Views: 298
Člověk se v podstatě bojí rád. Kdyby tomu tak nebylo, už dávno by tvůrci hororů a thrillerů potupně prodávali hamburgery. Člověk je od přirozenosti nastaven věřit, že určité opakující se úkony s sebou nesou určité věci. Není to nesmysl. Základ je v pozorování přírody a různých koloběhů, kterým něco vždycky předchází. Pokud něco udělám, něco tím způsobím. Pokud se něco stane, stane se i něco dalšího. Jedna věc je předzvěstí druhé.
Některá zvířata mají takový mystický význam, že se pověry, v nichž figurují, tradují dodnes.
Některá samotná znamení byla zase tak silná, nebo tak kontroverzní, že časem zcela změnila formu, ale nezanikla.
Zářným příkladem toho, že pomocí lidské slabosti a potřeby bát se, lze manipulovat celými davy a hýbat tak dle libosti podvědomím celé společnosti, je například obyčejná černá kočka.
Zlatá doba Egypta
Anubis je egyptským bohem smrti a balzamování. Byl vyobrazen jako muž se šakalí hlavou, nebo jako černý šakal. Doprovázel mrtvé, vítal je v podsvětí a chránil. Jeho mazlíčkem byla černá kočka. Egypťané kočky uctívali jako tvory, kteří byli schopni být jednou svou půlkou „tam“ a druhou „tady“.
Černé kočky pak byly zvláště hýčkány, protože „Kdo se k Bohovu mazlíčku mile zachová, toho v oblibě bůh smrti uchová.“.
Ve středověku v době svaté inkvizice se pak všechno egyptské stalo nástrojem černé magie a kočka, černá obzvláště, upadla v obrovskou nemilost.
Stala se nositelkou zla a symbolem čarodějnictví.
Mnohdy inkvizitorským bezmozkům stačilo, aby si na zápraží podezřelého domku toto zvíře jen párkrát sedlo, a na hranici skončila celá rodina včetně dětí.
Ženy obviněné z čarodějnictví byly zpravidla upalovány s kočkou. Často i s kočkou, kterou nikdy před tím neviděly. Hlavně, že tam byla.
Jestli vám dnes přeběhne přes cestu černá kočka, vězte, že se stane přesně to, čemu věříte a co si do blízké budoucnosti zakomponujete.
Pro ty, kteří se zabývají magií, je například návštěva černé kočky či její přeběhnutí chápáno jako symbol spojení s druhou stranou, které nemusí být vůbec na škodu.
Ve Spojených státech a Latinské Americe považují přeběhnutí černé kočky přes cestu za tak špatné znamení, že se lidé radši vrátí domů a vyjdou ještě jednou.
V Japonsku je to naopak dobré znamení.
V Anglii jsou někteří lidé přesvědčeni, že pokud se černá kočka blíží k vám, je to dobré znamení, pokud se od vás vzdaluje, není o co stát.
Takže, kočka bude vždycky jen taková, jakou ji chceme vidět.
A co jiné pověry?
Také jsou zajímavé a mnohým věřila i moje babička, kterou tak často s oblibou zmiňuji.
Když vám upadne před jídlem na zem vidlička, přijde ženská návštěva.
Když nůž – přijde muž.
Zamícháme-li partnerovi nápoj v hrnku naší lžičkou, pohádáme se s ním.
Vyvarujte se zalévání čaje tak, že dáte napřed do hrnku horkou vodu a pak pytlík. Přivoláváte tak zlý osud.
Čtyřlístek – tak ten si prý jako jedinou věc odnesla Eva z Ráje. (kam ho asi schovala holka jedna). Proto prý nosí štěstí.
Prostě když máme v něco věřit, měli bychom alespoň vědět, proč tak činíme a co tomu předcházelo.
A v sobotní příloze vám přiložím další pověry a jejich původ …
Michela
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.