Detail příspěvku: Objevte Kameny domova

Views: 14

Napadlo Vás někdy kde se vzaly acháty zdobící kapli sv. Kříže na Karlštejně? Uvažovali jste nad tím jaký příběh skrývá mramor v katedrále sv. Barbory v Kutné Hoře? A co třeba český granát barvy holubí krve, který denně nosíte v prstýnku po babičce? Jaká je asi jeho historie a původ? Pokuste se pochopit duši Čech a Moravy z hlediska stavebních materiálů a charakteristických nerostů s nejnovější knihou Václava Cílka Kameny domova.

Kameny domova

 

Národní kameny
Typickými znaky různých národů bývají písně, lidové tance, jazyk, památky i regionální kuchyně. Jsou ale i země, které si zvolily své národní kameny. Například Colorado charakterizuje rhodochrozit, Itálii mramor, nebo Skandinávii žula. Jaké jsou ale národní kameny pro naši zem?

Nikterak oslnivé, ale naše
Ačkoli autorův patriotismus dýchá z každé stránky, otevřeně přiznává, že „… skoro všechny české a moravské minerály jsou oproti světu málo nápadné a nějak tlumené. Málokterý je nějak úžasný, spektakulární nebo oslnivý.“ Nicméně to, co jim chybí na pompéznosti (i když některé ametystové drúzy, krvavé granáty nebo zářivé vltavíny jsou podle mě naprosto fantastické) dohání duchem a příběhem. Ať už si totiž dovezete sebevětší kus ruského jantaru, nikdy vás nebude tak příjemně hřát, jako maličký úlomek kříšťálu nalezený na výletě s dětmi.

Žádná mineralogická příručka, ale poetické čtení
Nehledejte však v Cílkově díle odborné charakteristiky, poznávací rysy a geologický původ minerálů. Kniha je vyjádřením lásky k rodné zemi, obdivu k přírodě i úctě k národním dějinám prostřednictvím něčeho tak krásného, jako jsou horniny a nerosty.
Věřte, že po přečtení Kamenů domova se už nebudete na obyčejný pískovec, nebo běžný kaolin dívat tak jako dřív.

Ukázka z knihy
… od 19. století jsou vltavíny sbírány jako šperkový kámen. Nejprve byly broušeny, ale záhy se objevily padělky z lahví od šampaňského. Pak teprve nastala éra přírodního vlatvínového šperku i drobných plastik vyrytých do tohoto kosmického skla. Upřímně řečeno, málo který vltavínový šperk vyzní dobře. Vltavíny jsou krásné, když si je prohlížíme proti světlu, ale na látkovém podkladu šednou a ostré hrany přírodní skluptury se zachytávají o šaty. Navíc se často objevují kusy s uměle vyleptaným povrchem a v poslední době dokonce i padělky odlévané do forem z přírodních kamenů.
Přesto stojí za to nějaký vltavín zakoupený třeba na burze a od místního sběratele mít a občas jej vzít do ruky. Snad pro dotyk prostoru, kosmického kataklyzmatu a záblesk obrovské energie, který vltavín vytvořil…

RNDr. Václav Cílek, CSc.
Vaclav CilekJe český geolog, klimatolog, spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze. Spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech a publikuje v řadě časopisů (př. Vesmír, Respekt,…). Také spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí. Za knihu Krajiny vnější a vnitřní získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 a v roce 2007 obdržel Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie.“

 
Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 28
  • 383
  • 17 858
  • 347 594
  • 2 475 802
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet