Detail příspěvku: Mezinárodní den seniorů

Mezinárodní den seniorů

autor: | Zář 29, 2023 | Společnost | 0 komentářů

Views: 149

Víte, kdy se slaví Mezinárodní den seniorů? Už brzy…  1. října. Popřejte svým i cizím dříve narozeným. Senior je, podle definice wikipedie “starší člověk, ale také nejstarší a zpravidla vážený člen nějakého společenství. Jako jediným objektivním faktorem, při posuzování toho, kdo je senior, se stal kalendářní věk jedince.

Kalendářní věk je relativně jednoduše statisticky zachytitelný. Nejobvyklejší věkovou hranicí je věk 60 – 65 let.”

senioři

senioři

Mezinárodní den seniorů se každoročně již od roku 1991. V prosinci 1990 odhlasovalo 1. října jako Mezinárodní den seniorů Valné shromáždění OSN. Svátek je určen k připomenutí přínosů, které senioři pro společnost dělají a o co se v aktivním životě zasloužili. Rovněž má, a to je možná ještě důležitější, za úkol zvyšovat povědomí společnosti o problémech seniorů, jejich omezení stárnutím, zdravotní stav, ale i o problému zneužívání seniorů.

V České republice podle statistiky obyvatelstva (ČSÚ) žilo v roce 2021 osob nad 65 let věku 2 159 855 lidí, což představovalo přes 20 procent populace republiky. Z toho většina, přes 1,2 milionu, byly ženy seniorky a 910 tisíc muži senioři. Nejde tedy o zanedbatelně velkou součást populace. Pro srovnání, dětí ve věku 0 až 14 let bylo v roce 2021 celkem 1 688 502, a představovaly 16 procent populace. Tedy o 4 % méně než nejstarší skupina.

Po troše (možná nudné) statistiky se podívejme na pár akcí a zábavný program, který si mohou senioři v celé České republice užít – a my s nimi.

zoo Brno

zoo Brno

Brněnská ZOO nabízí seniorům na 1.10. symbolické vstupné a jízdu vláčkem zdarma.

V Hradci Králové 1.10. od 12 hodin na Pivovarském až do večera bude probíhat hudební a taneční program různých žánrů a navíc bude v rámci programu i módní přehlídka. Součástí hudebních vystoupení bude i bubnování seniorů z Pečovatelské služby Dvůr Králové nad Labem, již poměrně zvučné jméno, o kterém vysílal reportáž i Český rozhlas.

V Kyjově se oslavy dne seniorů 1.10. chopilo Vlastivědné muzeum, v Kladně se bude slavit v restauraci U Zlatého selátka. V Horažďovicích bude pro seniory zdarma vstup do zámku a do muzea.

V mnoha městech se pak akce ke Dni seniorů pořádají ještě v průběhu celého následujícího týdne. V Mladé Boleslavi, Kraslicích, Slavkově u Brna, v muzeu v Ústí nad Labem, v Praze na Kampě, v parku na Pankráci, v Horních Měcholupech a leckde jinde.

V Praze 1 ostatně  9. října začíná cyklus přednášek o bezpečnosti a předcházení trestné činnosti. Cílem interaktivních přednášek Senior akademie Prahy 1 je, aby se senioři uměli bránit i věděli, jak si přivolat pomoc, ať jde o jejich osobním bezpečí či ohrožení jejich majetku. Přednášky naplňují to, k čemu definovala Den seniorů OSN, omezit prostor pro zneužívání seniorů.

A co u vás, kam vyrazíte se svými (nebo cizími) seniory za zábavou?

Milá Míla

Článek pro vás napsala:

Míla mila
Míla mila
Má ráda vodu a hory a obvykle je myšlenkami jinde, než tělem.
Zvoňte dlouze! Příroda léčí a knihy jsou kamarádi, kteří mají vždycky čas. Když je smutná, šije a fotí.
Hrozně ráda by mluvila s Terry Pratchettem, ale ten si už povídá s Janem Kantůrkem. Kéž bych je mohla slyšet.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Leoš je podle nejnovějších tézí původem ze staroněmčiny. Jeho základní podoba byla Leopold nebo Leonard, což vzniklo ze spojení slov „leute“ - člověk a „bald“ – statečný. Je ale možné, že první část tvoří slovo „leo“, což je lev. Jméno by tak bylo překladem nejblíže významu „silný, lví člověk“. A takových je v ČR hnedle 5727.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 44
  • 371
  • 17 861
  • 347 396
  • 2 476 189
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet