Detail příspěvku: 15 hodin s příběhem, který vás nepustí. Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

15 hodin s příběhem, který vás nepustí. Stieg Larsson: Dívka, která si hrála s ohněm

autor: | Čvc 7, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Nemohla jsem se dočkat – Mikaelea Blomkvista a Lisbeth Salanderové. Jako vybraná lahůdka s kvalitními a dobroučkými ingrediencemi – taková jsou pro mě díla Stiega Larssona. Nezklamal ani v nejmenším. Naservíroval mi opět  15 hodin čiré detektivní, čtenářské i posluchačské rozkoše. Pravda, svůj díl na tom měl i hlas Martina Stránského, který umí rozechvívat ty nejjemnější senzory ženského vnímání. Prostě ideální mužský hlas.

Ale žádný strach – nejen ten hlas, ale i děj bude to, co vás chytne a nepustí. Nálož 15 hodin je poměrně obtížná, ale nikoliv v tomto případě. Prakticky jsem zde nezaznamenala chvíle, kdy bych se nudila – což se stalo občas v prvním díle. Tady ne! Stieg Larsson našlápnul o rychlost víc a zároveň zašel i hlouběji do minulosti a charakterů postav. Více se dozvíme o Lisbeth Salanderové a budou to často šokující fakta. Přitom však taková, u kterých si řekne – ale to přesně dává smysl.

 

5995Y2Q.jpg

 

Nenechá vám usnout mozek

Kdepak, tohle není tak úplně relaxační počin pro mozkové buňky. Mistrně dávkované informace vám nedávají spát, kromě poslechu dějové linie se nějaká další tvoří i ve vaší hlavě – minimálně ta, ve které neustále také řešíte případ, kdy je Lisbeth podezřelá ze spáchání tří vražd.

Tyto vraždy jak jinak přijdou ve chvíli, kdy je nejméně očekáváte.

 

Představivost je ponoukána nikoliv vždycky naplno…

Co nejvíc miluju na prozatím těchto dvou CD, je úžasný popis naprosto obyčejných. Nebudu příliš prozrazovat z děje, protože bych vás připravila o jeden z nejvzrušujících posluchačských zážitků, ale že se Lisbeth přestěhuje snad můžu říci. A jen ten jednoduchý popis shánění bytu, jeho koupě a zařizování  tu zabere poměrně dost času. Úplně to vidíte, úplně to cítíte, jste na chvíli Lisbeth Salanderovou. Stejně tak můžu prozradit, že tahle dívka, jež se pohybovala na okraji společnosti, má v tuto chvíli 30 miliard švédských korun, které si pořídila v minulém díle. Je doslova příkladem toho, jak s velkou částkou peněz hospodařit. A opravdu nebude hýřit,… naopak její chladná logika vás bude fascinovat.

Ty jednoduché úkony zde popisované, ta odpoledne, pozdní noční práce, příchody domů, chvíle v kavárnách jednotlivých osob jsou úžasné v tom, že nepřestáváte přemýšlet, jestli právě tam není nějaký detail, který bude v následujících dějových liniích hrát nějakou významnou roli.

No… někdy bude.

 

5996NGR.jpg

Seznam zúčastněných osob v příběhu je sice děsivý, ale vzhledem k vizuální rozmanitosti jmen a faktu, že mnohé už znáte z prvního dílu, to není žádná hrůza. V paměti Vám zůstanou snadno…

 

Martin Stránský umí i muže po mrtvici

Blíže se tu seznámíme i s Lisbethinými dvěma poručníky. Tím prvním, který přežil mozkovou mrtvici – Holger Palmgren a budou to chvíle nesmírně krásné. Podpořené vynikajícím výkonem Martina Stránského, který naprosto věrohodně ztvárnil muže vysokého věku po mozkové mrtvici s obtížemi s mluvou a formulací slov. Přesto zachoval stařeckou moudrost a hlavně, Holger Palmgren nám toho tady hodně prozradí.

 

5999NjI.pngObrázek se po kliknutí zvětší

Ten druhý, současný poručník Lisbeth Nils Bjurman dopadne o poznání hůř.

Hned zkraje příběhu se mu však velmi syrově a nechutně můžeme podívat do duše. Je to však snesitelnější, než v prvním díle pohledy do jeho ložnice, kde surově Lisbeth zneužíval.

Milovníci záhad z jiného světa potěší záhadné vstupy divného tvora ukrytého v hlubokých lesích. Děsících chlapa jako hora… Zdánlivě nenáležící drobný detail je takovou čokoládovou hoblinou na pravé straně dortu s názvem Dívka, která si hrála s ohněm.

Vlastně až ke konci příběhu jsem si uvědomila, že Lisbeth a Mikael spolu fyzicky nepobývaly co by se na nehet vešlo, … vyjma asi dvou minut…. A přesto se vztah mezi nimi vyvíjel. I milovníci romantiky si tak přijdou na své, ač je to romantika v drsných kulisách.

 
Děj navíc graduje tak, že ke konci je doslova nervově nesnesitelný!

Především ale tato dvě cédéčka potěší každého, kdo má rád napětí a hluboké, snadno pochopitelné psychologické rozbory a Švédsko. Brilantní styl autora je něčím nezapomenutelným, snad proto, že byl novinář, publicista a bojovníkem za práva utlačovaných, majitel magazínu – prostě dokonale ví, o čem píše.

Třetí díl trilogie s názvem Dívka, která kopla do vosího hnízda – vyjde v říjnu letošního roku.

P.S.: ještě tu mám zfilmovanou švédskou verzi, tak se možná též podělím o dojmy, zatím mi tady leží… než vstřebám zážitky z rozhlasové smršti…

Vydavatel: Martin Pilař – ADK Prague s.r.o., 2012

Distribuce: Radioservis, a.s. – www.radioservis-as.cz

Foto: Radioservis

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RAKU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ondřej má rodný list psaný Řecky. Jeho otcem je jméno Andreas, které vzniklo ze slova „andréios”, což znamená „statečný”. Ačkoli jde tedy v případě Ondřeje o odnož, význam je stále stejný. Ondřej znamená „statečný“. V ČR běhá aktuálně 60251.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 287
  • 436
  • 30 413
  • 426 399
  • 2 275 754
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet