aboit
Rodina a Drobotina

Bojíte se papiňáku? Já ne. A víte, že ho vlastně vynalezla žena?

49 Shares

Nevím, jak vy, ale já si bez něho vaření umím těžko představit. Patřím k těm, kdo si tento vynález Marie Židovky, alias Miriam Věštkyně, sestry Mojžíšovy, velice oblíbili. Pokud to máte stejně, vězte, že ono za vším hledej ženu, platí i zde. Nejen neprůstřelná vesta, kevlar, myčka, stěrače, cirkulárka, stahovací vodítko, moderní dětské pleny, lednice …ale i papiňák má de facto na svědomí dáma…

Ve Španělsku se mu říká baňo María, což v překladu bude něco, jako Mariina koupel. (lázeň).

Za to, že tohle víme a že vás teď mohu poučovat, ale vděčíme muži, jejímu velkému obdivovateli a propagátorovi jejích alchymistických vychytávek a objevů, též alchymistovi, Zosimu z Panapolis, který žil ve 4. století.

Marie Židovka, zvaná též Marie Hebrejka je dokonce první doloženou alchymistkou vůbec.

Capa 1 frente Maria a Judia Alquimista

Po Zosimovi se Marii Židovce poklonili až Arabové v roce 879, konkrétně statistik a informatik Al-Nadim, který Marii zařadil mezi padesát nejslavnějších alchymistů.

Své vynálezy a objevy podepisovala Marie jako Miriam Věštkyně, sestra Mojžíšova, z čehož vznikla legenda, že to byla právě ona, ta starozákonní Miriam, co měla bratry Aarona a Mojžíše, ale to nejspíš tak není.

Ačkoli, kdo ví.

Marie rozhodně skutečná byla a její slavný kerotakis, tedy veliká, hermeticky uzavřená nádoba, kde se pod tlakem zahřívaly tekutiny a substance také.

To je on.

unnamed

Marie ale nevynalezla jen tlakovou nádobu…

Jejím objevem je rovněž alembik, který velmi dobře znáte třeba z filmu Císařův pekař.

To je ta věc, co v něm namísto elixíru byla slivovice… tedy ano, Marie stojí i za prvním destilačním zařízením.

scientific chemistry

A to jí nestačilo a brzy přišla s tribikosem. To obohatila alembik o další měděné trubky a skleněné nádoby.

dibujo20090602 mary the jewess three armed still drawings by zosimus

Jak děláte čokoládovou polevu?

Jasně, ve vodní lázni…i tady můžete poděkovat Marii Židovce. I to je její nápad.

110136377 51e93efb 88d2 49eb 8cd3 ad33447a421a

Jen to původně nebyla voda, ale písek.

Marie Hebrejka byla nejen alchymistka a očividně velice chytrá dáma, ale zabývala se též věštěním, magií a Kabbalou.

800px Denis PapinAle abychom neupřeli zásluhy i panu Denisu Papinovi, protože to on má konečný podíl na dnešním papiňáku…

…v roce 1679 tento francouzský matematik a fyzik sestrojil tlakový hrnec s pojistným ventilem, který už nese velkou podobu s těmi našimi dnešními, i když byl pokud objemnější.

V papiňáku od pana Papina vaříme ne při teplotě 100 stupňů, ale cca při 130 stupních a to díky tomu, že jeho poklice, hermeticky uzavírající hrnec, vytvoří uvnitř tlak 280-300 kPa.

Papins digester

Doba vaření se tím výrazně zkrátí, my ušetříme čas i elektrickou energii a po půl hodině v papiňáku, můžeme klidně rozkousat a sníst i třeba kuřecí kosti.

Takové vepřové maso je v papiňáku měkké za pár minut … však víte.

Já mám takový obstarožní, děsně ho miluji a nechci jiný. Ne, že bych si ho nemohla koupit, ale jednak slouží bezvadně, i když možná pamatuje toho Papina, a jednak je to ještě ten s Vaškem.

To je ten odnímatelný klobouček, který na něm při vaření tak hezky poskakuje a popiskuje.

Vašek mu říkala moje babička…a já s úctou k této zajímavé ženě, mu taky neřeknu jinak.

116584046 291874302235571 3366844411743497480 n

Nebojím se papiňáku.

Je ale zajímavé, že znám velkou spoustu žen, které si nikdy důvěru v tlakový hrnec nenašly. No netuší, oč přicházejí, ale jistě je i jejich vepřové na paprice lahodné.

Jen prostě je hotové později.

Přeji vám všem krásný den!

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janulas
Janulas
1 rok před

Papiňák je úžasný doplněk do kuchyně. Používám ho snad od vždycky a nenapadlo by mě se ho bát- věřím, že ho mají v dnešní době udělaný tak, aby nebyl nebezpečný.

Last edited 1 rok před by Janulas
Kočka
Kočka
1 rok před

Marně tápu, kde je ikonka pro smajlík, kromě smutný a veselý co dělám závorkama. je to ted nějaké jiné a nevidím je tu, nabízí mi to vložit obrázek, ale to není onosad

Helena17
Helena17
1 rok před

Ahoj,
tak já používám papiňák už strašně dlouho a nedám na něho dopustit.

Kočka
Kočka
Reply to  Helena17
1 rok před

vidíš a já vyrosla v rodině, kde se nepoužíval a většinou vařím taková jídla, kde ho netřeba… ale celé dětství jsem závidela rodinám, kde se v něm vařilo, protože kamarádky vyprávěly, jak je to v něm rychlé…

Kočka
Kočka

no, bojkot byl ze strany mužů… usnadnilo to prácisad myslím, že mamka by do toho šla… obavy z něj nemám, jen ho nemám a tudíž nejsem zvyklá si v něm urychlovat vaření smile

Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Admin
1 rok před

Test z mobilního telefonu

Kočka
Kočka
1 rok před

Prosím, ještě se chci zeptat k horoskopům, na tento čtvrtek radíš, vzít si radši volno, že se toho bude dít tolik… i pátek bude takhle našponovanej? Potřebuju doladit pracovní schůzku a řeším jestli to má tento týden vůbec ještě smysl. V úterý teploučko, jupííí, ale na půldenní cestu to je úmorný, tak váhám nad středou či pátkem, kdyby byl lepší než čtvrtek. děkuju

Kočka
Kočka

Ok, elegantně to přesunu na příští týden a tenhle dojedu resty a budu odpočívat. DĚKUJU, FAKT DĚKUJU. řešila jsem, jestli to je moje lenost a nebo intuice to přeložit na příští týden.

Kočka
Kočka

Děkuju, vypadá to spíš na úterý, než pondělek, to bych ráda volno. Beru to, že začátek týdne bude v podobné energii. Je zajímavé, jak to “cvičí”, teda u sebe to pozoruju a u lidí v okolí taky, únava, podrážděnost, Saturn s Jupiterem jsou krásně vidět na obloze. Měla si štěstí na kometu?

Kočka
Kočka
1 rok před

Ty jooo, Míšo, kam na tyhle objevy chodíš:-))) Marie/Miriam Věštkyně a alchymistka mne nadchla, to je přímo námět na film. Děkuju.

tibetusmev   protibet 1
19
0
Would love your thoughts, please comment.x