Detail příspěvku: KAM S DĚTMI? Do opravdové pohádkové země!

KAM S DĚTMI? Do opravdové pohádkové země!

autor: | Srp 5, 2011 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Když jsem si domlouvala návštěvu této výstavy pro účely Popelek, myslela jsem, že to bude nějaká pohádková výstava. Poté jsem si uvědomila, kdo je autorem – Vítězslava Klimtová (autorka Lexikonů strašidel mimo jiné). A strašidla já ráda! Moc! Projela jsem fotky na netu, ale nečekala jsem, že se na pár minut ocitnu opravdu v pohádce!

V podzemních prostorách pardubické radnice s krásným názvem Šatlava v místech, kde ještě před několika lety byla hospoda, dnes stojí a do 21. srpna ještě stát bude, rybník. Tedy, rybníček… a vodník krotící štiku a rybniční žínka. Ale různých strašidelných breberek tu stojí mnohem víc.

 

565Yjl.jpg

 

Koordinátorka výstavy, paní Soňa Oberreiterová zdůraznila to, co mi přišlo na mysl jako první – sklepní prostory jsou pro podobnou výstavu jako stvořené. „Často se podobná pohádková výstava udělá mezi bílými stěnami, ale to není ono, postavičky tam tolik nevyniknou,“ říká. S tím nelze než souhlasit, protože kde jinde by se měl člověk trošku bát a čekat nečekané, než v příjemně zšeřelém sklepě, kde vážně nevíte, co bude, když uděláte další krok.

Loutky byly tematicky vybírané z téměř nekonečného archívu Vítězslavy Klimtové, výtvarnice, spisovatelky a ilustrátorky, která má stálé muzeum v Pičíně, kde můžete vidět stále něco nového a odkud také její postavičky míří na různé stálejší i více putovní výstavy. A stále tvoří další a další, ač je již věkem dávno babička, jenže, někdy to dopadne jako se Šiškounem chechtavým, který do výstavní expozice přišel nedodělán a tak má místo ruky šišku. I pro samotné organizátory výstavy je často překvapení, CO všechno přijde do expozice.

Onen pán, ten Šišknoun chechtavý, je na obrázku v popředí.

 

566N2R.jpg

 

567ZDB.jpg

A tak mě napadá, jak se vlastně tvoří taková výstava? Soňa Oberreiterová odpovídá: „Je to tak 14 dní intenzivní práce, většinou improvizujeme, jezdíme do lesa pro materiál a někdy vezmeme postavičku a třeba tady půl hodiny, stojíme, chodíme a přemýšlíme, kam by se nejlépe hodila a jak to udělat.“ Pravda je, že výsledek opravdu stojí za to a návštěvníci výstavy si některé momentky mohou prohlédnout ještě před vstupem do expozice. Třeba stěhování obřího šneka nebo instalace vodníka na vrbu…

569MmV.jpg

Strašidýlka tu mají duši, svůj příběh a svou maminku, výtvarnici Vítězslavu Klimtovou. O každém strašidýlku prý umí naprosto vážně vyprávět tak, jako by to bylo její dítě, které vychovala. Strašidlo má svou povahu, charakter a své vrtochy. Snad i proto jsou vystavovaná strašidla neprodejná. Děti se neprodávají, shodujeme se s koordinátorkou výstavy. Ptám se, jestli postavičky, jež jsou velmi originální, mají nějaký základ v pohádkách. Kromě Drnovců, kteří jsou použiti v jedné autorčině knížce, jsou to čistě fantazijní a svobodné postavy, nevázané v jiných pohádkách. Skoro škoda, nemyslíte?

 

570NGV.jpg

Jedinečné vlastnosti a jedinečné příběhy však nejsou vždy jen z hlavy autorky výstavy, ale i koordinátorky se vyřádily. Protože na výstavu chodí hodně školek a škol, je třeba vymyslet program, tedy příběhy k postavičkám nebo jednoduché otázky, na které děti odpovídají. Aby vše bylo tak trochu interaktivní a pohádková země opravdu před očima dětí ožila. I to byla práce koordinátorek výstavy Pohádková země Soni Oberreiterové a Lucie Šárovcové. Mluvící strom ovšem mluví a vystačí si sám, a tak jsem se dovolila s ním trochu zapózovat. Zpívat jsem se s ním neodvážila, ač mě o to žádal,  to by okamžitě uschl… A to si nemůžu vzít na svědomí.

 

571MzU.jpg

A protože je ještě čas, kdo budete mít cestu do Pardubic, určitě stojí za zhlédnutí, snad i proto, že vstupné je sympatické – 20,-Kč. A když to do 21. srpna nestihnete, nevadí. V září je tu v programu medová výstava s názvem CESTA MEDU a bude pojednávat právě v těchto podzemních prostorech o cestě medu od včely, včelaře až do pardubického perníku.  A také mne zaujala jedna z minulých akcí, opět s paní výtvarnicí Klimtovou, a sice jarní výstava Jarní a bylinkoví skřítci.

 

Výstava potrvá od 11. 4. do 21.8.2011.

Výstavní prostor Mázhaus Pardubice:

 

Otevírací doba:

 

pondělí           9 – 18

středa            9 – 18

 pátek            10 – 18

 sobota          10 – 18

 neděle           13 – 18

 

Výstavu zatím navštívilo zhruba 1200 návštěvníků z řad veřejnosti a cca 80 školek a škol, což čítá dalších 1600 párů zvědavých očí.

A ještě na závěr:

Těším se…

Před Vánoci se chystá výstava s pekelnou tématikou a to v těchto prostorách teprve vynikne! Není divu, že prý krásná a bezvadná spolupráce s paní Vítězslavou Klimtovou trvá už bezmála tři roky a výstav, dokonce i výstavy obrazů, už bylo nepočítaně.

Tak se můžete těšit se mnou, určitě se podělím o dojmy.

P.S.:. A bát se nebudu, fakt ne. Všimla jsem si totiž, že jeden ze  skřítků měl dětský boty, takový, jako znám u svých dětí… snad i stejný model, tak pssst! Skutečný nebudou jistě ani ti čerti.
Teda doufám!

 

Renata

Foto: Renata Petříčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Matouš se k nám přistěhovalo z hebrejštiny, kde je mu základem jméno „Mattyth Jáh(u) ”, které položilo základ rovněž všem Matějům a Matyášům. Překlad zní jako „dar od Boha”. Po naší české kotlině v české verzi Matouš pobíhá v současné době 2589 Matoušů, darů Božích.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den míru.
Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Don’t Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Don't Worry Be Positive

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 450
  • 519
  • 20 966
  • 439 195
  • 2 216 532
  • 3 772
  • 26
  • 1 813
0 Shares
Share
Tweet