Detail příspěvku: Víš, co jíš? A že ne!

Víš, co jíš? A že ne!

autor: | Kvě 25, 2018 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Ale kdepak! Žádné poučování o chemii, žádný výčet “éček”, žádná vážná slova a odborné výrazivo. Jen takové lehké, ale přece informačně hodnotné čtení na víkend, který bych chtěla, abyste prožili co možná pohodově. Vzpomněla jsem si na tyhle moc zajímavé věci, když jsem dávala čokoládu do koláče. Z trochu jiného úhlu a myslím, velmi malebně a přece pravdivě, se pojďme podívat na to “obyčejné” jídlo. Možná pak pro mnohé nebude už tak obyčejné…

Rýže – Když tak u sestavy víkendového menu přemýšlíme, jestli udělat brambory, nebo rýži, asi by nás těžko napadlo, že pokud zvolíme za „B“, volíme téměř jediné menu celé poloviny lidstva.

 

Ano více, než 3,6 miliardy obyvatel Země celý život požírá převážně rýži.

 

 

19226YWV.jpg

 

 

Citron je sladší, než jahoda. V porovnání s jinými druhy ovoce je ve skutečnosti citron hotový cukrkandl. Obsahuje opravdu více cukru než jahody nebo ananas.

 

 

Jahody jsou pak zase jediným ovocem, jehož semena si můžeme prohlédnout zvenku.

 

 

26303YTc.jpg

 

 

Med – I když bychom to říkat, nikdy neměli, u medu můžeme. Med je totiž jediná přírodní potravina, která se doopravdy nikdy nezkazí. Konzervuje dokonce i to, v čem je obsažen, tedy například perníčky.

 

A konzervuje všechno, co je do něho ponořeno.

 

 

Kdyby Mariamne, kterou Herodes v žalu nechal naložit do medu, (když jí před tím ovšem, dobrák nechal popravit), po Herodově nepěkné smrti nakonec nepohřbili, mohli bychom se dnes podívat, jakou krásou to tato žena vynikala, že i krutý Herodes líbal zem, po které chodila.

 

 

Proč jablko plave? Protože je z celé jedné čtvrtiny naplněno vzduchem. Kdo ví, na co je to dobré, ale je dobré to vědět, kdyby se někdo náhodou topil, můžeme záchranný kruh suplovat pytlem jablek.

 

 

A ještě jednou citron, tentokrát s rybou – Plátek citronu se k rybě přikládal již před tisíci lety! Nebylo to ovšem kvůli eliminaci rybího zápachu, ani na dochucení, ale proto, že se věřilo, že citrónová šťáva dokáže rozpustit případné spolknuté kosti. Vyzkoušejte, uvidíte. Když to nevyjde, máme v záloze lékařskou ambulanci.

 

  

Pepřovou pusu haste mlékem – Pálivou chuť pepře „uhasí” mléko. V pepři se nachází kapsaicin, který nejlépe zneutralizuje kasein obsažený právě v mléku.

 

 

Vejce – Proč nejsou kyselá, ví Bůh, ale je fakt, že kromě celé palety vitaminů, jako třeba B, E, A, a taky minerálů, jako vápník, hořčík a fosfor, obsahují i slušné množství vitaminu „C“. 

 

 

19225MTU.jpg

 

 

Celer – Na jeho strávení spotřebujeme více kalorií, než sám obsahuje. To znamená, že se po něm hubne. O afrodiziakálních účincích této zeleniny víme. Ale teď máme konečně důvod dát si celerovou placičku oba. (Já ne, mě by pak nikdo už nenašel).

 

  

Fast food není výmyslem moderní doby – Podle archeologů mohl o restauracích typu „fast food” psát již Sokrates. Jinak se jmenovaly a sortiment se parně také lišil, ale obdoby rychlého občerstvení byly v oblibě už dobách starého Řecka.

 

 

První zmrzlináři byli Číňani – Do Evropy z Číny přivezl recept na studený mléčný krém Marco Polo koncem 13. století. Tedy jestli byla tak kvalitní jako čínské hračky, pak v Číně vynalezli evidentně také salmonelu.

 

 

Majonéza na vši – Majonézou lze obohatit leccos, od salátu přes kaviárová vejce, ale taky s ní můžeme velice efektivně zlikvidovat vši. Vyzkoušené to nemám, ale věřme odborníkům. Prostě když se na ně dostane, chcípnou.

 

 

19223NGR.jpg

 

 

 

Buráky do boje – Věřili byste, že arašídy lze s úspěchem použít jak na kung-pao, tak i na výrobu výbušnin na principu nitroglycerinu? Zajímavé.(Celý návod? Tůůůdle cool!) 

 

 

19224ZDd.jpg

 

 

Čokoláda je 3000 let starý omyl – Podle objevu kalifornských archeologů, vynalezli čokoládu před více než třemi tisíci lety omylem středoameričtí Inmdiáni, když vyráběli pivo.

 

 

Zbytky čokoládového nápoje byly identifikovány na nádobách, starých 1100 až 800 let před Kristem.

 

 

Indiáni používali z bobů slupku a kvasili nápoj podobný pivu, který byl ovšem mnohem silnější. Při tom náhodou vznikla pramáti čokolády.

 

 

A ještě perlička od mlékomilce, tedy ode mě…

 

 

Člověk je jediný savec, který se i v dospělosti živí mateřským mlékem jiného savce.

 

 

 

Tak co? Zázrak to jídlo, ne?

 

 

Mějte krásný víkend, odpočívejte, smějte se, jděte do přírody a tam ji opěvujte … protože přesně to si zaslouží. heart

 

 

Michaela Kudláčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v RAKU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Ondřej má rodný list psaný Řecky. Jeho otcem je jméno Andreas, které vzniklo ze slova „andréios”, což znamená „statečný”. Ačkoli jde tedy v případě Ondřeje o odnož, význam je stále stejný. Ondřej znamená „statečný“. V ČR běhá aktuálně 60251.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 298
  • 436
  • 30 424
  • 426 410
  • 2 275 765
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet