Detail příspěvku: Je dešťovka pitná? … aha a proč vlastně?

Je dešťovka pitná? … aha a proč vlastně?

autor: | Čvn 26, 2020 | Fauna a Flóra | 2 komentáře(ů)

Návštěvy: 656

Je pravda, že v posledních dnech to vypadalo, že sucho je nějaký reklamní tah, nebo iluze … vždyť slovy klasika, pana Komárka … jasně všichni vědí. Dlouhodobě ale vody ubývá, což jasně deklarují ledovce a fakt, že dřív jsme vykopali šest metrů studnu a měli vody dost, leč dnes vrtáme často i třicet a … nic. Program dešťovka frčí dál a je ho potřeba…

Když jste dva měsíce po přestěhování bez elektrického proudu a nemůžete pracovat, vyjma kutání terasy, což mi šlo báječně, máte hromady prostoru uvažovat nad otázkami, na které jeden jindy nemá čas.

Jak jsem si tak chytala vodu v těch lijácích do všeho a všude jsem ji už měla, zamýšlela jsem se i nad tím, proč jí vlastně nepijeme. Jasně, když steče po střeše, je hnusná a kontaminovaná kdejakou impregnací.

Ale když postavím čistou sklenici ne pod okap, ale přímo pod nebe, co dostanu?

Destilovanou vodu, co se vysrážela, udělala kolečko kdesi v kumulusech a dalších druzích mraků, které se snad nikdy nenaučím, prošla si chladem i teplem, byla párou a teď si to pěkně šmrdolí zase zpátky po kapičkách … tak chytrá jsem taky. Ale lze tu vodu pít?

Teoreticky, za mě… bude to voda ultra měkká, chytrá (my víme, že voda myslí 😉 ) nebude mít v paměti nic ošklivého, vlastně je to takové vodí miminko nepolíbené, čerstvě narozené.

drzha

I zkusila jsem to.

Co už… jedovatá nebude určitě a trocha ze skleničky mě nezabije.

Nezabila.

Ale k mému překvapení, ta voda nebyla dobrá… já vodu ráda, vlastně piju vedle mléka jenom vodu, takže na to jsem odborník, ale očividně jen odborník ochutnavač.

No nic moc…chutnala trochu, jako když cucáte kapesník.

Díky Bohu máme i skutečné a erudované odborníky. Třeba hygieniky.

A když nevím, tak se zeptám.

Pevně věřím, že by to pro vás, kdo přikládáte vodě také takový význam, schopnosti, důležitost a místo v životě jako já, mohlo být určitě stejně objevné. Vždyť z celých 70% jsme voda, čili jsme taková voda, jakou pijeme a to téměř úplně.

I položila jsem týmu hygieniků z Krajské hygienické stanice, odboru hygieny obecné i komunální tento zdánlivě banální dotaz, který mi ale až tak banální nepřijde. Myslím, že jim po koronaviru může přijít změna tématu redakčních dotazů celkem osvěžující. Odpovědět si laicky umíme, ale většinou stejně obecně, jako jsem to udělala v úvodu, máme-li dokončenou základku.

Tedy pokud vás to zajímá skutečně hloubkově, přináším odborné vyjádření na téma, co udělá v našem těle dešťovka a co se stane, když…

 • Pokud si člověk do nekontaminované nádoby (sklenice)  nachytá vodu přímo z nebe, je to asi voda destilovaná, protože je vysrážená, ale je pitná?
 • Dešťová voda není vodou pitnou. Je pravda, že neobsahuje tolik minerálů jako voda pitná, což je však ze zdravotního hlediska závadné. Není ani jistota, že by bakteriologicky vyhovovala požadavkům. Protože může obsahovat znečištěniny z ovzduší, nelze o ní také hovořit ani jako chemicky nezávadné. Nicméně hygienická služba odběry ani rozbory dešťové vody neprovádí, neboť jí za pitnou vodu nepovažuje.
 • Je zdravá? Resp. Jaký dopad na zdraví by to mělo, pokud by někdo dlouhodobě pil dešťovou vodu, takto nachytanou?
 • Taková voda nemusí být chemicky ani bakteriologicky nezávadná.  Její pití tedy nedoporučujeme.
 • A po převaření? 
 • Ani po převaření.
 • A proč? A je rozdíl mezi tím, kde jí člověk nachytal? Resp. Pokud jí bude chytat uprostřed hvozdů kdesi na Šumavě, nebo třeba kousek od Prahy?
 • Ano, složení závisí mj. také na tom, jak znečištěné prostředí se v dané oblasti vyskytuje, a to nejen z místních, ale i z velmi vzdálených zdrojů (např. kdysi radioaktivní mraky z Černobylu). Její pití tedy nedoporučujeme nikde, protože mrak může pocházet i z velmi vzdálené kontaminované oblasti.
 • A mám pravdu, když tvrdím, že balená voda není takový zázrak, jak se tvrdí? (AD zvířátka uprostřed lesa čepují do petky pramen )
 • Požadavky na balenou vodu jsou dány předpisy, jakost vody je při výrobě kontrolována a je tedy zdravotně nezávadná. Vždy však záleží na tom, jak se s takovou vodou dále nakládá a za jakých podmínek je například skladována (např. dlouhodobá expozice slunci není úplně ideální).

Tak to vidíte, odborníci to vidí jasně. Škoda, že nikoho ještě nenapadlo odborný rozbor dešťové vody na různých místech udělat. Mohlo by to být asi docela zajímavé.

Na každý pád, trochu jsem podobnou odpověď čekala, ale tedy to, že může pršet voda, která vlastně ani nemusí umět česky mě překvapilo.

the sky 3450380 960 720

Pili jste někdy dešťovku?

Chutnala?

Přeji všem Popelkám krásný víkend!

Michaela Kudláčková

[sexy_author_bio]

Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bosorka
Bosorka
28.06.2020 19:12

Zajímavé téma! 👍 ❤

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Alexandr nám, jak tušíte, darovali Řekové. Otcem je mu slovo alexandros, což v překladu znamená „obránce mužů“. „Alexó“ znamená „bráním“ a „anér“ je druhým pádem slova „andros“ – muž. V ČR je v tuto chvíli 5127 nositelů tohoto statečného jména.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 3
 • 375
 • 48 984
 • 385 720
 • 2 381 666
 • 3 789
 • 28
 • 1 834
31 Shares
Share31
Tweet