Společnost

Hans Rath: Ďábel je taky jenom člověk

Vtipné, lehké, románové… A na druhé straně vynikající studie psychologie zla. Zla v nejčistší lidské podobě. Už anotace nenechá člověka chladným: Psychoterapeuta Jakoba Jakobiho navštíví nezvaný host. Chlapík se jmenuje Anton Auerbach a nepřeje si nic menšího než koupit Jakobovu duši.

Ta má totiž od chvíle, co se Jakob setkal s Bohem, mimořádnou cenu. Pro koho? Pochopitelně pro ďábla. Nikým jiným totiž Auerbach podle svého tvrzení není.

 

Rozčilený Jakob odmítá na prodej duše byť jen pomyslet a „Toniho“ nebere vážně. Jenomže domnělý ďábel má v rukávu nejedno eso. Jakobův život se den po dni mění v učiněné peklo. Teď by se mu opravdu hodila boží pomoc…

 

23536NDg.jpg

 

Jenže jak pomoci tvrdohlavému psychologovi?

 

Jakoba Jakobiho si musíte zamilovat. Umanutý, drsný, leč citlivý a s chybami, které má každý z nás. Například sebou nechává trošku zametat přítomnými dámami, o to tvrdší je ale na své klienty, zejména pak na toho ztělesněného ďábla, Toniho. Dá se tušit, že část zápletky bude o tom, kterak Jakob vzdoruje, nevěří, považuje ho za psychiatrického pacienta a podle toho s ním zachází, ovšem čas od času podléhá a vplétá se do jeho sítí. Docela jsem podlehla pokušení si knihu přečíst ještě podruhé s již vyvinutou zvědavostí hledat mezi řádky skryté významy.

 

Toni Auerbach je totiž dokonalý ďábel. Vezměte si toho v tarotové podobě a máte jeho podobenku. Nabízí, podbízí, vyhrožuje! Je slastný a má slabost pro hořké konce. Alkohol a drogy patří do jeho repertoáru, umí nabídnout přesně ty pravé  – s cíleností hodnou lékárníka! Umí vás obejít, nebo naopak předejít.

 

23537OTB.jpg

 

Obraz pekla? Dnešní svět!

Z děje knihy snad nebudu mnoho prozrazovat, protože to je něco, co autor opravdu skvěle promyslel do jednotlivých dějových linií, nasadil do hry jen omezený počet herců, takže se v nich nijak neztrácíte a také tím vznikl prostor pro to, aby psychiku každého dobře vykreslil. No není divu – Hans Rath je sám psycholog a také svou práci bere až precizně. Svá díla si nejprve rozepíše, jsou pevně daná, proto se mu neděje, aby děj unikal někam mimo hlavní  proud – a pak si s tím vším už jenom hraje, zdobí, svižně přidává ještě svižnější dialogy! Doma, nebo v nějaké sdílené kanceláři v loftu, co já vím… umí to. Vědomí, že čtete svěží dílo nadšeného autora s vášní pro svou práci, rozhodně přidá na atraktivitě.

Ale zpět ke knize. Prozradím jen, že se tu podíváte i do samotného pekla. A tam si dávejte dobrý pozor na různá podobenství s dnešním světem. Řekla bych, že to byla cesta do nejhlubšího lidského zoufalství, ale tak skrytého, že si ho navenek ani neuvědomujete. Snad i proto se do knihy přimotává občas opilý, občas střízlivý kněz. A čas od času sehraje dobrou hlavní roli!

 

Na knihy zapomeň. Podívej se na indicie, Jakobe. Auerbach se za každou cenu snaží získat tvou duši. Manipuluje tebou a tvým okolím. Provádí čarodějnictví. Disponuje nezměrným množstvím peněz. A jen tak mimochodem leží jeho existence v tmách.“

Udiveně vzhlédnu.

„Ty jsi to nevěděl? Trochu jsem pátral. Na internetu najdeš několik Antonů Auerbachů, tvůj zámožný pacient ale mezi nimi není. Muž, který údajně žongluje s milliony, je naprosto neznámý? Dokonce i ve světě obchodu? To je přece zvláštní, nemyslíš?“

Roberto olízne papírový útržek špičkou jazyka a dokončí opravu cigarety.

„Já ti nevím,“ řeknu. „Pro tebe jako pro kněze je nasnadě, že ďábel existuje. Ale já jsem psycholog. Já věřím v to, že lidé si nosí svoje propasti v sobě.“

Roberto si zapálí cigaretu a zhluboka vdechne kouř. „A právě tenhle postoj se ďáblovi ohromně hodí, Jakobe. On totiž nechce, aby v něj lidé věřili. Pro něj je dokonce nejlepší, když v něj nevěří vůbec nikdo. Nic netušící lidé jsou vděčnými, a především snadnými oběťmi zla. I ty jsi taková malá nic netušící oběť, Jakobe. I když si to nechceš připustit.“

 

23538YWM.jpg

 

O autorovi:

HANS RATH: Narodil jsem se v Straelenu v Severním Porýní. Obyvatelé tohoto regionu se  živí zemědělstvím a zahradničením. Kdo se nehodí ani na jedno, musí na gymnázium. Po maturitě jsem studoval filozofii, germanistiku a psychologii v Bonnu, což podle Úřadu práce představuje solidní základ, aby se člověk jednou mohl živit jako pomocník při žních. Pracoval jsem jako čerpadlář, stavební dělník, jevištní technik, později jako divadelní kritik a analyzoval jsem scénáře.

Když mi v polovině 90. let nabídli místo v novinovém nakladatelství působícím v Německu, Česku a Maďarsku, vyměnil jsem už splacené lacláče zemědělského pomocníka za oblek s proužkem a začal pracovat ve středním managementu.

Krátce před svými čtyřicátinami jsem toho měl dost. Rozhodl jsem se zkusit štěstí v Berlíně jako autor na volné noze. Tam žiju dodnes se svou ženou Michaelou Weibusch a synem Mattim.

 

Vydalo nakladatelství Anch Books, 2016, http://www.anch-books.eu/

 

Renata Petříčková


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com