Fauna a Flóra

Prázdninové setkání

0 Shares

PŘÍLOHA NA VÍKEND – ToraToraTora

Doma nesnesu ani motýla natož pavouka. Snad jen od okamžiku, kdy jsem pochopila, že na své sny normální prací nevydělám, ponechávám v klidu pokoutníky. Pavoučky zcela běžné, atletické postavy s nožkami jak reklamou na holící strojky. Paráda. Čas od času si koupím los a i přes opětovné zklamání žijeme tak nějak vedle sebe. Co kdyby.

Ovšem nedělní pobyt na zahrádce mi málem přivodil infarkt. Když jsem objevila toto.

970MjQ.jpg

Tohle hovádko jateční velikosti si právě pochutnávalo na masařce a viselo si zcela v duchu svátečního odpoledne.

 

Po návratu domů jsem byla skálopevně přesvědčena, že zahodím klíče od zahrádky a ještě před tím ji nechám polít benzínem, zapálit a následně posolit jak Kartágo.

 

Jenom jeho hlavohruď se zadečkem měří úctyhodné 2 cm.

Když připočítám nohy….moment, jdu blinkat……..jsem tady. Je prostě veliký.

 

Jde o křižáka pruhovaného (argiope bruennichi).
Přicestoval sem od středomoří vlivem globálního oteplování stejně jako druhá jedule zápřednice jedovatá. Jo, je jedovatý.  Optimisté tvrdí, že lidskou kůži však neprokousne a pokud ano, je jeho jed slabý.

Zkoušet to nehodlám.

 

Své sítě napíná mezi stonky rostlin, které svírají se zemí úhel zhruba 45°a vyznačují se svislým pruhem husté klikaté pavučiny tzv. stabilimentem.

 

To  je vysoce rafinované maskovací zařízení.
Pavouk, který se stále zdržuje na bílém terči mezi oběma díly pásky, v případě rozrušení rychle rozkmitá síť, takže se kořisti naskytne jen rozmazaný tmavě a světle pruhovaný obraz. V něm se obrys pavouka naprosto ztrácí. Je-li však pavouk znepokojován dále, spustí se ze středu pavučiny k zemi, kde chvíli nehybně setrvá, než se opět vrátí na střed sítě.

 

V první půli prázdnin se zpravidla páří.
Je to holka šikovná, jelikož po použití samce sežere. Jen zcela výjimečně si hbitější partneři zachovají hlavu. I tak se neubrání alespoň ztrátě nohy.

 

Samice v srpnu až září upřede 2 až 3 velké kulovité kokony.
Před utvořením kokonů večer opustí svou síť a v noci začne tkát nejdříve řídkou pavučinu a potom masivní pavučinový váleček podobný zátce. Z pohlavního otvoru vypustí kapku tekutiny, do které naklade vajíčka. Potom obalí vajíčka vrstvou hladkých bílých a hnědých načechraných vláken a nakonec vše pokryje vnějším obalem z pergamenovitého přediva a kokon, podobný makovici, připevní vlákny k vegetaci.

 

V jednom kokonu je až 400 vajíček.
Právě se mi naježila srst na obou půlkách Undecided. Kokon poblíž sítě hlídá. V něm se prvním rokem líhnou nymfy, které zůstávají však po celou zimu uvnitř kokonu. Nymfy jsou před zimou chráněné vatovitým předivem. Po přezimování se nymfy v kokonech vyvinou v malé křižáky.

 

Koncem jara se mladí křižáci prokoušou pergamenovitým obalem a zdržují se pohromadě poblíž.

Druhý den se svlékají a rozptylují do okolí. Vylézají na rostliny a vypouštějí vlákno, které se vznese do vzduchu a odnáší sebou i malého křižáka. Tímto způsobem se pavoukům daří osídlovat i vzdálená místa a další zahrádky Smile

 

Pokud ho na svých latifundiích objevíte, určitě je to zážitek.
Pravděpodobně zůstanete konsternovaně zírat. Pokud trpíte arachnofobií, možná ucítíte vlhko v kalhotách nebo nedostatek kyslíku. Snad získáte obligátní důvod, proč se konečně vybodnout na plení, a při pohledu na křižáka, to uzná i váš manžel a tchýně.

 

Ta moje si na něj pozvala kamarádku.
Vykouřily nad ním dvě cigarety, dohodly se na nedostatku odvahy a jely radši na pivo.

Kokony jsem zatím neviděla, ale tiše doufám, že malé pavoučky odfoukne vítr hodně daleko.

Mamince se bude stýskat. ….

 

…A já budu mít zpátky svoji zahrádku.

 

ToraToraTora


Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“ on Facebook
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.

Skutečně nádherný výstavní kousek. Moc se nám líbí. Já lituji, že jsem ho neviděla osobně, neb, pokud se po mě nepromenáduje zrovna černá vdova, nechávají mě pavouci klidnou. Ty máš ale od nás všech veliký obdiv, že jsi ho dokázala vyfotit!

Jsi statečná žena!

 

Míša a redakce

 

Mluv za sebe. Já ho potkat na zahradě, tak přivedu partu úkáček, nechám vykopat pětimetrovou jámu a zaleju ho betonem. Ne, pavouky fakt nemusím. Vlastně pavoučice.

 

Tomáš


 

Dostali jsme ráno do redakce e-mail od čtenářky BonScott a tak aktuálně přidáváme k článku text i s fotografiemi.
Pekný kousek!

(pro Tomáše: Odstup do bezpečné vzdáletosti od monitoru. Teprve pak pohni myší


 

Dobre rano, nedovedu dat fotky do diskuze, Tora tora tora pabrouka jsme fotili predloni na vychajde…zasilam v priloze, dekuji timto srdecne redakci a Tora tora tora, za to, ze ted vim, co toto je za svinu jedovatou) Kacena

 

981YWJ.jpg


Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com