Detail příspěvku: REPORTÁŽ: Výstava hebkých kožíšků potěšila aneb z mezinárodní výstavy koček…

REPORTÁŽ: Výstava hebkých kožíšků potěšila aneb z mezinárodní výstavy koček…

autor: | Lis 21, 2011 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 69

 

Podělím se s Vámi o hebce kožíškové dojmy z pardubické Mezinárodní výstavy koček. Vlastně se mi tu splnil i jeden moc starý, téměř zapomenutý sen… poprvé v životě jsem v rukou držela můj kočičí idol – siamskou kočku. Ovšem těch společnic pro královnu Kleopatru tu bylo o poznání více… Ale vezměme to popořádku.

 

Ve dnech 19. a 20. 11.2011 se v sokolovně Na Olšinkách v Pardubicích jako tradičně konala mezinárodní výstava koček – zde navíc i jako memoriál Dagmar Winklerové.
Mluvčí a koordinátor celé akce Mgr. Zbyněk Přibyl mi potvrdil můj dojem z let minulých. Tato výstava mívá výtečnou návštěvnost, každý z těchto dnů sem zavítá
3-4.000 návštěníků, což je na malé Pardubice skvělý výsledek. V sobotu o nejrůznější tituly a získání chovnosti
soutěžilo na 280 koček,  na neděli bylo hlášeno zhruba 205 koček.
Dopoledne probíhá oceňování a odpoledne jsou potom ti nejlepší nominováni do BIS (Best in show), což je titul pro Nejlepší zvíře výstavy. Kočka vhodná k chovu musí absolvovat alespoň jednu výstavu úspěšně (pak získá chovnost na dva roky), pokud si však odnese titul šampiona, má chovnost doživotní…
Jsou tu letos nějaké rarity? Ptám se koordinátora Mgr. Zbyňka Přibyla a sledujeme přitom z příjemného nadhledu ochozu.
„Ano, jsou. Zajímavé je plemeno devon rex, to jsou kudrnaté kočky se zvláštní strukturou srsti, pak jsou tady sphynxové, kočky „nahaté“… anebo bengálské kočky, což jsou kočky, které mají exotický divoký vzhled a jsou trochu plašší povahy. Nebo ocicat…další velmi „přírodně“ vyhlížející plemeno.“
A poté se společně díváme právě na plemeno sphynx…
Helena Blažková mi vysvětlila rozdíl mezi dvěmi „nahatými“ plemeny a sice donským a kanadským sphynxem, rozdíl je mezi genetickými předpoklady k bezsrstosti a v tvaru očí, hlavy a stavbě těla.
Na rozdíl od nahatých psů se kočky mazat speciálními krémy nejen nemusí, ale dokonce nesmí. To jen, kdyby Vám v hlavě, stejně jako mě v té chvíli, vytanul jakýsi pořad z Ptáka Loskutáka nebo tak podobně…
2404YTg.jpg
Jsou teploučtí nejen svou neuvěřitelně hebkou sametovou kůží, ale i svýma očima. Cena takové kočičky není závratně vysoká – v porovnání s dalšími plemeny – na „mazlíčka“ jí pořídíte za 10.000,-Kč. Na chov je pak cena samozřejmě vyšší, a Helena Blažková říká, že oni svou první kočku k chovu pořídili za 1.000,-Euro.
Velmi záslužné místo na těchto výstavách mají útulky pro kočky, které se zde prezentují a nabízí své chovance k umístění. Dnes tu byl útulek OS Podbrdsko a Depozitum Přelouč.
Paní Zdeňka Radošová z Kočičího depozita Přelouč prozradila, že koček mívá doma standartně tak 30-40 a jsou nabízeny k adopci skrze jejich web.  Nemocným nalezeným kočkám zajistí léčbu, zdravým očkování, dospělým pak i kastraci. Můžete u ní hebké tlapky i virtuálně adopotovat.
I když… řekněme si to popravdě, není nad to mít je opravdu doma. Depozitum není útulek, kočky tu jsou členy domácnosti paní Radošové a její muž Jaroslav Radoš se usmívá s poznámkou, že jsou to také ony, kdo jim vládne a milostivě jim dovolí s nimi sdílet domácnost.
2426ZDN.jpg
 
Tyhle jste si mohli odnést hned… a zadarmo. Právě z depozita.
2427Yzl.jpg
 
Výstava je smrští chlupatých i méně chlupatých koček a lidí velká tlačenice.

2405NDU.jpg

Tohle je úplně nové plemeno vzniklé jako forma sibiřské kočky. Jmenuje se Neva masquarade a Linda Ilievová z chovatelské stanice White Witch CZ mi dovolila si tuhle krásku i pohladit. Heboučká…
Ovšem u jedné chovatelky se zastavit musím.Tohle je totiž moje krevní skupina – a to ještě netuším, co přijde za chvíli – a navíc téhle úžasné barvě nemůžu odolat.
Habešská kočka! Krása snad pocházející z Orientu? Kdoví… ani vědci se nemůžou shodnout. Ale jim ten spor ráda nechám, pro mě tahle krása nádherou ležící u nohou egyptských královen.

2406Njd.jpg

Nádherně spí…
Snad to dožene, když jsem jí vyrušila foťákem. Paní Anna Pfeiferová z Prahy z chovatelské stanice Soniso Bohemia CZ mi tuhle kočičku velmi ochotně ukázala a popovídala. Jsou nesmírně mazlivé, přítulné a mají milou povahu. U nás jsou poměrně vzácné, za rok se v České republice narodí ani ne 50 habešanek a chovných kocourů je minimum. Ceny těchto koček se
pohybují od 8.000,-Kč u kocoura, po 10-15.000,-Kč u koček.

