Změna času. Co na to naše tělo? No nadává a jak!

autor: | Říj 25, 2020 | Tělo | 0 komentářů

Views: 442

VÍKENDOVÁ PŘÍLOHA

Dnes v noci se ručičky všech evropských hodin a hodinek posunuly o hodinu dozadu, zpět na zimní, a podle vědců také biologicky přirozený čas. Za sebe myslím, že posouvání času na letní a celé tohle skotačení by se mělo zrušit, protože to nikomu nic nedá, jen mnohým na dlouho vezme…

Nakonec si každý zvykne, jistě, ale za sebe netuším, proč zatěžovat už tak dost zatížený lidský organismus, psýchu a vůbec celé nastavení těla zbytečností, jakou je pošupování časem sem a tam.

2018NzI.jpgTermín „hodinky v hlavě“ totiž není jen frází.

Člověku to zpravidla chvilku trvá, ale všimněte si, že když budete vstávat delší dobu ve stejný čas, probudíte se pak v tu dobu i bez budíku.

Naše podvědomí a všechny biologické funkce těla a hlavně mozku se přizpůsobí. A člověk se probudí v tu dobu i v neděli.

Je na tom vidět, že čas vnímáme nejen jaksi vně, tedy podle toho, kolik je hodin, ale že je vnímán celým naším tělem.

Nakonec, žijeme v něm.

Fungování každičké buňky a mozku je hodně i o tom, jak naše tělo vnímá čas.

Někdo stárne pomalu, jiný rychle – vyvíjíme se, chce, nebo nechce se nám spát, jsme nebo nejsme unavení.

Přizpůsobujeme naše tělo a mozek obecně převzatému modelu plynutí času.

Doteď jsme půl roku, podle mínění mnoha psychologů, prakticky žili cosi, co je nám biologicky méně přirozené.

Nicméně, jsme si na to už za ty měsíce jakž takž navykli.

A dnes jsme celé to nastavení, na které si tělo, zvyklo, zase pěkně rozhodili.

Bude to trvat minimálně tři týdny, než se přizpůsobíme, ale, opět podle některých vědeckých tézí, tentokrát to půjde rychleji, než je tomu v případě času letního.

Mnoho psychologů operuje termínem „uvolnění“.

To má nastat právě přechodem na zimní čas.

A já si myslím, že to pravda.

Nejsem žádný srabík, ale upřímně se přiznám, že mám s přechodem na jiný čas problém jak fyzický, tak i psychický.

A to nepočítám ony hodinky v hlavě, a zmatené pobíhání a neustálé přizpůsobování se, ve chvíli, když si člověk prostě myslí, že je jiná doba, než je aktuálně.

I teď si to budu myslet, i teď budu chvíli zmatená, nehledě na to, že mi to skutečně nabourá hodně věcí, které s tím souvisejí.

2019MTY.jpg

Budu mít jinak hlad, budu se jinak budit, budu muset i svou práci o hodinu přizpůsobit….ona s tím souvisí strašná spousta věcí, které si ani neuvědomujeme.

Rozhodně si je ale uvědomujeme podvědomě.

No a podvědomí má vliv na naše tělo zevnitř.

No a to, kdyby mohlo mluvit, tak tutově řekne: „Co mi v tom, herdek děláte furt chaos??“

Pomalu každý důležitý orgán v těle, jako je třeba srdce, játra, ledviny, zažívání, slinivka a samozřejmě mozek, mají své hodiny, které nastaví podle spaní na určitý režim.

18086OGU.jpg

A každé tyhle hodiny, mají jiný budík. Každý orgán začíná startovat a usínat jindy.

To celé se pak se nařizuje podle jedněch hodin centrálních.

Tady máte ten složitý mechanismus vypsaný – je to hodně zajímavé:

 1. až 3. hodina 

Vrcholí činnost jater. Je to doba detoxikační činnosti a redistribuci tekutin. Většina orgánů má sníženou funkci, s výjimkou jater. V tuto dobu má člověk velmi nízký krevní tlak, pomalý puls a hlubší dech s dlouhými periodami.

 3. až 5. hodina

Vrcholí činnost plic. Tělo v tomto stadiu má stále nízký tlak, mozek je zásoben jen minimálně, tělo má nejpomalejší aktivitu, ale zbystřuje se sluch. Ledviny jsou v klidu, prakticky přestávají vylučovat.

5. až 7. hodina

Vrcholí funkce tlustého střeva, krevní tlak stoupá, puls je rychlejší. Kolem sedmé hodiny je poměrně značně vysoká imunologická aktivita. Jinak dochází k větší regulaci a rozvrstvení iontů.

7. až 9. hodina

Vrcholí funkce žaludku. Tehdy také značně stoupá psychická aktivita, mírně poklesává citlivost na bolest. Žaludek se stará o regulaci iontů a distribucí tepla.

15. až 17. hodina

Hladina cukru v krvi stoupá. Mezi patnáctou a sedmnáctou hodinou jde o čas pro oblast močového měchýře, který má vliv na vylučování tekutin. V tomto období má organismus velkou schopnost regulovat teplotu a zátěž.

17. a 19. hodina

Dochází k přirozenému stoupání krevního tlaku, psychické labilitě, nervozitě a v tuhle hodinu se často objevují bolesti hlavy.

19. až 21. hodina

Psychické reakce jsou nejrychlejší v průběhu celého dne. Ještě v 21.00 hodin je paměť výborná.

21 až 23. hodina

Nastává pokles tlaku i pokles tělesné teploty Zvyšuje se množství bílých krvinek v krvi asi o 30 %. Ve 23.00 začíná v těle příprava na klid. V této době se rovněž zvyšuje citlivost na bolest.

23. až 1. hodina

Přichází orgánová dvouhodinovka žlučníku. Tělo intenzivně zpracovává látky živočišného i rostlinného původu.


Jakmile tedy člověk posune centrální hodiny, tedy začne vnímat čas jinak a začne se podle toho chovat, tedy usínat, budit, se, jíst, chodit na záchod a podobně, všechny přidružené orgánové hodiny svůj čas musí nastavovat znova.

Tím logicky vzniká v těle něco podobného, jako je chaos na burze.

U každého trvá konsolidace všech orgánových hodin jinou dobu, ale je to pro tělo zátěž v každém případě.

A to bohužel i v době přechodu na čas zimní, který proběhl teď o víkendu.

15621NzE.png

Pro hodně lidí to bude nepříjemné, tak, jako každých půl roku, protože například ti, kdo jsou zvyklí vstávat do práce v určitou hodinu a logicky si na to jejich vnitřní hodiny zvykly, budou nějakou dobu vzhůru dřív.

Pak přijdou na to, že mohou ještě spát a radostně ulehnou, ale to probuzení je zbytečné a je ho prostě škoda. Navíc budou nutit tělo usnout o hodinu dříve, nebo minimálně mozek zaznamená jinou hodinu, ale tělo pojede nějakou dobu podle starého režimu a tak to člověka zatíží.

A tak jsme v rukách různých poslanců mnoha zemí, kteří udělali skvělý krok kupředu je zrišení střádání času a vlastně jsme se mohli radovat, že to už te%d bylo naposledy. ale protože jsou líní, nedořešili.

Oni se chlapci a holky sice shodli, že se to zruší, ale už XY měsíců řeší, který čas zůstane. Pardon, ale to je jak u blbejch. 

Jinak, původní nápad vzešel z hlavy Benjamina Franklina už v roce 1748. Jak to myslel, ví Bůh.

Realizaci pak přinesla až první světová válka a to v rámci úsporných opatření, k nimž přistoupily nejprve evropské vlády a později se k nim připojily i další země.

Švédové, Němci, Rakušané. U nás funguje od roku 1916.

Druhá světová válka dokonce nastavila letní čas po celý rok.

Jenomže, už dávno se neválčí, navíc Američané v roce 1976 zjistili, že úspory získané přechodem na letní čas jsou tak malé, že se nedají ani vyčíslit!!

Čili, vnější energii neušetříme, jen se o tu vlastní připravujeme.

 

Michaela Kudláčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?

Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?

V rostoucím trhu menstruačních kalhotek může být těžké najít tu pravou značku. České Ecomodi přichází s několika unikátními vlastnostmi, které je odlišují od konkurence. Pojďme se podívat, proč stále více žen přechází právě na tuto značku.   Bambusová viskóza jako...
Dýňové šílenství

Dýňové šílenství

Vyřezáváte dýňová strašidla? A co s vydlabanou dužinou a semínky děláte? Vyhodit dužinu dýně by byla škoda, protože jsou poměrně zdravé. Dýně je bohatá na vitamíny A, C a E, obsahuje také draslík, hořčík a železo. Vitamín A podporuje zdraví očí, vitamín C posiluje...
Chmel není jen pivo

Chmel není jen pivo

Chmel byl poprvé použit v pivu v 9. století v Německu. Mnoho lidí ho ani jinak nezná, zvlášť v Česku, které je pivní velmocí. Chmel je ale mnohem víc než jen pivo.  Je to mnohostranná rostlina, která nabízí široké spektrum využití a jejíž výjimečné léčivé vlastnosti...
Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?

Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?

Žena je cyklická bytost. Neustále se proměňuje, umí být křehká, citlivá i houževnatá. Uvnitř ženského těla jako „program na pozadí“ neustále probíhají změny hormonálních hladin, což ovlivňuje to, jak se žena cítí, kolik má energie a zřetelné jsou i fyzické změny....
Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému

Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému

V dnešní západní společnosti se nemoc příliš nenosí. Moderní je být zdravý a usmívat se. Nejlépe za každých okolností. S tím souvisí také způsob léčby nemocí. Až příliš často se klade důraz na rychlou nápravu symptomů na úkor pochopení jejich skutečné příčiny. A to i...
Obličejová slepota

Obličejová slepota

Anglicky Face blindness, odborně Prosopagnosia. Co nám provádí? Prosopon znamená tvář, agnosia pak nevědomost. Obličejová slepota je neurologická porucha, při které postižený nerozeznává tváře. Ostatní objekty přitom může daný člověk rozeznávat bez potíží, nic není...
Kvasinková infekce: vypakujte letní návštěvu co nejdřív

Kvasinková infekce: vypakujte letní návštěvu co nejdřív

Vaginální mykóza (kvasinková infekce) je problém, který se řadě žen objevuje a vrací. Zvláště v létě, kdy toužíme po častém osvěžení při vodních radovánkách, může být infekce nepříjemná. Proto se jí nyní chvíli budeme věnovat. Vaginální mikroflóra zahrnuje osídlení...
Ranní bolest páteře a ztuhlost: Co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Ranní bolest páteře a ztuhlost: Co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Budíte se ráno pravidelně celí rozbolavělí, ztuhlí a bolest je vaší nevítanou společnicí? Na vině může být proleželá matrace, případně špatně zvolený model, stres, přílišná fyzická zátěž a řada dalších. Dejte sbohem bolesti zad i páteře a rozmazlete své tělo vhodnou...
Jak si vybrat správný anatomický polštář a užívat si bezbolestný spánek

Jak si vybrat správný anatomický polštář a užívat si bezbolestný spánek

Toužíte se konečně vyspat dorůžova a ráno se probouzet bez bolesti zad, hlavy a krční páteře? Dopřejte svému tělu vhodnou oporu díky anatomickému polštáři. V čem spočívají jeho hlavní výhody a jak vybrat ten pravý? Při výběru záleží na několik parametrech.   K čemu...
Matematik to má v ukazováčku. A co prostředník? Co říkají nehty?

Matematik to má v ukazováčku. A co prostředník? Co říkají nehty?

Kdepak v malíčku... Jistě vás už mnohokrát napadlo, když podáváte ruku jinému člověku, co je to zač, když má ruku jako lopatu, prsty jako buřty a nehty obrovské, jako želví krunýře. Nejste sami… Vztahem tvaru rukou, prstů a nehtů se zabývají lidé od nepaměti. Počínaje...
Jakou barvu má pátek? Jakou chuť má rock? Jste synestetik?

Jakou barvu má pátek? Jakou chuť má rock? Jste synestetik?

Jestli se ptám na nějakou cizokrajnou chorobu, genetické postižení, nebo duševní poruchu? Ne, myslím, že se ptám lékařsky na druh mozkové anomálie, ale čistě lidsky spíše na jakýsi dar. Být synestetikem, totiž nikomu neublíží a „postiženému“ udělá tato zvláštnost...
Holení intimních partií šetrně a bezpečně

Holení intimních partií šetrně a bezpečně

Holení intimních partií je otázkou, kterou se dnes zabývá mnoho žen, ale i mužů. Jít do toho, nebo nechat ochlupení jeho přirozenou podobu? Oholit úplně nebo jen upravit? Jaké jsou důvody pro a proti holení? A pokud se rozhodnete pro, jak své intimní partie oholit...

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Slavomír je, jak už je patrné, opravdu původem Slovan. Rodiči jsou mu slova „sláva” a staroslovanský termín „mír” s významem „svět”. Jméno tak významově říká „světoznámý“, nebo „proslavený na světě“. V ČR máme aktuálně 2781 slavných Slavomírů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

  • Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ o POPELKY: Výkladový den s Kartami léčivých vod: “Léčivá laguna. Obnovte zdroje, nebojte se zastavit…. Milá Maje, je klidně možné, že jsi vyčerpaná… a že se nic nehýbe…Led 21, 15:25
  • maje28 o POPELKY: Výkladový den s Kartami léčivých vod: “Reni. Ráda bych se zeptala, jak to vypadá v mém životě dál. Jestli se už něco pohne v mém životě.…Led 20, 12:04
  • Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ o POPELKY: Výkladový den s Kartami léčivých vod: “Ponořte se. Nové zájmy. Učení se. Výcvik…. – to mi jednoznačně jde k tomu to nechat být a jít si…Led 19, 10:51
  • Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ o POPELKY: Výkladový den s Kartami léčivých vod: “Přibrala jsem tarot… protože tam je znát, že je prostě už stres a nemožnost to nějak rozseknout kvůli tomu stresu.…Led 19, 10:49
  • Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ o POPELKY: Výkladový den s Kartami léčivých vod: “Mlha. Naslouchejte vnitřnímu kompasu. Svému hlasu… Cítíte se připravena, naladěna, vidíte v druhých lásku a příležitosti? Pak ano! Tak ať…Led 19, 10:47

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 191
  • 358
  • 29 867
  • 275 409
  • 2 604 717
  • 3 813
  • 28
  • 1 896
0 Shares
Share
Tweet