Móda

BEST OF POPELKY – Víte, že: Kravata se narodila jako amulet?

0 Shares

“Kravaťák” Agent s teplou vodou, pojišťovák, jehovista. Ale také šarmantní elegán a džentlmen, jehož oblek a kravata stály víc, než vaše dva měsíční nájmy. Nebo tři, čtyři…Nechme teď ale stranou drahý, nebo levný oblek, neřešme, zdali padne, nebo v něm pán vypadá jako dietní párek a zaměřme se na onen nenápadný kus oděvu, totiž na kravatu. Co má asi společného s věnečkem?

 

kravata glamour

 

Tato 350ti letá zauzlovaná babička, vlastně nemá žádné praktické využití. Lze s ní sice efektivně někoho zaškrtit, ale jinak jde jen a pouze o módní doplněk. A přece jde o důležitou dotvářečku image mužů a dámu s velmi dlouhou pamětí.

 

Vystřídalo se na ní do dnešní doby opravdu hodně stylů. Od jemných teček, přes warholovský model s Marilyn Monroe, až po Homera Simpsona.

 

Ale ti úplně první, kdo položili základní kámen oděvu všech politiků i televizních hlasatelů, byli obyčejní, ale hrdí chorvatští vojáci a šlo vlastně tak trochu o magii.

 

Co může mít kravata společného s květinou?

 

Píše se rok 1635.

 

Třicetiletá válka bude brát životy ještě hodně dlouho. Zatímco naše vojáky jejich dívky na cestu po zvyku vybavují věnečky, řebříčku, aby se ve zdraví zase shledali, o kus dál se vypravuje na 6000 chorvatských vojáků podpořit k Paříži krále Ludvíka Xlll.

 

Se stejnou obavou v srdci, smutkem i touhou po shledání, jim jejich dívky rituálně uvázaly kolem krku šátky, namnoze vlastnoručně tkané a vyšívané. Účel je stejný jako s věnečky bylin. Válka je zlá všude. Ale ani láska nezná hranice.

 

Netradiční, ale nikoli bezúčelné zpestření chorvatských uniforem, nešlo přehlédnout.

 

Chorvatští vojáci navíc své šátky pokládali za amulet, jakýsi talisman pro štěstí, který jim dodává sílu a pomáhá přežít.

Dost těžko myslela francouzská šlechta na to samé, když vybavila vlastní vojsko také barevnými šátky. Na krátkou dobu se stal šátek na krku muže, jakým znakem udatnosti a důležitosti.

 

A tak ho zařadili do šatníku rychle i ti muži, kteří v armádě vůbec nesloužili.

 

Ze slova La Craote (Chorvaté) tak vniká slovo La Cravatte.

 

V 18. století se v Evropě šíří bráškové Cravatt – steinkirky. Pro změnu pojmenované podle bitvy u Steinkirku. I tady jde ještě stále o volně uvázané šátky s cípy přichycenými na prsou.

Přichází přelom století a s ním vážený Angličan, pan George Bryan Brummell.  Jednička ve světě módy, pan „někdo“ v oblékání a stylu. Mimochodem, byl to právě on, jemuž vděčí pánové dodnes za tmavý oblek s bílou košilí a  KRAVATOU !

 

Gentlemani jsou známi svou diskrétností a absencí vulgární podívané,” tvrdil.

 

Osobnost vlastníka a jeho příslušnost k společenské vrstvě začíná vyjadřovat kravata.

 

Roku  1922 je kravata patentována, prakticky v té podobě, jakou ji dnes známe, panem Langsdorfem z New Yorku. „Kravata musí být složená ze tří dílů, střižena pod úhlem 45° vzhledem k osnově látky“. Tímto postupem Langsdorf zajistil, že se kravata nekroutí a po uvázání drží svůj tvar.

 

 

uzel na kravate

 

V dnešní době stále existuje více, než 85 způsobů jak uvázat kravatu!

 

Takže pánové, až zase budete u zrcadla motat ruce jednu přes druhou a vytvářet specifický uzel na někde stále ještě společenské nutnosti, vězte, že původně  šlo při vázání o akt lásky a ten kus hadru s potiskem, je vlastně váš ochranný amulet!

 

Michaela Kudláčková


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x