Fauna a Flóra

Rybíz. Něco mu dlužím

Jestli si myslíte, že dětem nastal s prázdninami čas bezstarostných radovánek, dny vyplněné sluncem a modří koupališť, tak jste na omylu. Kyblik a padej na rybíz. Už od útlého věku jsem byla hluboce přesvědčena, že tyto bobule milují jen útoční lesní mravenci, hladoví ptáci a matky. 

6238M2J.jpg

Poté, co jsem doskotačila kolem keřů ve snaze sklepávat štípající mravence z lýtek  a střídavě tak usypávala nasbírané bobule, maminka udělala marmeládu. Desítky sklenic marmelády. A obřadně je uložila k desítkám sklenic z loňského roku, které ležely vedle těch z roku předloňského.

 

On to nikdy nikdo moc nejedl.

Jen si namažte na chleba něco, co vám udělá z obličeje Quasimoda. A to nemluvím o zrníčcích, která se dostala hloub, než by dokázal kdy dentista.

 

I přesto jsem tomuhle ušlechtilému šťovíku přišla na chuť.

Ono nad takové  voňavé vánoční linecké s domácím džemem barvou rubínu, kořeněný vlastním úsilím a voňavý bojem s mravenci a beruškami prostě není.

 

Mám pocit, že mu po letech nepřátelství něco dlužím. Když po tom půjdete trochu dál, je to totiž hotový zázrak.

 

6239MDM.jpgNechtěla bych opomínat ani jeho bílou a černou variantu.

Jedna bobulka obsahuje až 2mg vitamínu C, na který je nejbohatší právě černý rybíz. Důležitý je ale i vitamin P, tzv rutin, který prospívá našemu cévnímu systému. A to i s vysokým tlakem, hemoroidy, otoky končetin nebo se slabou cévní stěnou, kterou zpěvňuje a posiluje.

 

Z vitamínů skupiny B zde najdeme nejvíc niacinu (B3) a kyseliny pantotenové (B5) , které jsou významné pro naše vlasy, kůži a nervy. Plody jsou rovněž bohaté na karoteny, tedy antioxidanty, které náš organismus přetváří na vitamin A. Najdeme zde i velké množství stopových prvků , železa, vápníku, hořčíku, manganu a draslíku.

 

Koktejl těchto a mnohých dalších prospěšných látek v rybízu z něj dělají hotový elixír života.

Jo babičky, ty věděly. A tak na něj nedaly dopustit. Keř poskytuje za minimum péče maximum muziky. Díky vysokému obsahu pektinu (želírovací látky) z něj dělaly rosoly, džemy, sirupy a uchovávaly tak zdroj zdraví důležitých prvků pro období dlouhých zim.

 

Rybíz nám pomáhá, když na nás zaútočí chřipka, angína, nachlazení, záněty dutin, infekce sliznic nebo onemocnění horních cest dýchacích. Karoten v něm chrání buňky před patologickými změnami a zároveň usnadňuje rekonvalescenci po vleklých onemocnění.

 

Zároveň po proměně ve vitamin A chrání sliznice a náš zrak.

 

No neberte to.

 

Pamatuji si, že zatímco maminka na jaře obcházela zahrádku a smutně konstatovala, co všechno nepřežilo tuhé mrazy, rybízové keře mé přání nikdy nevyslyšely. V zimě pod nimi byvakovaly koroptve, v létě mi ničily prázdniny.

 

Letos jsem si zasadila prvné keřík na zahrádce své. I když o to nestojí, hodlám o něj pečovat.

 

Nejlepší je tak měsíc dopředu do kilovky krystalu či krupice píchnout celý vanilkový lusk. Vyrobíte si tak pravý domácí vanilkový cukr.

 

Ten pak svařte s patřičným množstvím rybízu, aby džem nebyl sladký, ale zároveň nesmí „hubu zřkivit“.

 

Naplňte za horka do sklenic a otočte víčkem na chvilku dolů. Na vánoce budete s lineckým za Magdalenu Dobromilu.

 

ToraToraTora


Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“ on Facebook
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.

Toro, to je ale geniální nápad s tím vanilkovým luskem. To zrealizuju hned zítra.

Pěkným článkem jsi mě skutečně dostala. Právě jsem dohňahňala bobule a stálým vařením hodlám vyrobit domácí šťávu bez barviv a konzervantů.

 

Dám vědět.

Míša

Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com