Detail příspěvku: Varnsdorf, Rumburk a okolí: „My jsme tady taky“, říkají slušní občané

Varnsdorf, Rumburk a okolí: „My jsme tady taky“, říkají slušní občané

autor: | Srp 27, 2011 | Společnost | 0 komentářů

PŘÍLOHA NA VÍKEND

V Rumburku, Varnsdorfu, Boru a okolí stále panuje napětí mezi početnou romskou komunitou a ostatními obyvateli měst a vesnic. Za poslední krátkou dobu došlo v této části Čech k mnoha násilnostem, kterých se dopustili místní skupiny Romů. Tyto činy byly oficielně kvalifikovány jako rasově motivované…

Místní lidé již několikrát vyšli do ulic a problematická města byla posílena o specielní policejní týmy, které na místech stále zůstávají.

 

Po první demonstraci následovaly další ve Varnsdorfu a Rumburku.

Situace ve šluknovském výběžku je skutečně velmi neutěšená, což víme v redakci Popelek i z vlastní zkušenosti.

Mačetový útok Romů v Novém Boru, dále další útok Romů v Rumburku a nakonec i přepadení tělesně handicapovaného muže z Varnsdorfu, kterého skupina Romů okradla, to jsou události poslední doby, které poslaly občany těchto měst do ulic demonstrovat za vlastní bezpečnost.

V článku : Romské gangy na severu Čech. “Není to k žití”, říkají místní, Popelky uvedly přepis osobního rozhovoru s obyvateli Boru, blízkého Svoru a Varnsdorfu. Jejich názory jsme vám předali prakticky tak, jak je pro magazín Popelky sdělili.

 

Dnes jsme se s jedním z nich znovu spojili telefonicky, protože zdá se, že napětí v oblasti stále neutichá. 

 

Zdeněk: „Nerad bych, aby to pro vás, kteří tady nejste, vypadalo, že jsme to my, kdo vyvoláváme nějaké konflikty, nebo burcujeme k nesnášenlivosti. To se těžko vysvětluje. Lidé vyšli do ulic, protože se jednoduše bojí,  a také mají dojem, že se nic nedělá v zájmu těch, kteří tady chtějí normálně žít. Protože máme dojem, že situace je tak komplikovaná, že na to kraj a také policie, která má svázané ruce zákony a všeobecnou diskriminací prostě nestačí. Chceme, aby si stát uvědomil, co je v některých lokalitách skutečná diskriminace, a že to dávno není slovo, které hovoří jen o neprávech Romů či menšin. Je smutné a myslím i hodně nebezpečné, že lidé tu postupně začínají mít pocit, že jediný, kdo je ochoten pomoci na straně nás, a to aktivně jsou radikálové. Tohle není dobré. Umím pochopit, že policejní „želvy“ se štíty bránili tady domy Romů, protože nemůže docházet k lynči, ale byl bych velmi rád, kdyby někdo také pochopil, jak je obyčejnému člověku, který nemá odvolání.

 

Co chcete vlastně dál dělat?

Myslím, že jsou lidé, skupiny a rodiny, na které prostě neplatí nic jiného, než represe a strach. Pokud nedostanou jasně najevo, že už si to nenecháme líbit, budou čím dál horší. Tím spíš, že moc dobře umí využít právní systém státu a také vědí, jak jaložit se slovy, které obsahují termín „rasismus“. Skloní vám ho snad v devíti pádech. Mají pocit beztrestnosti, a pak to takhle dopadá. Chápejte, nebojí se zákonů a morálka jim nic neříká.

 

A co na to Romové sami?

Jsou mezi nimi i slušní, které to mrzí, ale těch pár, kteří tady žijí a pracují  ti s tím nic nesvedou. To je otázka prstů jedné ruky. Ostatní? A to je to, co jiní nevidí, co víme my. Prostě chodí a vyhrožují, pokřikují na lidi, dělají si z nás tady legraci. Malé dvanáctileté děti i dospělí. Oni mají teď dojem, a to je neuvěřitelné, že mají navrch, že teď jsou kápo, když ublížili, když druhý je v nemocnici, a když se o tom mluví. Nemají pocit viny. Jen narostli!! Přál bych každému, aby si tady zkusil třeba týden žít a jít večer po ulici kolem nich. Třeba sám z práce.  A ono to už stačí i za bílého dne. Pokud nebudou mít strach, ztratí poslední zbytky sebekontroly, a pak Bůh s námi.

 

Vláda o tom ví. Ale pan prezident v nejnovějším rozhovoru říká, že cituji: “Ne všechno z konkrétních případů, které se na severu v minulých dnech staly, je skutečně autentické.

 (Celý článek : ZDE)

 

Vážím si pana prezidenta a hodně jeho názorů beze zbytku sdílím. To mluvím za sebe. Ale v tomto ohledu myslím, že by udělal dobře, kdyby se jel přesvědčit, jak tady musíme žít, a jaká je realita. Tady je myslím, sorry, ale těžce mimo mísu. Tady si totiž lidi za ty roky spíš zvykli mlčet, než aby cokoli hrotili.

 

Situaci na severu Čech sledujeme a držíme místním palce. Doufáme, že brzy uvidíme konkrétní oficielní kroky, které povedou k řešení a budou mít viditelný efekt v zajištění pořádku a bezpečnosti pro všechny obyvatele šluknovského výběžku.

 

Michaela


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve LVU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Svatoslav, původně Světoslav má slovanský původ. Rodiči jsou mu staroslovanská slova „svet” „velký” a „slav” „slavný”. Povaha jména je tedy „velký” a „slavný. Jakkoli to tedy k tomu svádí, se svatým nemá jméno nic společného, ačkoli později bylo v tomto duchu jméno ohnuto ze Světoslav na Svatoslav. ČR je aktuálně 761 mužů s tímto velkým jménem.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den lidí s postižením.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 1 117
  • 1 573
  • 25 962
  • 422 157
  • 2 280 189
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet