Detail příspěvku: Pampelišky léčí bradavice i rakovinu

Pampelišky léčí bradavice i rakovinu

autor: | Kvě 7, 2012 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 368

estli každé jaro nadáváte, že vám pampelišky zničily anglický trávník a vymýšlíte stále nové postupy jejich hubení, zadržte. Zlikvidovali byste si totiž fantastického spojence, který vám může pomoci při řadě zdravotních obtíží. Ať už vás trápí játra, cukrovka, bradavice či močové cesty, smetánka lékařská vám od obtíží pomůže. A protože poslední výzkumy dokazují, že je účinná i proti několika typům rakovinného bujení, bude se možná v budoucnu vyvažovat zlatem.

pampeliška léčí rakovinu

 

Ptám se, ptám se, pampeliško,

už si vrabci koupou bříško, už se káča točí,
kde jsi byla pampeliško, od čeho máš oči?

Od slunce, od zlata! Jak jsem se tam zahleděla,
hned jsem byla zlatá celá jako housata.

Pampelišky, povězte mi, podruhé se ptám:
Čím otvírá slunko zemi, kudy pouští jaro k nám?

Žežulky si povídají, že jsou vrátka v jednom háji,
ke vrátkům je zlatý klíč, petr-petr-petrklíč.

 

Pampeliška z pohledu botanika

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale) patří se svým výrazně žlutým květenstvím do čeledi hvězdicovitých. Ačkoli to na první pohled laickému oku unikne, má tolik jednotlivých druhů, že je považována za taxonomicky jednu z nejobtížnějších skupin flóry ve střední Evropě (u nás je popsáno asi 100 druhů, ale odhaduje se výskyt až 250 různých odrůd). Známá je například pampeliška křídlatá, pampeliška bezzubá, pampeliška záhadná, pampeliška mnohoúborná a další.
Díky silnému kořeni (který může dosahovat délky až 30 cm) a růžici přízemních listů je výborně přizpůsobená nejen zdravé půdě, ale snáší i náročnější podmínky. Rostlina je samosprašná a semena (díky padáčkovitému chmýří) mohou být unášena až do vzdálenosti osmi kilometrů. Krom toho má také ze všech bylin na našem území jednu z nejdelších dob květu.

 

pampeliška léčí rakovinu

 

Dělá čest svému jménu

Přídomek lékařská opravdu nebyl dán pampelišce jen tak náhodou. Obsahuje hořčiny Taraxin a Taraxasterin, třísloviny, inulín jakožto zásobní látku, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyseliny křemičité a fosforu, vitamíny A, B, C, D, fytosteroly či fruktózu. Z hlediska výživných látek tak dalece překonává například špenát, mrkev i brokolici.
Smetánka byla v léčitelství používána již v antických dobách. Už staří Řekové znali příznivé účinky této bylinky, odkud pramení i její název – Taraxos (choroba), Akos (lék). Používali zejména mléko z pampelišek proti pihám a skvrnám na kůži a také extrakt z rostliny k léčbě očních zánětů.

 

pampeliška léčí rakovinu

 

Co všechno pampeliška léčí?

 1. Trávicí orgány – Výtažky z kořene zvyšují tvorbu zažívacích šťáv, proto povzbuzují trávení, a tím i chuť k jídlu.
 2. Játra – Zejména odvar z kořene je používán mnohými lidovými léčiteli na léčbu jaterních potíží.
 3. Menstruační bolesti – Jelikož játra mají na starosti i odplavování nadbytečných hormonů z těla, ulevuje smetánka lékařská i od nepříjemných menstruačních bolestí.
 4. Žlučník – Podporuje tvorbu a sekreci žluči, čímž pomáhá při vyprazdňování žlučníku, při zánětech žlučníku a žlučníkových kamenech. Pro její silné účinky by ji ale žlučníkáři neměli užívat bez porady s lékařem.
 5. Bradavice – „mléko“ ze stonků a listů pampelišky báječně funguje jako likvidátor bradavic, puchýřů a hmyzích bodnutí. Pozor by si ale měli dát lidé s citlivější kůži, u nichž může vyvolat svědivou vyrážku.
 6. Odvodňuje – Pampeliška je výborné diuretikum (zejména „káva“ umletá z praženého kořene). Proto ji lze užívat například při menstruačních otocích, nebo nahromaděné kyselině močové (některá diuretika se také používají k léčbě vysokého krevního tlaku). Oproti jiným diuretikům ale neodvádí z těla cenný draslík, protože jej sama obsahuje.
 7. Nadváha – Močopudné účinky společně s úpravou trávení vedou často k redukci hmotnosti.
 8. Hepatitida a cukrovka  – Podle známé přírodní léčitelky/bylinkářky Marie Treben, by měli pacienti jíst 10 pampeliškových stvolů po celou dobu jejího kvetení, protože inulin snižuje hladinu krevního cukru v krvi.
 9. Rakovina – Nové studie potvrzují, že by léčba pampeliškovými extrakty mohla skutečně ničit rakovinné buňky (zejména u nádoru prsu a vaječníků). Pozitivum je, že na rozdíl od mnohých jiných, neničí zdravé buňky, ale pouze ty zhoubné. Rozhodně by se však při nádorových onemocněních neměla užívat bez porady s lékařem, protože může narušit účinky jiných protirakovinných léků.

 

Pampeliška a astrologie

 

Pampeliška vyniká spojením dvou hlavních principů:

 • Mužského – slunečního, ohnivého, světelného (květ)
 • Ženského – měsíčního, vodního, chladivého (mléko)

Podle astrologické symboliky náleží vzdušnému elementu a je pod ochranou nejen Slunce, ale i dominantního Jupitera. Ajurvéda se pak soustředí zejména na vliv Saturnu, který řídí rostliny hořké a čistící.

 

pampeliška léčí rakovinu

 

Pampeliška v lékárničce

Jak ale z pampelišky správně vyzískat všechny ty léčivé látky?

 • Pampeliškový list ­se sbírá od května do října a suší se na stinném místě – kvůli vysokému obsahu „mléka“ schne poměrně dlouho a musí se často obracet. Správně usušený list si zachová jasně zelenou barvu – tmavé, až našedlé listy musíte vyhodit.
 • Kořeny je dobré sbírat v období babího léta až podzimu, kdy obsahují nejvíce inulinu (mají ale také nejintenzivnější hořkost). Vykopané a dobře omyté kořeny nakrájejte na menší kousky a usušte v mírně vyhřáté troubě, až ztratí pružnost a budou se lámat. Uschovejte je v uzavíratelné nádobě bez přístupu vzduchu, světla a vlhkosti – můžete z nich třeba vařit čaj.
 • Květy sbíráme nejlépe, kolem poledne, když jsou nejvíce otevřené. Vaříme z nich nálevy, případně připravujeme tinktury. Rozhodně se je nepokoušejte sušit – měli byste jen plnou místnost bílých padáčků.

 

pampeliška léčí rakovinu

 

Pampeliška na jídelním lístku

Smetánka lékařská ovšem není jen léčivou bylinkou. Gurmeti dobře vědí, že se z ní dá připravit řada nevšedních pochutin:

 • Pampeliškový med – Med, nebo spíše hustý sirup s vůní pampelišek je ideální při chřipce a nachlazení. Navíc má báječnou květinově-ovocnou chuť, která skvěle doplní bylinkové čaje i nejrůznější sladké dobroty. (recept na lahodný pampeliškový med s citrusy najdete zde)
 • Pampeliškové víno ­­– Pomocí kvasnic, pampelišek, citronu, cukru a vody si můžete připravit nevšední lahodný alkohol, který se skvěle hodí jako dezertní nápoj.
 • Pampeliškový likér – Podobnou službu vám udělá i kombinace silného pampeliškového odvaru se silným alkoholem (například s vodkou či slivovicí).
 • Pampeliškový salát – Mladinké lístky pampelišek (sbírané hned zkraje března) nejsou tolik hořké, pročež se dají použít do všemožných zeleninových salátů. Prakticky tam, kde dáváte rukolu, můžete směle použít pampelišku. A jestli už jste sklizeň nestihli a máte smetánky na vlastním pozemku, přikryjte několik rostlinek hrncem, ať k nim po několik dnů nejde světlo. Pampeliškové listy tak zbělají a ztratí většinu své hořkosti (podobně jako čekanka).
 • Pampeliškový špenát –  obdobně jako kopřivy nebo mangold, i mladé lístky pampelišek se dají podusit s česnekem na způsob špenátu. Díky jejich specifické chuti však doporučuji kombinaci s další zeleninou či bylinou.
 • Pampelišková káva – Usušený pampeliškový kořen lze umlít stejně jako kávová zrna a po zalití horkou vodou podávat jako kávovinový bezkofeinový nápoj.

 

pampeliškový med recept

 

Zdroje: 
http://www.kaduceus.cz/online/zdravi/194/oslavujte-zivot-a-uzivejte-pampelisky.aspx
http://www.prozeny.cz/recepty/recepty-a-vareni/napoje/6572-zdrava-kava-z-korene-pampelisky
http://bylinky.doktorka.cz/pampeliska-proti-rakovine
http://byliny.vitalion.cz/smetanka-lekarska/

 

Úvodní foto – zdroj :

http://www.princezna-pampeliska.cz/princezna-pampeliska/1-O-NAS/1-Kdo-je-Princezna-Pampeliska

Katka


[sexy_author_bio]


 

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Bedřich má své předky mezi starogermány. Dědem je mu starobylé jméno Fridurihhi. Jemu bychom dohledali rodiče mezi slovy „Fridu“ „mír“ a „rihhi“ jako „vládce“. Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich, protože staročeština zaměňuje F za B, tedy znamená „mírumilovný král“. Mírumilovných Bedřichů máme v ČR aktuálně 7710.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodního dne civilní ochranyMezinárodní den charity.
Den nulové diskriminace.
Světový den modliteb (1. pátek v březnu)

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 69
 • 575
 • 49 012
 • 379 665
 • 2 382 758
 • 3 789
 • 28
 • 1 834
0 Shares
Share
Tweet