Detail příspěvku: Arboretum v Boskovicích? Klidně i v listopadu!

Arboretum v Boskovicích? Klidně i v listopadu!

autor: | Pro 7, 2011 | Cestování | 0 komentářů

Views: 21

Musím se přiznat, že ač mám přírodu z duše ráda, botanické zahrady, skleníky a francouzské parky mě nikdy moc nelákaly. Stejně tak ani nabídka návštěvy boskovického arboreta (s půvabným názvem Šmelcovna) mě nijak nenadchla – listnaté stromy budou už beztak opadané a ty jehličnaté mám stejně raději v lese. To jsem ale netušila, jaké překvapení na mě čeká…

kozy arboretum

 

Uvítaly mě lysé sakury
Začátek návštěvy probíhal podle očekávání – sakurová alej, jejíž návštěvu bych v jarních měsících doporučila snad každému (vyjma alergiků), vyhlížela dosti depresivním dojmem. Dříve bohaté stromy obsypané tisíci květů a listů nabízely dnes jen holé větve beznadějně čnící k listopadové obloze. Popravdě jsem v těch košťatech poznala japonské třešně jen díky naučné tabuli. Ale co, byl podzim.

Zachrání mě kouzelné víly?
Co tedy hledat v listopadovém arboretu? Kouzelné skřítky a víly od pohádkářky Vítězslavy Klimtové – alespoň to sliboval plakát před vstupem. Arboretum Šmelcovna je prý jedním z osmi míst (povětšinou jsou to hrady a zámky) v naší vlasti, kde víly a skřítci přebývají. I návštěvní řád je doplněn o doložku vyzývající k tichému chování, aby se pohádkové postavy (známé svou plachostí) nevyplašily.
Teď asi mnohé z vás zklamu, ale já osobně jsem žádné pohádkové potvůrky nespatřila. Důvodem ovšem nebyla má hlučnost, ale zaujetí něčím zcela jiným- čtyřnohým, rohatým a daleko kouzelnější, než všichni skřítci i s vílami dohromady…

Kozy v arboretu!
Je fakt, že mi mohla napovědět kasička na dobrovolné vstupné u vchodu, kde byla věta o příspěvku pro rozvoj arboreta a pro zvířátka – to jsem však očekávala maximálně voliéru s několika ptáčky, nanejvýš pár dravců… Omyl!
Přímo uprostřed arboreta se vzácnými druhy stromů, keřů i květin se klidně prohánělo stádo zakrslých koz a oveček (konkrétně kozy kamerunské, kozy holandské zakrslé a ovce domácí skudde)! Krom toho bydlí v místním zookoutku tlusťoučcí králíci a podle webových stránek Šmelcovny i slepice, andulky a korely.
Zejména kozy byly pro mě – absolutního kozomila a kozoobdivovatele – fantastickým překvapením. Koza – to nemlsnější zvíře ze všech, které miluje listnaté větve snad každého stromu a keře v arboretu? Ale opravdu byly tam. Nádherné maličké kozenky i s několika kůzlátky si vesele hrály ve výběhu, přičemž je od návštěvníků odděloval jen velmi nízký plot.
Počkat… kozy, arboretum a nízký plot? Tahle kombinace pro mě zůstala naprosto nepochopená. Opravdu netuším jakým způsobem udrží rohaté krásky uvnitř výběhu. Pro běžnou kozu totiž není žádná překážka dost velká – pokud někam chce, tak se tam prostě dostane. Například když mají chuť na listí vysoko v koruně, poslouží jedna kozena jako podstavec, druhá na ni vyleze, přičemž větev podá dolů a ostatní pak vesele hodují – úžasná schopnost spolupráce, nemyslíte?

kozy

 

Jsme veselé, jsme hravé, jsme mazlivé
Nízký plot má ale jednu obrovskou výhodu – dá se přes něj hladit a drbat a škrabkat za ušima a všelijak jinak mazlit (a to mají místní kozičky evidentně rády). Ovce se jako obvykle držely v ústraní a nás si vůbec nevšímaly, ale kozy šly ihned prozkoumat kdože se to na ně přišel podívat a jestli od něj náhodou něco nekápne. A musím přiznat, že káplo – trávu a plevel v okolí ohrady jsem pěkně zplundrovala (stejně by je ale sežehl první mráz) a hýčkala jsem ostošest. Zamilovala jsem si je všechny na první pohled, ale mám pár obzvláštních favoritek (Kdo by se také nezbláznil do strakatého kůzlátka s bílými podkolenkami, že?).
Jak jistě chápete, tímto objevem pro mě zbytek arboreta přestal existovat. Abych ale byla fér, uvedu i další zajímavosti, které na vás ve Šmelcovně čekají.

kozy drbání

 

Okrasná část
Je rozdělena na 105 záhonů s množstvím okrasných listnatých i jehličnatých dřevin. Místní evropské stromy a keře pak mají samostatně vytyčenou poznávací stezku s množstvím naučných tabulí.
Zvláštní skupinu výsadeb pak tvoří široký sortiment čarověníků (lidově zvaných čarodějné metly) – jedná se o shluky přírodou znetvořených větví, které vyrůstají na stromech a keřích bez obvyklé souměrnosti a pravidel. Větve zpravidla vycházejí z jednoho místa a tvoří se na nich obrovské množství pupenů.

arboretum

 

Ovocná část
Současný ovocný sad byl vysazen v letech 1945-1945 a najdete zde jabloně, švestky, třešně, hrušně a široký sortiment drobných bobulovin (angrešt, rybíz, ostružiny, maliny). V době zrání jsou plody vybraných stromů používány k přípravě kvasu na pálenku s roztomilým jménem Myrošmel.

 

jablka

 

Arboretum Šmelcovna je díky zoo koutku naprosto fantastické místo a já každému doporučuji jeho návštěvu. Jediná nevýhoda je, že má otevřeno jen od 15.3. do 15.11., a tak si tam můžete zajet až na jaře roku 2012. Pokud ale vše v říjnu proběhlo jak mělo, budou tam na Vás čekat novorozená kůzlátka, což veškeré čekání mnohonásobně vynahradí, ne?

Zdroje:
http://www.caroveniky.cz/caroveniky/798/
http://www.smelcovna.cz/index.html

 

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 285
  • 383
  • 18 115
  • 347 851
  • 2 476 059
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet