Společnost

Svobodu, nebo život?

0 Shares

Už podruhé si francouzský satirický magazín Charlie Hebdo tropil srandičky z muslimské ikony, proroka Mohameda.  Po předešlém stejném počinu této redakce, pak tato lehla popelem. Možná bude teď ale ve Francii ještě tepleji. Situace je tu vyhrocená i bez karikatury, protože v této době tady muslimská populace kolem sebe bije kvůli kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů, který podle muslimů uráží islám. 

6957ZGI.jpg

 

Když v roce 2005 karikatura stejného světce obletěla půlku světa, byl vypálen dánský a norský konzulát a muslimové žádali od norské vlády omluvu.

 

Ta tak neučinila s tím, že nemá pod kontrolou svobodný tisk.

Později došlo i na jednotlivé výtvarníky, kreslíře a redaktory.

 

Stálo to životy několik desítek lidí při hromadných srážkách v ulicích mnoha měst.

 

Kvůli nové karikatuře magazínu Charlie Hebdo dnes Francie ve dvaceti zemích raději uzavře své úřady a některé školy.

 

Muslimové už pochopitelně označili čin, za hanebnou urážku a Paříž vyzvali, aby proti tomu kategoricky zakročila.

 

Ta vyjádřila politování, vyzvala ke zdrženlivosti, připomněla právo na svobodu tisku, zakázala dnešní muslimskou demonstraci proti americkému filmu Nevinnost a rozhodla se pozavírat kde co.

 

Svobodu nebo život?

 

Existují holt magazíny, deníky, humoristické časopisy a internetové stránky, které si tropí žerty.

Nemusí se nám to líbit a upřímně řečeno, když se podívám do obsahu zrovinka zmíněného francouzského plátku, nějak nemám pocit, že bych se měla umlátit na zemi smíchy.

 

Přijde mi to trapné.

Zlatej Renčín s Kantorkem.

 

6956Yzg.jpg

 

Zase ale nemám potřebu umlátit klackem kohokoli z redakce jenom proto, že si dělá srandu.

Ostatně, copak je normální vypálit někomu barák jenom proto, že je jeho humor debilní?

¨

Je normální, aby se celý stát tetelil strachy z lidí, kteří ani nejsou jeho obyvateli a je tedy přinejmenším žádoucí, aby se zákony a pravidly té země řídili, a ne si tady diktovali, co kdo smí a nesmí otisknout?

 

Na druhou stranu je otázkou, nakolik „inteligentní“ je nápad už tak dost zpitomělou a všehoschopnou skupinu obyvatel nasírat ještě víc a riskovat tím zdraví a životy těch, které nejenom nebaví satirické časopisy, ale ani neví co je Mohamed, vůbec je to nezajímá a nikomu nic neudělali.

 

To by mě zajímalo, jak se pak bude panu šéfredaktorovi usínat, až kvůli jeho rebelskému a svobodomyslnému činu, který mu ovšem taky náležitě zvedl náklad (a já mu tady do svědomí hrabat nebudu, jistě své hlavní pohnutky zná) nějaký pomatený ochránce všech proroků vystřílí školku, nebo vyhodí do vzduchu obchodní dům.

 

Je to smutné, ale tyhle akce některým lidem k demokratickému smýšlení nepomohou.

A dokud jsou mezi námi tací, kteří kvůli žertu, budou ochotni páchat násilí na nevinných lidech, zabíjet a zapalovat domy, dokud je společnost nastavena takto, já bych příčinu k násilí takto lacině nedávala.

 

Jakkoli se mi nelíbí, že se vlastně ohýbám.

 

Michaela


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com