Detail příspěvku: Seriálek s chutí dálek: DIOVO OVOCE – DIOSPYROS KAKI

Seriálek s chutí dálek: DIOVO OVOCE – DIOSPYROS KAKI

autor: | Pro 11, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Views: 44

Ani se nejvyššímu nedivím, že si tohle ovoce zamiloval. Nebo ho zbožňovali lidé natolik, že věřili, že nikdo nižší než sám Zeus nemůže mít tohle výjimečně chutné ovoce na svědomí?  Ne, ale stačilo, že si to myslel Karl von Liné, když ochutnal.  Diovi patřilo označení  „otec bohů“. Jeho ovoce získalo přízvisek daleko víc.

7965OTg.jpg

 

V mnohých částech světa ho tak můžeme ochutnat pod jménem kaki, churma, tomel, kakichurma, čínská švestka, japonský persián, sharonské ovoce, korejské mango nebo medové jablko.

 

Tolik názvů pro plod tomelu japonského z čeledi ebenovitých.

Tomel je subtropický opadavý strom s velmi tvrdým dřevem. Má rozkladitou korunu a ve své domovině, kterou je Asie, dosahuje až patnácti metrů do šíře i výšky. Dnes je rozšířený v subtropech téměř celého světa, od Asie po Ameriku.

Tomel se pěstuje také ve Středozemí (v Itálii, Španělsku, Izraeli, Albánii), ale i v subtropických oblastech Ruska, na pobřeží Černého moře a pod Kavkazem.

 

V Číně je kaki konzumováno již více než dva tisíce let.

 

Oproti tomu je v Evropě naprostým nováčkem.

Zde bylo popsáno až na konci 18. století. Díky masivní reklamní kampani si ho ke konci devadesátých let oblíbili i Češi.

 

Kaki je lesklý zářivě oranžový plod.

 

7966Njg.jpg

 

Někdy je jeho barva až do červena.

Srovnáván bývá s tvarem rajčete. Je typické svým výrazným kalichem sestaveným ze čtyř lístků u stopky plodu. Velikost plodu bývá okolo 5 – 8 cm a hmotnostně je mezi 200 až 400 g.

 

Dužnina je jasně oranžová, velmi chutná a sladká.  

Obecně se doporučuje jíst kaki podobně jako kiwi, tedy podélně rozkrojit a vydlabat lžičkou. Ale znám mnoho lidí, kteří jedí kiwi se slupkou a není to na škodu ani u kaki.

Slupka je měkká, hladká a chutná.

 

Toto ovoce obsahuje poměrně značné množství draslíku, fosforu, hořčíku, sodíku a vápníku, z vitaminů zejména vitamin A vitaminy skupiny B – tiamin (B1) a riboflavin (B2) a také vitaminy C a E.

Vzhledem ke svému složení má kaki  látky důležité pro růst organizmu, zvláště pro vývoj kostí a správný vývoj embrya v prenatálním stadiu.

 

Posiluje imunitní systém a metabolismus. Důležité je, že pomáhá při stresu, nervozitě a únavě a zmírňuje srdeční problémy. Pro vysoký obsah vlákniny a kombinovaných fenolů je ideální při dietách při onemocnění tepen a proti skleróze. Doporučuje se také při ledvinových a jaterních chorobách. Vysoký obsah pektinů reguluje funkci střev.

 

Samozřejmě, že je nejlepší konzumovat kaki v syrovém stavu samotné nebo jako součást ovocných salátů. Na trhu se dá sehnat i sušené.

 

Nemusíme se ho bát ani v teplé kuchyni.

Výborně doplňuje maso, paštiky nebo některé dezerty. Vždy by mělo ale být dostatečně vyzrálé. Vzhledem k tomu, že jde o ovoce křehké a snadno přepravou poškoditelné, je ručně baleno každý kus zvlášť a trháno v nedozrálém stavu.

 

Pokud máte možnost a trpělivost, je lepší nechat kaki dozrát týden či dva na suchém chladnějším místě.

Tuto božskou manu seženete v zimě na pultech obchodů s ovocem a zeleninou pod desetikačku. Mnozí již ochutnali a stali se jeho pravidelnými konzumenty. Pokud mezi ně nepatříte, určitě ochutnejte.

Sladká vanilková chuť určitě potěší vaše chuťové buňky.

 

A pokud budete mít štěstí a najdete v něm semena, můžete si vypěstovat vlastní.

Třeba v koflíku na balkoně.

 

7967YmE.jpg

 

Pro masožrouty mám recept na panenku s božskou omáčkou s kaki :

Potřebujeme 3 kousky kakichurmy, 600g vepřové panenky, 1kg brambor, bazalku, tymián, šalvěj, grilovací koření, špetku soli, lžíci medu a panáka rumu nebo brandy.

 

Panenku nakrájíme na kolečka a zprudka osmahneme z obou stran na pánvi. Vyjmeme. Šetříme nádobí a tak do šťávičky na pánev přihodíme na kostičky nakrájené kaki, koření a bylinky. Podléváme vodou a vaříme cca 10 minut, dokud nevznikne omáčka.

Brambory můžeme uvařit nebo opéct do křupava.

 

Záleží jen a jen na nás.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 319
  • 383
  • 18 149
  • 347 885
  • 2 476 093
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet