Detail příspěvku: Extrémní tetování: Skarifikace

Extrémní tetování: Skarifikace

autor: | Lis 29, 2011 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 253

Většina z nás vnímá jizvy jako něco nechtěného a nehezkého. Ať už se jedná o strie, následky zranění nebo operace, snažíme se jich obvykle co nejrychleji zbavit. Existují však i tací, kteří si jizvami nechávají poset tělo záměrně a dokonce je považují za ozdobu. Kdo má odvahu, nechť se vydá za oponu krve a bolesti a prohlédne si prapodivné „okrasy“ vyryté přímo do kůže.

skarifikace1

 

Rozsáhlá barevná tetování s 3D efektem, piercingy v obočí, nose, jazyku, bradavkách či genitáliích, to už nás dokáže jen málokdy překvapit. Zejména ve velkých městech se člověk denně setkává s takovými prazvláštními způsoby „zdobení“ těl, že ho většina z nich nechává naprosto chladným. Jak byste ale reagovaly na člověka, který má do hrudníku vyřezaný, nebo vypálený pentagram?

Co je skarifikace?
Skarifikace neboli jizvení je metoda zdobení těla, kdy se vypalováním nebo řezáním nenávratně poškozuje kůže. Je provázena obrovskou bolestí a krvácením, které nezřídka provází i krátkodobé mdloby. Tím však utrpení zdaleka nekončí. Díky hojivým schopnostem pokožky by se mohly vytvořené obrazce znetvořit, proto je třeba dlouhodobě udržovat ránu otevřenou a pravidelně strhávat strupy, dokud se jizva neustálí („nezaschne“ v žádané podobě).

Historie skarifikace
Obrazně se dá říci, že je jizvení staré jako lidstvo samo. Mnohé domorodé kmeny skarifikace využívají k rituálním účelům:

 • Nová Guinea – mezi zdejšími domorodci se skarifikace užívá pro přechodový rituál v dospívání. Jizvy také znázorňují emocionální stav nositele – zármutek, radost i blahobyt.
 • Nový Zéland – domorodí Māori používají jizvení s kombinací inkoustu pro tvorbu obličejového tetování moko, které je unikátní pro každou osobnost.
 • Hunové – často využívali jizvení v obličeji, kterým pak děsili protivníky.
 • Cejchování – vypalování různých znamení do kůže sloužilo v minulosti k označování zlodějů, otroků i prostitutek.

skarifikace3
Metody skarifikace

 • Ohněm (branding)

Kovové plíšky jsou tvarovány podle potřeby, rozžhaveny a přikládány na kůži. Vzniklé jizvy bývají výraznější a silnější, protože horký kov poškodí i blízké okolí rány. Takto lze však vytvořit jen jednodušší tvary.
Pro složitější obrazce se používá takzvaný kauter – tepelný skalpel, který díky působení tepla za sebou ránu hned zatahuje a omezuje tak krvácení na minimum.

 • Čepelí (cutting)

Řezání se využívá jak pro tvorbu linek, tak i celých ploch. Na rozdíl od brandingu lze dosáhnout velké přesnosti výjevu. Jen je třeba při hojení oddělovat okraje ran od sebe, aby nesrostly (jak je to pro kůži přirozené). Pro výraznější vzhled jizev je pak zapotřebí pravidelně strhávat strupy, dokud pokožka nerezignuje a nepřestane rány zacelovat.

Skarifikace versus sebepoškozování
Jizvení bývá často ztotožňováno se sebepoškozováním. Proti tomu se však nositelé vyrytých obrazců dost ohrazují: „Skarifikace je o překonávání sebe sama, o posouvání hranic a sebepoznání, nikoli o útěku, nebo přeměny vnitřní bolesti ve vnější.“

Nebezpečí skarifikace
Stejně jako u tetování a piercingu, je třeba i při jizvení dodržovat přísná hygienická pravidla. Nástroje by měly být výhradně zdravotnické (skalpel, pinzeta,…) a dokonale sterilní. Tatér, který jizvy vytváří, by pak měl velmi dobře znát lidskou anatomii, aby předešel vážnějším zraněním (hluboký řez do masa, nechtěné popálení,…).
Jizvení by se rozhodně nemělo nikdy provádět doma bez asistence odborníka!

skarifikace2
Osobní zkušenosti se skarfikací
Stačí chvilka hledání na webu a hned člověk najde spousty názorů na dekorativní jizvení. Tady máte pár z nich (jména jsou, pochopitelně, změněna):

Eva (28): „Opilá jsem si vypálila vajglem jednu tečku do hřbetu předloktí. I v takovém stavu jsem vnímala jak příšerně to bolí. Dlouho pálit jsem to nevydržela. Dokážu si představit, že železem to je rychlejší, možná i trošičku snesitelnější (ale osobní zkušenost se železem mi chybí)“

Josef (32): „Musím se přiznat, že jsem se konečně setkal v reálu se scar u ženského pohlaví a byl jsem moc mile překvapen. Velký výstřih, ze kterého vykukovala nádherná jizva, skoro jsem zapomněl, že hned po tímto skvostem se nachází prsa. Skvělé, jen tak dále :-)“

Petr (19): „Jak už se tak občas stává, s kamarádama jsme se vylili, vzali špachtli, rozžhavili nad ohněm a hráli si na Leonarda DiCapria (film Pláž). No a je jasný, že to nevypadá úplně podle mých představ.“

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Skarifikace
http://www.topzine.cz/skarifikace-aneb-kdyz-jsou-jizvy-krasne
http://forum.lide.cz/forum.fcgi?akce=forum_data&auth=&forum_ID=39011
http://www.hell.cz/skarifikace/

 

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Anežka k nám připutovalo z Řecka. Tam mu dalo život slovo „hagnos či hagné“ a z něho pak jméno Agnes, které se tím pádem překládá jako „čistá“ či „nevinná“. Krásné historické jméno, Anežka nosí u nás 20179 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den zásnub.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 1 802
 • 2 256
 • 52 349
 • 380 535
 • 2 386 747
 • 3 790
 • 28
 • 1 834
0 Shares
Share
Tweet