • 17 857
  • 347 593
  • 2 475 801
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet