anotace 33
Společnost

Lise Leblanc: Sebepéče pro pečující

0 Shares

Maminky, pečující osoby, ženy vystavené nepřiměřené emoční i fyzické zátěži spojené s nutností chránit a pečovat o něco/někoho, koho milují nebo ke komu cítí povinnost. Jak jen ve zkratce povědět, pro koho kniha je? Navíc kniha otvírá témat mnohem víc, témat víc než niterných.

Až u této knihy mi plně došlo, že jste-li vystaveni stresové situaci péče o kohokoliv, péče velmi náročné a vysilující psychicky i fyzicky, je to doslova otevřená brána vlastním traumatům z minulosti a dětství. Velmi snadno jsem se rozpomněla na podobné situace a jen vědomí, že právě tady se stávám bolavou částí sebe samé, tou zraněnou a nikdy nevyléčenou, že nutnost pečovat o někoho dalšího jen rýpe v ranách, bylo úlevné.

Příležitost zesílit

Kniha Sebepéče pro pečující je laskavým, ale hlavně velmi praktickým průvodcem situací, kdy jste této zátěži vystaveni. A třeba pro mne bylo zásadní to uvědomění, že tady není jen zátěž celé situace, ale že všechno může mnohdy až prvotně nelogicky ztěžovat ještě něco zasunutého velmi hluboko. Vlastní traumata. A tady bych třeba doporučila to, co doporučuje kniha – Najděte si kouče. I tomu tu je věnována kapitola, kterou jsem s chutí přečetla. Přesto musím říci, že kniha je sama trošku o tom, že sedíte s někým, kdo ví, v jaké situaci se nacházíte a umožňuje vám ji řešit. Pro někoho pak taková situace může být příležitostí zesílit tím, že se navždy vypořádáte s přecitlivělou ranou ve své vlastní minulosti.

Kniha otvírá různé komnaty.

Pokládá nejrůznější otázky, z nichž některé jsou velmi intimní a hluboko mířící.

A nutí nás hledat pravdy, osvobození, něhu, lásku a až na samém dně poznat, že děláme nejlépe, jak umíme. A že i my sami potřebujeme něhu, lásku a péči.

A jestli to bude mít podobu ochrany před útočícím okolím, před přetížením tím, že své břímě rozložíme, nebo zázračný účinek bude mít masáž nebo pouhé vypovídání se – to už bude záležet na každé situaci.

Jiný čtenář zase najde v knize právě tu praktickou část, ve které pochopí situaci, ve které se ocitl. Najde v ní smysl. Najde v sobě lásku. Posílí ji. Nechá lásku odpočinout, aby mohla zase zářit. Praktickými tipy a otázkami najde v sobě skrytá zákoutí, která i přes veškeré vyčerpání mohou být zalita soucitem, ze kterého pak čerpáte nejen jako pečovatel, ale i ten, o koho je pečováno.

Pravidla lásky, nutnost povinnosti

Snaha porozumět, snaha nastavit pravidla v mezích lásky jsou asi hlavními nosnými body. Kniha je sice z kanadského prostředí, ale emoce a problémy jsou s těmi našimi shodné. V tomto směru je to kniha nesmírně osvětová a nebojím se říci, že její základy by se měly veřejně probírat častěji než cokoliv jiného. Nemám totiž pocit, že jde jen o péči pro pečující osoby, ale o péči o každou nepřiměřeně zatíženou osobu.

anotace1 4

O péči z lásky, o péči z povinnosti – vše se nakonec může prolínat.

V obou případech je ale důležité vědět v každé chvíli a fázi, kde se nacházíte a co se kolem vás děje. A jak jsem poznala třeba já – proč se děje to, co je zdánlivě nelogické, proč se poznáváte v někom… protože jste to kdysi zažili. Protože to tady už bylo. Protože třeba právě ta minulost.

Ale námětů a směrů je v knize mnoho, takže sic knížečka útlá a malá, ale velkolepá svým obsahem. A také zpověďmi lidí, kteří pečují. Jejich niternými myšlenkami. Tak lidskými.

Autorka: Lise Leblanc je registrovaná psychoterapeutka, pečovatelka a odbornice na řešení konfliktů. Nejen studium, ale i vlastní zkušenost ji dovedly k napsání této knihy, věnuje se též tématu truchlení a posttraumatické stresové poruše.

Vydala Alferia, https://www.grada.cz/sebepece-pro-pecujici-11735

Renata Petříčková

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
Hodnocení k článku

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
(Milá Míla) – Vodnář
(Milá Míla) – Vodnář
10 měsíců před

Díky za doporučení, knížka zní zajímavě

Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Admin
Reply to  (Milá Míla) – Vodnář
10 měsíců před

jméno user

tibetusmev   protibet 1
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
2
0
Would love your thoughts, please comment.x