Detail příspěvku: Migréna. Když bolí i myslet

Migréna. Když bolí i myslet

autor: | Čvc 10, 2011 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 134

Záchvatovitá velmi silná bolest hlavy je často definována také jako totální energetický kolaps organismu – kdo ji nezažil, může si i nadále myslet, že jde o výmysl hysterických sexunechtivých paniček z vyšší společnosti. Kdo ji zažil, má před ní nepřekonatelný respekt. Je to jedna z nejsilnějších bolestí, které může člověk zažít doprovázená navíc nevolností, zvracením, světloplachostí, přecitlivělostí na hluk, pachy a na okolní teploty. 

Člověka doslova bolí myšlení, těžko hledá slova pro komunikaci, může mít porušenou koordinaci pohybů. Migréna není jen bolest hlavy, je to komplex různých paralyzujících příznaků. Jedinou touhou postiženého je ulehnout do tiché, tmavé a chladné místnosti a ze všeho se vyspat. Migréna může trvat pár hodin stejně jako několik dní a lékařská věda rozděluje mnoho rozličných druhů migrén.

 

637ZTJ.jpg

 

Životní styl a psychohygiena? Nebo léky?

Rozumný lékař by měl vám měl nejprve doporučit zbavit se případných spouštěcích faktorů. Protože jich však je celá řada a mnohé jsou neovlivnitelné, je to běh na velmi dlouhou trať. Mezi tyto nejčastější spouštěče patří například:

–          Některé potraviny (červené víno, čokoláda, káva, čaj, zrající sýry, sířené potraviny, tzv. „éčka“ v potravinách, ale také cukr v jakékoliv podobě – to se děje zejména u dětí)

–          Nedostatek nebo naopak nadbytek spánku

–          Stresové situace, přetížení, přepracování a to jak fyzické, tak zejména psychické

–          Někomu záchvat přivodí nepříjemný parfém, pach ředidla, barvy či cigaretový kouř či výfukové plyny z aut

–          Blikavé světlo na diskotékách nebo v televizi, stejně jako pobyt při umělém osvětlení, zejména chladné ostré světlo zářivek nebo dnes moderních bodových světel

–          Hormonální výkyvy v těle  u žen

–          Změny tlaku v závislosti na počasí (např. před bouřkou, ale i před jakoukoliv změnou počasí)

–          Konzumace masa (podporuje tvorbu zánětu v cévách, jež je podle některých příčinou migrén)

 

Pokud nebudete patřit mezi ty šťastné, kterým se podaří nad migrénou zvítězit změnou životního stylu a vychytáním „spouštěče“, pak se patrně budete muset uchýlit do ordinace neurologa. V ordinaci lékaře vám nejprve doporučí běžná analgetika (Paralen, Ibalgin), která jsou však málokdy účinná a když už, musí se vzít včas. Někdy doporučované „pokusy“ zapíjet tyto léky energetickými nápoji (kvůli obsahu kofeinu či guarany) bych raději nedoporučila, i když ano, svým způsobem mohou zvýšit pravděpodobnost, že lék zabere.

 

Rizika takového počínání jsou však vyšší.  Triptany jsou látky, které umí záchvat migrény potlačit i v pokročilém stádiu, jsou to však léky, které jsou finančně velmi náročné (př. Zomig, 1 tbl. cca 100,-Kč) a jsou pouze na předpis od neurologa. Tuto látku také dostanete v nemocnici, pokud vás záchvat přemůže natolik, že budete muset navštívit pohotovost.

 

Mezi preventivní léčbu mimo jiné patří třeba i antidepresiva, která uvolní napjatou psychiku nebo bez předpisu dostupné l-tryptofany, které kromě deprese jsou schopny zmírnit také migrény, ovšem tady je efekt také za 2-3 týdny a je třeba tříměsíční kůry.

 

Do přírody pro řimbabu!

Kopretina řimbaba je považována za účinnou v boji proti migréně, takže určitě stojí za vyzkoušení, ale musí se brát či čaj z ní pít dlouhodobě, první účinky lze očekávat až za dva až tři měsíce. Zklidňuje také meduňka a tu lze použít také v podobě aromaterapie.

 

Z lidových receptů jsem našla ještě dvě možnosti, jak utnout akutní záchvat (tedy kromě kávy s citrónem) a sice jakýkoliv nápoj s hřebíčkem nebo skořicí. A kořením prosím nešetřit.

 

Účinná je také homeopatie a jak je to právě s migrénou jsem se zeptala Mgr. Marka Víta, psychologa a homeopata:  „Více než 90% všech bolestí hlavy má souvislost s psychickým prožíváním a (rodinnými, partnerskými, pracovními aj.) vztahy. Lidé trpící migrénou bývají většinou osobnosti s vysokým požadavkem na výkon až perfekcionisté. Neschopnost nebo nemožnost výkonu dosáhnout nezřídka vede k pocitům viny. Ty spolu s potřebou uvolnění můžou být snadnými spouštěči migrény. Tišící prostředky nepředstavují v žádném případě trvalé řešení. Ve spolupráci s homeopatem dobře vybrané homeopatikum může napomoci trvalé změně, kterou je ovšem až identifikace a následná regulace individuálních spouštěcích faktorů“, sdělil pro Popelky pan Vít

 

Příliš mnoho rozumu, příliš mnoho tlaku – au, to bolí!

Jasně, tak porušené hospodaření se serotoninem,  možná zánět, možná třeba nic moc dědictví po mamince, babičce či tetičce, prostě beru tu příčinu, že migréna je výsledkem čehosi pochroumaného v těle. Ale myšlenka, že by to bylo i v duši, mi připadala přinejmenším zajímavá. Posuďte sami. Znáte snad někoho s migrénou, kdo je šťastný, vyrovnaný a žije přesně tak, jak sám chce?

 

Asi ne…

 

Takže mezi duchovní příčiny migrény můžeme zařadit pochyby o sobě i o světě kolem sebe, člověk trpí pocitem nepochopení, moc myslí, snaží se vše nechat projít hlavou a ta je pak přetížená, nese si v sobě agresi, nejčastěji sám proti sobě, hledá ze života únik a právě záchvaty migrény mu umožňují se na chvíli schoulit sám do sebe a být mimo pro něj příliš obtížné nároky okolí.

 

Druhou možnou příčinou je nevyváženost v sexuální oblasti.  Její úplné potlačení nebo naopak překompenzování. To vyvolává energetickou nerovnováhu v čakrách a jak dole, tak nahoře, nerovnováha dole se objeví silnou bolestí v hlavě, někdy se také migréně říká „orgasmus v hlavě“. ¨

 

Migrénou trpí lidé, kteří příliš žijí podle své hlavy a málo se řídí svými pocity a srdcem.Člověk by se měl srovnat sám se sebou, nechtít to, nač nemá a jít za tím, nač má. Neměl by tu být rozpor mezi tím, co chce rozum a co člověk sám, toto napětí se pak uvolňuje právě migrénou.

 

Tip pro první pomoc:

Akupresurní bod, jež pomůže nejen od migrény, ale je účinný také na bolest hlavy od krční páteře. No… pomůže. Spíš lehce otupí a hodí se třeba ve chvíli, kdy při migréně – třeba v autobuse – fakt ještě chvíli potřebujete vydržet a nemůžete si dovolit třeba, no třeba indiskrétně zvracet.  Nebo když potřebujete ještě chvíli fungovat, vytáhnout děti z vany a až pak bolestí omdlít nebo si ji jít dobrovolně rozmlátit o zeď – nebo tak něco.

 

Samozřejmě to není legrace, ale jen dokládám, že používám tento bod často a ráda. Nachází se na spojnici kloubu mezi palcem a ukazováčkem a pokud máte akutní problémy, je docela dost citlivý a bolí.

 

Mačkejte tedy jen pár vteřin, poté pár vteřin pauza a opět a jen do hranice snesitelné bolesti.

 

636OGZ.jpg

 

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Anežka k nám připutovalo z Řecka. Tam mu dalo život slovo „hagnos či hagné“ a z něho pak jméno Agnes, které se tím pádem překládá jako „čistá“ či „nevinná“. Krásné historické jméno, Anežka nosí u nás 20179 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den zásnub.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 1 916
  • 2 256
  • 52 463
  • 380 649
  • 2 386 861
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet