Detail příspěvku: Brigáda v Bohnicích? Tak tohle bych asi nedala…

Brigáda v Bohnicích? Tak tohle bych asi nedala…

autor: | Srp 8, 2011 | Společnost | 0 komentářů

Views: 57

Slečna Jana je osmnáctiletá studentka. Druhým rokem se učí prodavačkou. Je ve znamení Panny. Asi jako každý student hledala brigádu na léto a přes pár známých sehnala místo v psychiatrické léčebně. Nutno říci, že Jana nepodává lékařskou ani sesterskou službu. Stará se o pacientky ve věku šedesát pět let a výše. Její práce spočívá v přebalování, koupání a krmení pacientek. Na oddělení „A“ jsou pacientky ve stavu, kdy se o sebe dokáží postarat téměř samy. 

629NzF.jpg

Na oddělení „B“ jsou pacientky agresivní, problémové a neschopné se o sebe postarat. Jana se častěji vyskytuje na „Béčku“, kde musí být víc sester a pomocnic.

 

Chtěla jsem se za Janou vydat osobně, ale bylo mi sděleno, že pokud nejsem příbuzná pacienta nemám tam zkrátka co dělat. Nejsem prý jediná, kdo měl zájem udělat tam reportáž.

 

Daly jsme si tedy sraz v jedné pizzerii. Na schůzku přišla sympatická mladá slečna. Neměly jsme moc času.

Janě za chvíli začínala noční směna.

 

624ZTA.jpgJano, jaký byl Váš první pocit, když jste poprvé viděla ty nemocné ženy?
Do smíchu mi rozhodně nebylo. V každé jsem viděla svojí babičku. První den jsem byla na oddělení B. Jsou tam ženy na pokojích po třech a jeden je tam i po dvanácti.

 

Byl tam šílený puch.

 

Nejdříve jsem nevěděla, jestli to zvládnu. Asi osmdesátiletá paní tam zrovna močila na postel a sprostě nadávala na sestru, která tam byla semnou a nebyla k uklidnění.

 

Co jste dělali?
Paní dostala od sestry vynadáno a kupodivu to zabralo. Některé pacientky jsou tam totiž dobrovolně a jsou svéprávné.

 

Pokud dostanou do svého spisu nějakou upomínku, tak je mohou  vyloučit z léčby. Většina z nich nemá kam jít, takže se okamžitě uklidní.

 

A co ty pacientky které léčbu mají nařízenou?
Ty vyhodit nemohou, ale sestry jim to říkají také.  Pokud to nezabere doktor může použít i elektrošok. Stačí, ale výhružky. Bojí se, že by je třeba vyloučily. Jsou tam zvyklé.

 

Jak probíhá Váš den v práci?
Nejprve vyfasuji pleny. Vzbudím pacientky a začíná ranní hygiena. Probíhá na pokoji. Mají tam umyvadlo a plentu. Na oddělení „A“ jsou koupelny. Pacientky si pod dohledem musí vyčistit protézy a umýt se. Poránu jsou pacientky v klidu. Zkontroluji plenu, která je samozřejmě přes noc plná. Pacientky nastříkáme speciální pěnou a setřeme žínkou na jedno použití. Pěnou se ošetří kůže a přebije pach. V budově ho je ale plno. Střídá se tam deset sester na třicet pacientek. Samozřejmě tam není pacientka v pleně celý den, ale vlastně přebalujeme pořád dokola. Potom je snídaně. Některé se nají samy, některé krmíme. Už alespoň stokrát jsem byla poplivaná. Stačí pohrozit a už to jde samo. Některým se to do spisu ale opravdu zapíše. Po snídani mají muzikoterapii. To mají nejraději.

Pouští se jim Mozart, nebo Bach. Rády tančí. Hrajeme i puzzle, stavíme kostky, malujeme si. Po obědě mají nepovinou hodinu náboženství. Ty, které chtějí mohou plést, nebo navlékat korálky. Většina pacientek by ale jen ležela. A to není dobré. 

 

Napadla Vás někdy nějaká pacientka?
Ne mě ne, ale byla jsem u toho, kdy asi sedmdesátiletá paní napadla saniťáka. Zlomila mu nos. Bylo mi vysvětleno, že ve chvíli záchvatu má stejnou sílu, jako, když dítěti hrozí nebezpečí a jeho matka by nadzvedla i auto, aby dítě zachránila. Po záchvatu tahle ale neví, co způsobila. 

 

Jezdí tam návštěvy?
Je to smutné, ale hlavně, když jsou důchody. Jejich děti zaplatí pobyt v léčebně, který stojí šedesát korun na den. Jídlo padesát korun. Z důchodu zaplatí léky, které nehradí pojišťovna. Pacientky mají pro sebe na útratu asi tisíc korun na měsíc. Některým, ale děti posílají balíky, ale nemá to cenu. Obsahují jogurty a ovoce. Všechno, ale končí na zemi nebo rozmačkané pod polštářem. Cigarety kuřačky dostávají třikrát denně. Mají kuřárnu, ale nemají u sebe zapalovač. Připalovat jim chodím já, nebo sestra. 

 

Zvládáte to po psychické stránce? Chtěla byste tohle dělat jako stálou práci?
No jak už jsem řekla, začátky byly hrozné, ale časem si zvyknete na ledacos. Naučila jsem se starým lidem naslouchat, jsou rádi, když si s nimi povídám. Jako když pustíte sednout babičku v tramvaji a ona začne mluvit o počasí, povídám si s ní. Vím, že jí to potěší. Mnozí zaměstnanci jen kývnou a nasadí si sluchátka. Každý týden jezdím k mé  babičce na oběd. Dnes už ne z donucení mamky jako dřív. Vím, jakou má obrovskou radost. Klidně bych to dělala. Chtěla bych si udělat nějaký kurz. 

Poděkovala jsem Janě za rozhovor. U mě je borkyně.

 

Nevím, ale, tohle bych asi nedala…

 

A ještě něco…teď se jenom tiše modlím, až jednou…já…


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VODNÁŘI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ferdinand je starogermánského původu. Jeho základ nalezneme u jména Fridunant, což se překládá jako „ten, který se připravuje k jízdě“. Ferdinand je tak pozdější, lépe vyslovitelná varianta. Jde vlastně o zjednodušeného Fridunanta. A je to logické, vždyť zkuste vyslovit Fridunant… to je Ferdinand lepší. A takových máme v ČR 1658.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 226
  • 353
  • 37 790
  • 359 796
  • 2 462 372
  • 3 795
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet