Views: 15
Vážně… Miluju knížky s hodnotným obsahem, milými krásnými obrázky, které doslova rozmazlují a s návody a informacemi, které nabádají využít dary přírody ku svému prospěchu. A to vše s milými slovy, nadšením a pokorou a obdivem, který si příroda zaslouží.
Domácí bylinář je možná knížka nenápadná – leč velká – ale obsahově naprosto bezkokurenční.
Zvu Vás na malou exkurzi do jejích stránek.
Pojďme se tetelit.
Zhruba jednu třetinu knihy tvoří klasický herbář. Množství rostlin i dřevin léčivých se nám tu představí v celé své kráse. Lípa, jetel, lichořeřišnice, třezalka, ale i ty méně známé – třeba šanta kočičí. Len, yzop, třapatka nachová… přehledné heslovité a informacem nabité texty jsou doprovázeny fotografiemi, takže bylinky v přírodě rozhodně poznáte.
Už jen tohle by samo o sobě stačilo k ustavení této knihy na čestné místo v knihovně.
Ale jsou tu ještě 3/4 dalšího obsahu.
A to je právě důvod k tetelení!
Další část knihy se věnuje využití bylinek v praxi.
Že se z mnohých dá uvařit mnoho dobrého je všeobecně známo. Hned zkraje nás uvítá několik dvojstran, které se věnují přehledným tabulkám o působení rostlin na ženské zdraví, (ba i na zdraví mužské)….
…tušili jste, že kustovnice čínská působí na mužskou potenci a jako afrodisiakum, jinan dvojlaločný pak jako prevence erektilních dysfunkcí a bylinka s názvem damiána působí na muže antidepresivně? A třeba dýně zase preventivně proti zbytnění prostaty…
Vida pánové, ani vy nemusíte být bylinkami ušetřeni!
Témata jsou tu různá, taková malý domácí lékař. Na kašel, na svaly, na klouby, v těhotenství…
Ovšem pozor, v další části začínáme vařit!
Tohle vypadá jako musli tyčinky – vlastně ano – jen místo vloček do směsi mixujeme doma naklíčenou pšenici. Mícháme s ovocem, sušeným i čerstvým, ořechy, semínky a necháváme sušit několik hodin na mřížce v troubě.
Chuť naklíčené pšenice miluju… už dlouhé roky jsem ji neměla a tak inspirována touto knihou a nutkavou vzpomínkou si briskně pořídím pšenici a budu klíčit.
K receptu už nedojde, pšenici sním sama…
Recepty tu najdete klasické – koktejly, marmelády, šťávy… ale i méně obvyklé a lákavé – tinktury, studené i teplé polévky, saláty…
Část s bylinkami pro vnější použití je už čistě rozmazlovací. Domácí kosmetika!!!
koupele, odvary, krémy, mýdla…
Zejména domácí mýdla mne velmi zaujala, stejně jako úžasný recept na domácí pudr. Na něj potřebujete kaolin, což jsem třeba vůbec netušila.
A jestli stejně jako já netušíte ingredience na domácí mýdlo, tak prosím:
olivový olej, kokosový olej, voda, louh (!!!), zelený jíl, mořské řasy, ovesné vločky a bylinná voňavá esence… tolik ve zkratce jeden z receptů.
Je to taková malá alchymie, ale nesmírně lákavá. Kdo se takovou domácí výrobou zabývá, bude nadšen.
A kdo se nezabývá, tak ho notně začnou svrbět prsty.
Slibuji, že jestli někde seženu louh a kokosový olej, tak se o to mýdlo pokusím.
Mezi méně náročné recepty patří třeba domácí kondicionéry nebo šampóny, v nichž je základem běžná kosmetika – tedy běžný šampon a kondicionér. Ten obohacujeme o sylice, esence a nálevy z bylinek. Taky řešení.
Závěr knihy tvoří praktické rady v péči o zahrádku s bylinkami. Dokonalost sama.
Vydalo nakladatelství Euromedia, Ikar, www.euromedia.cz, 2012
Renata
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.