Tělo

Sluneční obžerství

0 Shares

Nedávno mě zaujala informace, že Slunce je zdrojem 99% energie na Zemi. Není to nějak moc? Kde jsou ty další energie, pohonné látky, jídlo, to z čeho a díky čemuž žijeme? Co je to  to chybějící 1%. Odpovědí jsem se nedopátrala, ale pak mi došlo, že i to jídlo, ze kterého žijeme tu je díky Slunci. 

257ZTU.gif

 

Slunce je prostě životadárné a ne nadarmo je symbolem života. Je dobrým sluhou, ale zlým pánem.

 

Začněme tím, čím sluneční záření našim tělům i duším jednoznačně prospívá.

 

Hormonem melatoninem

Melatonin je produkován nadvěskem mozkovým a jeho vylučování je pevně spjato se střídáním dne a noci a také ročních období.  Začne-li se stmívat, zároveň se jeho produkce zvyšuje, takže se nám začne chtít spát a také jsme unavenější v tmavší části roku.

 

Aktivizací imunity

Bílé krvinky se doslova radují ve chvíli, kdy trávíme čas na sluníčku. Jsou aktivnější a jejich práce účinější, tedy se naše imunita zvyšuje. A tuto energii si bílé krvinky umí uchovat do zásoby, protože plné nadšení roztáčejí naši imunitu na maximum až tři týdny po příjemné sluneční lázni. Možná proto jsme v létě celkově zdravější, i když to taky není pravidlo.

 

Opálení a hojení pokožky

Jak vlastně vzniká opálení? V nejvrchnější části pokožky, tedy hned pod tou, která je tvořena zrohovatělými a již téměř odumřelými šupinkami kůže, funguje živá část pokožky, ve které jsou mimo jiné obsaženy také pigmentové buňky. Ty mají narůžovělou barvu, ale vlivem slunečního záření se zabarvují dohněda.  Známé jsou také blahodárné účinky na různá onemocnění kůže jako jsou ekzémy nebo lupenka.

 

Vitamín D

Tento vita

mín se tvoří či přetváří v této nejsvrchnější části kůže ze speciálních tukových buněk v pokožce (nikoliv z podkožního tuku, nejásejme…) a pro zdravý život ho nezbytně potřebujeme.

258NGY.jpg

 

Zahřívá naše srdce

Tedy rozezhřívá kardiovaskulární systém, rozšiřuje žíly a oživuje celou oběhovou soustavu. Ovšem samozřej mě s mírou, přehřát se a přepotit není zrovna to pravé, mluvíme tady o slunečním záření jako takovém, tedy ne o letním vedru. To už je v kategorii, čeho je moc, toho je příliš. Prostě sluníčko je pro nás zdrojem tepla, i když o naprosté závislosti by mohly vyprávět ještěři a ještěrky, ti by bez tohoto zdroje dočista pomrzli.

 

Špatný pán aneb neobžírejte se sluncem!

 

Všeho s mírou a Slunce obzvlášť. Ve chvíli, kdy si ho dopřáváme až příliš, můžeme se dopouštět skoro až hříchu obžerství a po třech kachnách se zelím nás bude bolet břicho, ale po trojnásobně překročeném individuálním čase na sluníčku nás bude bolet všechno, co jsme si spálili.

 

Ztenčující se ozonová vrstva a vyšší aktivita Slunce může způsobit pronikání nepříliš vhodného spektra slunečních paprků a zapříčinit třeba vznik rakoviny kůže.

 

Renata


Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“ on Facebook
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x