2407ODh.jpg

Tahle kráska dokonce s neskutečnou vervou ráda aportuje. No není krásná?
Zastavila jsem se také u perských koček a na malý moment viděla výstavu z perspektivy samotných vystavovatelů. Šrumec tak nebyl o nic menší…
Michaela Kašparová z chovatelské stanice Lumínia CZ právě pro předvádění připravovala svého kocoura. Mazlíček už od pohledu. Péče o srst zabere čas, ale paní Kašparová se usmívá, že tak hrozné to není a že to dělá s láskou. A to je hlavní…Mimochodem, kočičí pudr vážně krásně voní! Wink

2408MTQ.jpg

I přes jeho impozantní velikost jde stále ještě o koťátkoLaughing
2409NTh.jpg
Věřím tomu, že takovej mazel si umí omotat paničku kolem prstu…Vlastně…kolem ctěného drápku.
Ale Anně Bendové z Brna nešlo odolat. Siamka v jejím náručí byla pro mě jako magnet, jako zjevení, které jsem spatřila po letech bezvýhradné touhy a hltání obrázků v časopisech.
2410Nzg.jpg
 
Nepřijela z Egypta, ale z Brna…
2411OTg.jpgKdysi jsem siamku zavrhla pro její povahovou náročnost, na kterou jsem si kvůli pracovnímu vytížení netroufala. Ale…v následujících minutách ve mně začala tahle kráska notně hlodat.
Anna Bendová z chovatelské stanice Achýba Kočkodan CZ říká, že siamky nejsou primárně hodně mazlivé plemeno, ale že si moc dobře vybrala a téměř dva roky čekala, než se dočkala koťátka od mazlivé a osvědčené kočky.
Tenkrát pro ni jela z Brna až do Hradce Králové. Vyplatilo se. Kdykoliv se jí dotknete, chce se mazlit…a spí zásadně pod peřinou. V létě i v zimě.
Chovnou siamku pořídíte zhruba za 12.000,-Kč, na
mazlíčka (tedy dáte vykastrovat a dál nemnožíte) za 8.000,-Kč.
Tahle chvilka mi za to stálaWink jelikož naše kočičí dáma je jako chlupatý medvídek, přišla mi elegantní siamka příliš křehká a zranitelná.
Vůbec – říká mi Anna Bendová – jsou ohebné a pružné, jako z gumy. I občasné nakopnutí omylem přestojí jen tak mimochodem. Jo, to známe, když to na kočku přijde, máte jí všude.
Siamky nemňoukají, ony mluví… dlouze, stále, vytrvale a velmi moudře. I takhle krasavice povídala…krááásně! Wink
Ovšem s paní Magdou Bendovou z chovatelské stanice Dasty Cherracat CZ, která tu byla hned vedle s britským kocourem jsme se shodly, že ti mazliví nejsou (nebo jen, když chtějí)…
2412MjU.jpg
A mazlivý není ani tenhle krasavec. Ovšem, nutno mu připsat prvenství, úžasná fotka s ním se mi povedla napoprvé. Fotogenický pán, co říkáte? Být kočka, tam tomuhle pohledu asi neodolám..
Britky (zejména pak v kdysi populární modré variantě) patří k těm běžnějším plemenům a jejich ceny pro statut „mazlíčka“ se pohybují od 4 do 5.000,-Kč, chovné kočky pak jsou v cenách od 10.000,-Kč výše a záleží na kvalitě rodičů.
Chovatelská stanice Nelly Ness CZ zaujala úžasnými mainskými kočkami. Jana a Adéla Justovy mají kočky ověnčené mnoha výstavními úspěchy.
2413YmQ.jpg

2414Zjd.jpg
Tohle je třeba pouhé 4 měsíční koťátko na své úplně první výstavě…
Nabídce vidět tuhle kočku v životní a dospělé velikosti jsem neodolala…A tohle je dospělý kocour. Jeho tlapa mi připomínala tlapu tygra. Měla jsem jí přes půl dlaně. A jeho „tygří“ obličej až vzbuzoval obavu, že vás jedním kousnutím sežere…
2415OGE.jpg
Ovšem obavy jsou liché. Mainky mají prý suprovou povahu, jsou pohodové a milují kontakt se svým člověkem. Snáší se skvěle s dětmi i psy… Paní Justová s láskou vypráví o tom, jak jí vítají na schodech, když přichází z práce. Nejsou hlučné, téměř nemňoukají, jen příjemně „vrkají“…
Tak to je trochu opak od siamek, které patří mezi nejupovídanější plemena vůbec.
U mainských mývalých koček je důležitá kvalitní výživa od samého začátku života a samozřejmě veterinární péče a očkování. Mainku pořídíte v cenách od 10.000,-Kč v závislosti na kvalitě rodičů.

Tahle reportáž by mohla být nekonečná… ale tak je alespoň důvod těšit se na tu příští!
P.S.: Po příchodu domů naší kočičku nejvíce zajímaly moje ruce a vizitky. Prostě vůně koček se nezapřela…
P.P.S: S nesmělým dotazem, jestli by nechtěla siamskou kolegyni jsem nepochodila… prý ne. No nic..
 
2416Mjh.jpg
Renata

[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Matěj se narodilo hebrejštině. Pradědečkem je mu jméno Mattytja, doslovně „Mattyth Jáh(u)”,což se překládá jako „dar Boží”. Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj. Oba jsou tedy „darem od Boha“. No a takový božích dárečků nám po ČR běhá 421.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 485
  • 343
  • 49 651
  • 388 236
  • 2 380 381
  • 3 789
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet