Views: 625
Jestlipak vás zaujmu povídáním, jak jsme se vlastně dopracovali k vánočnímu stromečku? No a třeba se někomu bude chtít zacouvat i do mnohem magičtějších časů předslunovratových a vyzkoušet si psí rituál na lásku.
Vánoční stromek, který k Vánocům dnešní rodiny neodmyslitelně patří, (zatím) je zvyk v porovnání s tím, jak staré jsou ve své původní podobě celé tyto svátky, mladičký jako batole.
Vánoční stromek připutoval, dlouho po té, co byly díky nástupu Křesťanství z Yuly stvořeny Vánoce. Patrně jde o import z Německa, kde se narodil někdy začátkem 19. století.
U nás ještě později.
A jde de facto o omyl.
Když pominu římské Saturnálie, které by se za dědečka Vánoc daly pokládat, jsou Vánoce vlastně původně pohanskými svátky zimního slunovratu, Yule a o tom jsme už mluvili hodně a hodně psali.
Pohané zdobili plodné stromy, nejčastěji jabloně a ve stejném období uctívali vedle posvátného jmelí rovněž stromy stále zelené.
Na prvním místě cesmínu.
Byla pro ně doslova svatá. Jeden z hlavních symbolů Yuly.
Nikde nechyběla větvička s bobulkami, které znamenaly návrat slunce, protože Yule byl svátek hlavně paprskový, život vracející a hlavně plný světla.
Protože pohané moc dobře věděli, že od slunovratu se začnou prodlužovat dny, bude čím dál více světlých dnů a to bylo pro ně zásadní.
O tom Slunovrat (letos 21.12.) byl.
Cesmína, ani dnes nechybí ve vánočních věncích a je nejen symbolem Vánoc, možná větším, než celý stromeček, ale je to historicky a napříč kulturami rostlina skrz na skrz magická.
Druidové věřili, že slunce, i když není v zimě moc vidět a nehřeje, i když opustilo nebe, nikdy neopustilo cesmínové keře.
Ani ony římské Saturnálie se bez Cesmíny neobešly.
Naši předkové vysazovali cesmíny kolem domů, aby se dovnitř nedostaly zlé energie a ošklivé myšlenky, slova a kletby.
Indiáni, které třeba já mám tolik ráda, (už jen pro ten malebný zvyk krmit křišťály) ti zase byli přesvědčeni, že cesmíny jim dávají sílu v boji a také štěstí. Cesmínové bobulky sušili a používali je jako korálky pro štěstí a ochranu.
To všechno si můžete s klidem udělat.
Mimochodem, podobnou moc mají korálky z jeřábu.
No a teď jak jsme z cesmíny udělali smrček?
Původně jsme z ní udělali jedli.
To proto, že cesmínu Keltové nazývali Tinne.
No a Tanne je německy jedle.
Jak umí čas a jazyk komolit zvyky, co?
Původně se opravdu, o mnoho později nějak upřel zrak k jedli jako symbolu tohoto období a od ní byl jen krůček k borovičce a pak ke smrčku.
Tady už je to věc ryze praktická, protože smrček je levnější, než borovička a borovička je levnější než jedlička.
Ovšem Tinne není Tanne.
A tak já jsem pro umělý stromek doma, případně živý na zahradě, k tomu věneček, kde je cesmína a venku ozdobenou jablůňku.
A ještě vám přidám nakonec malebný rituál, při kterém se neumírá. (hodím i ty umírací, a že jich je, jak víme)
Je poměrně rozšířený a známý, tak ho možná jenom připomenu.
“Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milej dnes”!
Jestli chcete, běžte v tomhle období, dnes, nebo zítra na zahradu, najděte si keřík bezu a třeste a říkejte to zaklínadlo.
Pak naslouchejte.
Odkud se jako první ozve psí štěkání, z té strany přijde ženich.
Máte-li psa na zahradě, tak —- tak nevim, tak to asi neplatí.
Krásný den všem!
Michaela Kudláčková
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.