Dům a Byt

Máte rádi čaj s mlékem?

0 Shares

Vzpomínám si, na něj ve školce. Servírovali nám ho snad každý druhý den ke svačince. Chutnal podobně jako bílá káva, anebo možná kakao. Naše paní kuchařka a uklízečka v jedné osobě byla taková úsporná šikulka. Asi šetřila i energiemi, protože byl zpravidla studený jak psí čumák. 

12624MDZ.jpg

 

Doma mi chutnal o poznání víc.

 

Jednou jsem propadla touze zasvětit do chuti čaje s mlékem i babičku. Tvářila se skepticky. Věděla, proč. Jediný čaj, který totiž pila a doma tedy měla, byl ovocný. Mléko přidané do silného ovocného čaje se okamžitě vysráží a změní konzistenci nápoje na nepoživatelnou.

 

No, chybami se člověk učí.

 

Tenkrát jsem ho znala pod označením švédský čaj, i když jde o záležitost spíš anglickou. Angličané pijí černý čaj ochucený mlékem, popřípadě vanilkovým luskem a cukrem.

 

12618ZTI.jpg

 

Fajnšmekři si potrpí, aby bylo důsledně dodržováno pořadí.

 

Akorát se nedokáží dohodnout, jaké pořadí je to správné. Asi nejsem zas takový fajnšmekr, nebo to prostě s pigi čajem nepoznáte.

 

Ačkoliv mnozí tuto variantu pití čaje považují za zhůvěřilost, není to tak jednoduché.

 

Například na čajových burzách, se nákup čaje odehrává právě tak, že se výluh z prodávané sorty lístků dochutí právě s mlékem. To má vlastnost zjemnit třísloviny v čaji a nechat rozvinout sladké a aromatické tóny ukryté v nápoji.

 

Nákupčí právě díky mléku rozpoznají jeho skryté kvality.

 

Efekt je umocněn i typem použitého mléka. Namísto egalizovaného kravského ošetřeného UHT záhřevem jako u nás, se na burzách používá mléko tamního skotu, jehož chuťové vlastnosti vykazují poněkud odlišné parametry.

 

12619OGV.jpg

 

Možná na úkor těch hygienických, ale i tak to musí být neopakovatelný zážitek.

 

V mléce obsažený kasein se váže na v čaji obsažený tanin.

 

Ten je nositelem té typické nahořklé dřevité chuti. S mlékem ale musíme opatrně. Pokud ho dáme hodně, hrozí, že kasein vyváže veškerý tanin a nápoj tak zcela ztratí svou typickou chuť, namísto aby ji rozvinul.

 

Je to trochu chemie.

Ale zajímavá.

 

Například kvalitnější smetanou si moc nepolepšíme.

 

Obsahuje daleko méně kaseinu, a proto není schopna téhož efektu jako mléko. Vědci však zjistili, že kasein blokuje i látky prospěšné kardiovaskulárnímu systému obsažené v čaji. Ale nebojte, pořád ještě zůstávají zhruba další tři stovky jiných látek, které činí z čaje elixír života a věčného zdraví.

 

Nehledě na to, že čaj s mlékem je účinnější prevenci rakoviny kůže než samotný.

 

Pravdou ale zůstává, že způsob přípravy čaje je primárně záležitostí individuálních chuťových preferencí a kulturních zvyků.

 

Obvyklý postup při přípravě čaje je, že porci fermentovaných lístků louhujeme zhruba dvě minuty a potom přilijeme teplé kravské mléko. To je taková snídaňová klasika.

 

12622MzI.jpg

 

Možná si takhle čaj připravujete denně.

Na tom se nedá nic zkazit.

 

Pokud si chcete sáhnout na vyšší level, použijte spíš horší čaj.

Paradox.

 

Vezměte ne moc kvalitní černý čaj a zalijte ho horkou vodou.

 

Louhujte dlouho a klidně vodu několikrát dohřejte, aby nechladla a mohly se tak z lístků vyplavit všechny taniny. Normálně by Vám takový nápoj měl zkroutit jazyk do kornoutku a udělat z žaludku hadr na podlahu.

 

Nevadí.

 

Nalijte bez obav takto připravený čaj do šálku a dochuťte mlékem. Ale kondenzovaným. Rozdíl ve výsledném efektu je asi jako mezi hrnkem instantní kávy a pořádným italským espressem.

 

No nic.

Každému co jeho jest.

 

Meteorologové ale snad konečně kdesi na obzoru spatřili zimu.

 

Pokud se budete chtít zahřát trochu něčím jiným, zkuste čaj s mlékem. Třeba si opravíte vzpomínky na školku nebo spotřebujete čaj, který byl levný a je nepoživatelný. A třeba objevíte něco nového a propadnete mu jako já.

 

Pokud jste na zahrádce v tomhle počasí stejně jako já objevili celkem slušně narostlé narcisky, kosatce a nové výhonky jasmínu, přidejte do čaje rum.

 

Doporučuji jedna ku jedné a popíjet mezi záhonky.

 

Jen důrazným příkladem a opileckým hlubokým spánkem, snad vysvětlíme přírodě, že má ještě spát.

 

ToraToraTora


Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“ on Facebook
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x