Společnost

Galvanovna v Rantířově: Když mají jalovice telata

Přesně tohle přirovnání mě napadlo, když jsem vyposlechla a následně načetla neuvěřitelně absurdní příběh, který by si těžko kdo svedl představit jako reálný. My ale víme, že v tomto státě může být reálné i to sebeabsurdnější. Přesněji řečeno, i ta jalovice povije za úplatu tele.

Ještě přesněji … všechno si lze koupit. Zejména pak lidské svědomí a s ním i celého člověka.

Zvláště náchylným stát se zbožím bez pocitu je úředník.

Zhruba před měsícem jsem projížděla malebným krajem od Jihlavy směrem k obci Rantířov, což je taková malá víska o několika domcích, kde bydlí můj kamarád s rodinou.

26921NTN.jpg

Asi tak padesát metrů od jeho domku a zhruba třicet metrů od domů jeho sousedů, tedy pár metrů od místa, kde jsem parkovala, se nachází oplocený areál.

26922OTc.jpg

O tom, že lze cokoli postavit dřív, než kdokoli vydá stavební povolení jsme se přesvědčili mnohokrát, například v Karlových Varech, kde úděsný „Gargamelův hrad“, vyrost z fantazie pomateného Sověta zcela bez toho, aby ho kdokoli povolil.

Co to bylo potom za lapálii, při čemž řešení bylo více, než jednoduché, „prostě to chlape zbourejte, protože jste to postavil nelegálně“, si asi pamatujeme a rozhodně si to budou pamatovat místní.

Stejně, jako jsou v tuto chvíli doslova v úžasu obyvatelé Rantířova.

Za nevelkým plotem a skutečně nalepený na jejich domech, zahradách, v jejich životním prostoru se totiž papírově nachází hala, ech halička, halušenka, kde se zcela ekologicky provozuje „řemeslná výroba“.

Tedy prostě tady asi sedí nějaký pokračovatel řemesla, jež má zlaté dno a kupříkladu ideálně růčo, vyrábí kovové spony na pásky od kalhot nebo brousí klíče.

Jaký je rozdíl mezi provozovnou řemeslné kovovýroby a galvanovnou, na to člověk fakt nepotřebuje mít titul, aby si to uměl představit.

A i kdyby neuměl, může se tam jít podívat. Chviličku tam bydlet … méně, než padesát metrů vzdálen, dýchat tam a usínat.

I z logiky věci vzedmuli se místní, maje v sousedství své malé děti, zahrádky se zeleninou a domovy a šli se bránit ihned, jak se o záměru stavby galvanovny dozvěděli.

Odbor územního plánování vydal vyjádření, ze kterého jasně vyplynulo, že plánovaný projekt není v souladu s územním plánem obce Rantířov.

Tím pádem neměl stavební úřad v ruce jeden ze zásadních podkladů pro pokračování v řízení o stavebním povolení.

Ano zdravý rozum říká, mít průmyslovou galvanovnu uprostřed obce, v přímém sousedství obytných domů a zahrad, provozovat zde namísto řemeslné malovýroby odvětví, které mimo jiné zahrnuje jako vedlejší produkt, kromě hluku a smradu i 700 000 litrů kontaminované vody denně (!!) je „kapitální békovina“.

Uff – konec dobrý, všechno dobré.

Ale „prd Konopníková“.

Investor stavěl dál.

Bez povolení. 

Deputace občanů i starosty obce, stížnosti a nekonečné intervence vycházely tak naprázdno, že i vzduchoprázdno je proti tomu Tokio.

A tak si investor své dílo, respektive představu pana Mičkeho, majitele oné „řemeslné dílničky“ s názvem M – kovo, do které nainvestoval 60 milionů (to bude hodně spon do pásků a ještě více klíčů) včetně dotace 30 milionů, s klidem Angličana prostě dokončil.

To nadzvedlo místní, starostu a kéž by i Boha, ale ten to zjevně neví. (zatím).

A pak se stal zázrak po setkání investora a úředníků Magistrátu města Jihlava.

Územní plánování se nám mění o 180 stupňů a vydává souhlasné stanovisko.

