Detail příspěvku: Tajemství karet Dagmar Kludské

Tajemství karet Dagmar Kludské

autor: | Zář 18, 2021 | Magie | 0 komentářů

Návštěvy: 279

Víte, která je nejpříznivější a nejšťastnější karta z dvaatřiceti mariášových karet? Je to zelené eso. Také se mu říká Boží oko a s touto kartou, i když samozřejmě záleží i na seskupení dalších, máme prý obvykle vyhráno.

A když to řekne – a dokonce napíše – Dagmar Kludská, tak to asi bude pravda, pokud věříme, že karty nelžou. Ve své nedávno vydané knize (Výklad z karet podle Dagmar Kludské – praktický návod, jak odhalíte tajemství svého osudu) najdeme kromě jiného i ohlédnutí za historií těchto „čertových obrázků“, jak je naši předkové někdy nazývali. Obvykle tehdy, když dědeček prohrál v mariáši velkou sumu nebo dokonce chalupu nebo mlýn.

Nemyslete, i takové případy byly, a nebylo jich málo.

Kde se vzaly?

Neví se, kdy a kde se karty objevily poprvé. Podle krátkých textů v římské mytologii je lidem daroval král obchodu Merkur, podle Řeků jim je dal Hermes nebo starořecký Chilón, který prý karetní hru považoval za prostředek pro to, aby chudí při hře zapomínali na svou bídu.

KLudská

Jiné prameny tvrdí, že karetní hra vznikla při obléhání Tróje, další přikládají jejich původ Číně, Koreji, Indii nebo Japonsku. Pravdu už se těžko dozvíme. Doložená informace pochází z Egypta, kde prý ve 12. až 13. století měli jakési první hrací karty.

Kolik jich bylo? To nevíme.

Ale v Persii měli sadu 96 karet vyrobených buď z tenkých plátků slonoviny, nebo ze vzácného dřeva. Peršané používali 25 karet, nejstarší dochovaná sada je arabská a měla už čtyři barvy. Nejdříve se malovaly ručně, a tak byly velmi drahé, s vynálezem knihtisku začala i sériová výroba.

Jak se dostaly do Evropy?

Tradovalo se, že je přivezl Marco Polo, křižáci nebo kočující cikáni. Roku 1271 se v Itálii objevily karty na způsob tarotových a z nich se potom vyvinuly věštecké karty.

Nezapomeňme ale na francouzské karty, z nichž vznikly žolíky, kanasta a bridž. V průběhu Velké francouzské revoluce se na obrázcích místo králů a jiných slavných osobností objevili především mudrci a filozofové. Církev ovšem hry s kartami neboli karban zakazovala.

A jak přišly k nám?

První zmínka v našich zemích pochází z roku 1353; Arnošt z Pardubic zakazoval duchovním „přechovávati kostkaře a hráče v karty“ v božích stáncích. Ale marnost nad marnost, v 15. století se už vášeň pro karty rozšířila natolik, že církevní i světská moc musel přísně zakročit proti této „zhoubě“. Ovšem ve sbírce kuriozit arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského byla objevena sada hracích karet se symboly Čech, Německa, Uher a Francie.

Nejznámějšími ve střední Evropě a tedy i u nás jsou tzv. německé karty – 32 mariášek, jednohlavých nebo dvouhlavých, se čtyřmi barvami. A jednohlavé mariášky používá i Dagmar Kludská:

„I ze své věštírny znám řadu případů, kdy se zapřisáhlý pragmatik pod tíhou osudových událostí či v krizové situaci přišel karet pozeptat, co má dělat a co bude dál…“

zelené eso

Věříte kartám? Možná je to podobná magie jako psychologie. Umí vás navést na cestu – a po ní už musíte jít sami…

Jana Ulíková
Foto: autorka

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Avatar
Jana Ulíková (Vltavína) Panna
Fakulta sociálních věd a publicistiky UK. Neúnavná propagátorka zdravé stravy a životního stylu. Miluje kameny a polodrahokamy, má o nich fůru knih a věří, že mají velkou moc. Musí to tak být, když rostou v zemi tisíce let. Ráda by mluvila jenom s milými lidmi, což nejde, a to je zoufalé, a taky by si dala koktejl s Betty MacDonald.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Marcela je jméno, jehož původ najdeme v latině. Patrně bylo odvozeno z římského Marcus a zdrobnělé podoby Marcellus, což je zase odvozenina jména boha války Marse. Marcela s ohledem za základ slova by tedy mohla být „malá bojovnice“. V doslovném překladu ale znamená „zasvěcená bohu války”, „zasvěcená Martovi”. V ČR je 61 235 „malých bojovnic“.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 94
  • 410
  • 23 285
  • 360 864
  • 2 418 836
  • 3 795
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet