Detail příspěvku: Hans Rath: Ďábel je taky jenom člověk

Hans Rath: Ďábel je taky jenom člověk

autor: | Bře 3, 2017 | Společnost | 0 komentářů

Vtipné, lehké, románové… A na druhé straně vynikající studie psychologie zla. Zla v nejčistší lidské podobě. Už anotace nenechá člověka chladným: Psychoterapeuta Jakoba Jakobiho navštíví nezvaný host. Chlapík se jmenuje Anton Auerbach a nepřeje si nic menšího než koupit Jakobovu duši.

Ta má totiž od chvíle, co se Jakob setkal s Bohem, mimořádnou cenu. Pro koho? Pochopitelně pro ďábla. Nikým jiným totiž Auerbach podle svého tvrzení není.

 

Rozčilený Jakob odmítá na prodej duše byť jen pomyslet a „Toniho“ nebere vážně. Jenomže domnělý ďábel má v rukávu nejedno eso. Jakobův život se den po dni mění v učiněné peklo. Teď by se mu opravdu hodila boží pomoc…

 

23536NDg.jpg

 

Jenže jak pomoci tvrdohlavému psychologovi?

 

Jakoba Jakobiho si musíte zamilovat. Umanutý, drsný, leč citlivý a s chybami, které má každý z nás. Například sebou nechává trošku zametat přítomnými dámami, o to tvrdší je ale na své klienty, zejména pak na toho ztělesněného ďábla, Toniho. Dá se tušit, že část zápletky bude o tom, kterak Jakob vzdoruje, nevěří, považuje ho za psychiatrického pacienta a podle toho s ním zachází, ovšem čas od času podléhá a vplétá se do jeho sítí. Docela jsem podlehla pokušení si knihu přečíst ještě podruhé s již vyvinutou zvědavostí hledat mezi řádky skryté významy.

 

Toni Auerbach je totiž dokonalý ďábel. Vezměte si toho v tarotové podobě a máte jeho podobenku. Nabízí, podbízí, vyhrožuje! Je slastný a má slabost pro hořké konce. Alkohol a drogy patří do jeho repertoáru, umí nabídnout přesně ty pravé  – s cíleností hodnou lékárníka! Umí vás obejít, nebo naopak předejít.

 

23537OTB.jpg

 

Obraz pekla? Dnešní svět!

Z děje knihy snad nebudu mnoho prozrazovat, protože to je něco, co autor opravdu skvěle promyslel do jednotlivých dějových linií, nasadil do hry jen omezený počet herců, takže se v nich nijak neztrácíte a také tím vznikl prostor pro to, aby psychiku každého dobře vykreslil. No není divu – Hans Rath je sám psycholog a také svou práci bere až precizně. Svá díla si nejprve rozepíše, jsou pevně daná, proto se mu neděje, aby děj unikal někam mimo hlavní  proud – a pak si s tím vším už jenom hraje, zdobí, svižně přidává ještě svižnější dialogy! Doma, nebo v nějaké sdílené kanceláři v loftu, co já vím… umí to. Vědomí, že čtete svěží dílo nadšeného autora s vášní pro svou práci, rozhodně přidá na atraktivitě.

Ale zpět ke knize. Prozradím jen, že se tu podíváte i do samotného pekla. A tam si dávejte dobrý pozor na různá podobenství s dnešním světem. Řekla bych, že to byla cesta do nejhlubšího lidského zoufalství, ale tak skrytého, že si ho navenek ani neuvědomujete. Snad i proto se do knihy přimotává občas opilý, občas střízlivý kněz. A čas od času sehraje dobrou hlavní roli!

 

Na knihy zapomeň. Podívej se na indicie, Jakobe. Auerbach se za každou cenu snaží získat tvou duši. Manipuluje tebou a tvým okolím. Provádí čarodějnictví. Disponuje nezměrným množstvím peněz. A jen tak mimochodem leží jeho existence v tmách.“

Udiveně vzhlédnu.

„Ty jsi to nevěděl? Trochu jsem pátral. Na internetu najdeš několik Antonů Auerbachů, tvůj zámožný pacient ale mezi nimi není. Muž, který údajně žongluje s milliony, je naprosto neznámý? Dokonce i ve světě obchodu? To je přece zvláštní, nemyslíš?“

Roberto olízne papírový útržek špičkou jazyka a dokončí opravu cigarety.

„Já ti nevím,“ řeknu. „Pro tebe jako pro kněze je nasnadě, že ďábel existuje. Ale já jsem psycholog. Já věřím v to, že lidé si nosí svoje propasti v sobě.“

Roberto si zapálí cigaretu a zhluboka vdechne kouř. „A právě tenhle postoj se ďáblovi ohromně hodí, Jakobe. On totiž nechce, aby v něj lidé věřili. Pro něj je dokonce nejlepší, když v něj nevěří vůbec nikdo. Nic netušící lidé jsou vděčnými, a především snadnými oběťmi zla. I ty jsi taková malá nic netušící oběť, Jakobe. I když si to nechceš připustit.“

 

23538YWM.jpg

 

O autorovi:

HANS RATH: Narodil jsem se v Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se  živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium. Po maturitě jsem studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonnu, což podle Úřadu práce představuje solidní základ, aby se člověk jednou mohl živit jako pomocník při žních. Pracoval jsem jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, později jako divadelní kritik a analyzoval jsem scénáře.

Když mi v polovině 90. let nabídli místo v novinovém nakladatelství působícím v Německu, Česku a Maďarsku, vyměnil jsem už splacené lacláče zemědělského pomocníka za oblek s proužkem a začal pracovat ve středním managementu.

Krátce před svými čtyřicátinami jsem toho měl dost. Rozhodl jsem se zkusit štěstí v Berlíně jako autor na volné noze. Tam žiju dodnes se svou ženou Michaelou Weibusch a synem Mattim.

 

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, http://www.anch-books.eu/

 

Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v BLÍŽENCÍCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Oboupohlavní jméno René se narodilo v latině. Matkou je mu slovo „renatus”, což znamená „znovuzrozený”. Podíváme-li se na to optikou předkřesťanskou, když toto jméno vzniklo, pak je René (Renée) prostě reinkarnovaný. A takových reinkarnací máme v ČR 9079.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 263
  • 546
  • 30 705
  • 427 554
  • 2 274 849
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
12 Shares
Share12
Tweet