Opět deputace a stížnosti, ale galvanovna dál vesele roste.

Načerno.

Nato přichází dodatečné stavební povolení pro galvanovnu uprostřed obce Rantířov, a to napříč rozhodnutí soudu, který se v mezidobí postavil na stranu obce.

Galvanování je každopádně vydaným stavebním povolením “povýšeno” na roveň vyřezávání divadelních loutek, barvení kraslic, či pilování dozických klíčů.

A je vymalováno.

Jalovice má tele.

Cosi, co je za normálních okolností prakticky nemožné prosadit, na co je potřeba mít zcela jiné prostory, jiné podmínky, jiné prostředí, jiné zabezpečení, jinou lokalitu … se pod jiným jménem může vesele provozovat.

26926ZTh.jpg

Abyste věděli, proč mě to tak nadzvedlo…

Toto je prostor, kde se prakticky natajňačku, ale s tichým pohledem stranou všech kompetentních úřadů, mimo vedení obce a postižených, vesele provozuje průmyslová a značně škodlivá činnost.

26923MzE.jpg

Pokud se místní pokusili fotit tu výstavbu „dílničky řemeslné výroby“, házeli po nich bujaří (asi řezbáři) šutry.

26927NDV.jpg

https://www.facebook.com/rantirov/photos/a.161729180840985/290297581317477/?type=3&theater

Neskutečné?

Ne – někde prostě dělají zázraky na počkání.

A kdybyste jo nevěděli, jak neuvěřitelná věc se v Rantířově děje, tak takto vypadá skutečně z logiky schválený projekt galvanovny:

26928ZDA.jpg

26929ZmU.jpg

26930NGE.jpg

26931YTl.jpg

Inu, na co potřebujete v Rožnově miliardu povolení, přestaveb a kvanta zabezpečení, na co tam potřebujete bydlet pomalu půl kilometru, kde je nezbytné mít dokonce předepsanou šířku příjezdové cesty a dojezdovou vzdálenost pro záchrannou techniku, kde nesmíte kvůli hluku bydlet blíž, než 200m, aby někdo vůbec mohl zaklepat na dveře a chtít povolení pro galvanovnu, nadto tam, kde už jedna je….

…k tomu vám v případě Rantířova prostě stačí …

Lež a prachy.

(celkem super volební vizitka místních radních … si tak říkám, jestli je někdo ještě někam někdy zvolí)

Osobně bych jako volič někomu, kdo takto efektivně a při plném vědomí ohrožení zdraví lidí používá onu “salámovou metodu”, a kdo se dá koupit za pár špinavých mincí, nesvěřila ani vedení opuštěného marméládového dolu. Natožpak chtít takovéto lidi ve vední města.

Občany obce čeká další soud.

No tak budeme doufat, že dobře placené místo spravedlnosti pozemské, které tam už přestávají věřit, zaujme spravedlnost vyšší.

26925OWZ.jpg

Protože to je asi v tomto případě ta poslední štace.

Je vůbec ještě nějaká jiná možnost pro obyvatele Rantířova a jejich rodiny, nebo už byli odsouzeni? 

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

9
Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

1 počet Komentářových podprocesů
8 Odpovědí na vlákno
0 Následovníci
 
Nejvíce reagovali na komentář
Nejhorší komentář
2 Komentáře autorů
GeriMichaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ Recent comment authors
  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Geri
Člen
Geri

Předem podotýkám, že neznám konkrétní případ galvanovny v Rantířově. Mohu však popsat úkony stavebního úřadu při zjištění nepovolené stavby: 1. Správní řízení o přestupku – pokuta. 2. Zahájení řízení o odstranění stavby. Stavebník má však právo požádat o dodatečné povolení stavby, přičemž musí prokázat, že stavba je nejen v souladu s územním plánem obce, ale odpovídá i požadavkům ostatních dotčených orgánů státní správy (hygiena, hasiči, životní prostředí atd.) a je v souladu s příslušnými právními předpisy. Pokud stavebník všechno doloží a prokáže, stavebnímu úřadu nezbývá nic jiného (a to i v případě, že by se mu to pocitově sebevíc nelíbilo),… Číst vice »

tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com