Musím se přiznat, že ač mám přírodu z duše ráda, botanické zahrady, skleníky a francouzské parky mě nikdy moc nelákaly. Stejně tak ani nabídka návštěvy boskovického arboreta (s půvabným názvem Šmelcovna) mě nijak nenadchla – listnaté stromy budou už beztak opadané a ty jehličnaté mám stejně raději v lese. To jsem ale netušila, jaké překvapení na mě čeká…
Uvítaly mě lysé sakury
Začátek návštěvy probíhal podle očekávání – sakurová alej, jejíž návštěvu bych v jarních měsících doporučila snad každému (vyjma alergiků), vyhlížela dosti depresivním dojmem. Dříve bohaté stromy obsypané tisíci květů a listů nabízely dnes jen holé větve beznadějně čnící k listopadové obloze. Popravdě jsem v těch košťatech poznala japonské třešně jen díky naučné tabuli. Ale co, byl podzim.
Zachrání mě kouzelné víly?
Co tedy hledat v listopadovém arboretu? Kouzelné skřítky a víly od pohádkářky Vítězslavy Klimtové – alespoň to sliboval plakát před vstupem. Arboretum Šmelcovna je prý jedním z osmi míst (povětšinou jsou to hrady a zámky) v naší vlasti, kde víly a skřítci přebývají. I návštěvní řád je doplněn o doložku vyzývající k tichému chování, aby se pohádkové postavy (známé svou plachostí) nevyplašily.
Teď asi mnohé z vás zklamu, ale já osobně jsem žádné pohádkové potvůrky nespatřila. Důvodem ovšem nebyla má hlučnost, ale zaujetí něčím zcela jiným- čtyřnohým, rohatým a daleko kouzelnější, než všichni skřítci i s vílami dohromady…
Kozy v arboretu!
Je fakt, že mi mohla napovědět kasička na dobrovolné vstupné u vchodu, kde byla věta o příspěvku pro rozvoj arboreta a pro zvířátka – to jsem však očekávala maximálně voliéru s několika ptáčky, nanejvýš pár dravců… Omyl!
Přímo uprostřed arboreta se vzácnými druhy stromů, keřů i květin se klidně prohánělo stádo zakrslých koz a oveček (konkrétně kozy kamerunské, kozy holandské zakrslé a ovce domácí skudde)! Krom toho bydlí v místním zookoutku tlusťoučcí králíci a podle webových stránek Šmelcovny i slepice, andulky a korely.
Zejména kozy byly pro mě – absolutního kozomila a kozoobdivovatele – fantastickým překvapením. Koza – to nemlsnější zvíře ze všech, které miluje listnaté větve snad každého stromu a keře v arboretu? Ale opravdu byly tam. Nádherné maličké kozenky i s několika kůzlátky si vesele hrály ve výběhu, přičemž je od návštěvníků odděloval jen velmi nízký plot.
Počkat… kozy, arboretum a nízký plot? Tahle kombinace pro mě zůstala naprosto nepochopená. Opravdu netuším jakým způsobem udrží rohaté krásky uvnitř výběhu. Pro běžnou kozu totiž není žádná překážka dost velká – pokud někam chce, tak se tam prostě dostane. Například když mají chuť na listí vysoko v koruně, poslouží jedna kozena jako podstavec, druhá na ni vyleze, přičemž větev podá dolů a ostatní pak vesele hodují – úžasná schopnost spolupráce, nemyslíte?
Jsme veselé, jsme hravé, jsme mazlivé
Nízký plot má ale jednu obrovskou výhodu – dá se přes něj hladit a drbat a škrabkat za ušima a všelijak jinak mazlit (a to mají místní kozičky evidentně rády). Ovce se jako obvykle držely v ústraní a nás si vůbec nevšímaly, ale kozy šly ihned prozkoumat kdože se to na ně přišel podívat a jestli od něj náhodou něco nekápne. A musím přiznat, že káplo – trávu a plevel v okolí ohrady jsem pěkně zplundrovala (stejně by je ale sežehl první mráz) a hýčkala jsem ostošest. Zamilovala jsem si je všechny na první pohled, ale mám pár obzvláštních favoritek (Kdo by se také nezbláznil do strakatého kůzlátka s bílými podkolenkami, že?).
Jak jistě chápete, tímto objevem pro mě zbytek arboreta přestal existovat. Abych ale byla fér, uvedu i další zajímavosti, které na vás ve Šmelcovně čekají.
Okrasná část
Je rozdělena na 105 záhonů s množstvím okrasných listnatých i jehličnatých dřevin. Místní evropské stromy a keře pak mají samostatně vytyčenou poznávací stezku s množstvím naučných tabulí.
Zvláštní skupinu výsadeb pak tvoří široký sortiment čarověníků (lidově zvaných čarodějné metly) – jedná se o shluky přírodou znetvořených větví, které vyrůstají na stromech a keřích bez obvyklé souměrnosti a pravidel. Větve zpravidla vycházejí z jednoho místa a tvoří se na nich obrovské množství pupenů.
Ovocná část
Současný ovocný sad byl vysazen v letech 1945-1945 a najdete zde jabloně, švestky, třešně, hrušně a široký sortiment drobných bobulovin (angrešt, rybíz, ostružiny, maliny). V době zrání jsou plody vybraných stromů používány k přípravě kvasu na pálenku s roztomilým jménem Myrošmel.
Arboretum Šmelcovna je díky zoo koutku naprosto fantastické místo a já každému doporučuji jeho návštěvu. Jediná nevýhoda je, že má otevřeno jen od 15.3. do 15.11., a tak si tam můžete zajet až na jaře roku 2012. Pokud ale vše v říjnu proběhlo jak mělo, budou tam na Vás čekat novorozená kůzlátka, což veškeré čekání mnohonásobně vynahradí, ne?
Zdroje:
http://www.caroveniky.cz/caroveniky/798/
http://www.smelcovna.cz/index.html
Katka
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:

- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
Společnost2023.02.26Dagmar Valová: Proč věřit. Erotický román. 5. a 6. kapitola
Společnost2023.02.19Dagmar Valová: Proč věřit. Erotický román. 3. a 4. kapitola
Společnost2023.02.12Dagmar Valová: Proč věřit. Erotický román. I. a II. kapitola
Komerce2023.02.09Technické zajištění akcí: Pronájem kvalitní audiovizuální techniky