Detail příspěvku: Honza Tománek: Věřím, že jsme pány svého osudu.”

Honza Tománek: Věřím, že jsme pány svého osudu.”

autor: | Lis 1, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Views: 9

Před týdnem tu byl článek o knížce Po hlavě a nadoraz. O mě a o Míše to myslím stačilo. Ono napsat knížku či se na ní podílet je jako Vánoce. Stejně nikdy nevíte, co dostanete. Ale je třeba těšící se poněkud naladit. A tak nyní nastal ten správný čas – na rozhovor s tím, o kterém to všechno je.

Honza Tománek

Úspěšný reprezentant České republiky v handcyklingu a držitel několika mistrovských titulů. Součástí jeho života je však i množství jiných sportovních aktivit, stejně jako studium Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra, s.r.o. v Praze. Přednáší studentům základních, středních i vysokých škol o problematice sportu handicapovaných. Vlastní firmu na distribuci ráfkových kol, kterou nadále rozvíjí, a pracuje na vývoji vlastního prototypu handbiku. Podílí se i na sportovních a marketingových činnostech souvisejících s jeho závodní kariérou. Je také hlavním iniciátorem a spoluzakladatelem týmu FANY cycling team, pod jehož barvami v letošní a příští sezóně závodí.

Jakýkoliv handicap je dle jeho názoru tak velký, jak ho cítíme.

Možná k tomu všemu těžko něco dodat. Přesto se do knížky nevešlo všechno.

 

7404Yjl.jpg

Tak předně, Honzo, jaký je to pocit, držet v ruce knížku, která je o Vás?

Upřímně řečeno je to pořád zvláštní pocit. Když knížku držím, tak mám hlavně radost, že jsme dokázali tuto myšlenku zrealizovat a přispět tak k naplnění hlavních cílů publikace.

 

7387MTR.jpg

Je něco, co by v ní mělo být jinak, je něco, co byste v ní rád ještě měl? Něco, co Vám došlo až nyní?

Myslím si, že ne. Nad koncepcí, jak knížku uchopit, jsme strávili mnoho času a s výslednou podobou jsem se naplno ztotožnil. Velmi těžké bylo říct konec-hotovo. Myslím si, že tento problém jsem měl nejen já, ale i Renata Petříčková (autorka). Ale od okamžiku, kdy jsme ona slova vyslovili, nepřemýšlel jsem nad tím, jestli něco nemělo být jinak.

Nebo naopak vyřadil?

Pod drobným nátlakem vyvolaným tímto rozhovorem jsem opět před otázkou, jestli něco nemělo být jinak. Ale ne, myslím si, že opravdu ne. Hlavně díky Renatě se nám podařilo vytvořit skvělou knížku.  Investovali jsme do ní maximum sil a teď je jen a jen na čtenářích, jak naše dílo přijmou.

Velká část je věnována samotnému sportu, závodům, tréninku. Je konec sezóny, asi je čas se ohlédnout, byla to úspěšná sezóna?

Letošní sezóna byla určitě velmi úspěšná. Potvrdil jsem svůj strmý výkonnostní růst, který jsem zaznamenal v posledních letech a zase o krůček se přiblížil nejužší světové špičce tohoto sportu. Vybojoval jsem 3. místo v absolutním pořadí evropského poháru EHC (European Handbike Circuit). Potřetí v řadě jsem vyhrál Český pohár handbike a stejně tak jsem obhájil i titul Mistra ČR.

 

Teoreticky, co by se pravděpodobně stalo, kdyby handbike vůbec neexistoval? Kdyby ještě nebyl vynalezen, kam byste se nejspíš „vrtnul“ po úrazu?

Těžko říct, nemám rád otázky typu „co by, kdyby“. Určitě bych ale inklinoval ke sportu, ale asi k jiné disciplíně. No a s troškou nadsázky bych třeba právě já handbike vymyslel!

 

7405ZGU.jpg

 

Součástí knihy je i pár vzpomínek na dětství…

 

Vím, že jste se velmi podivoval nad osobním horoskopem od Michaely Kudláčkové a v podstatě jste nic nenamítal ani proti obecným Račím vlastnostem.  Je tedy něco, co vás překvapilo, co jste o sobě netušil, nějaká vlastnost, kterou jste sám pro sebe neměl ještě pojmenovanou nebo objevenou a ona tam je?

Podivoval a divím se doteď, jak víceméně všechno sedí. Trošku mě to až straší, protože horoskop se vztahuje ke dni narození a nadneseně tedy můžeme říct, že to kdy se narodíme, nám určuje náš potenciál a vlastnosti. S tím se vnitřně sjednotit nedokážu, protože věřím tomu, že každý je pánem svého osudu.

Kniha měla vzniknout jako motivační? Myslíte, že se záměr podařil?

Motivační impuls by mělo vyvolat mé vyprávění o úraze a cestě zpět ke sportu, ale jestli se skutečně podařilo tento cíl naplnit, musí posoudit čtenáři.

Ač je konec sezóny, příprava na tu další začne vlastně velmi brzy. Jaké v ní máte cíle?

Cíle jsou zhruba stejné jako v předchozím roce. Rád bych i nadále zlepšoval své sportovní výkony a stal se trvalou součástí absolutní světové špičky. Plánuji prioritně startovat na závodech evropského a světového poháru, kde mohu jezdit po boku nejlepších jezdců a svou připravenost neustále konfrontovat. Vrcholem příštího roku by mělo být Mistrovství Světa v kanadském Baie Commeau, kde bych se rád umístil v Top10.

 

A mě nezbývá, než Vám popřát, aby se vše vydařilo a aby to stále bylo “po hlavě a nadoraz!”

 

Renata


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Adolf má svůj původ, jak asi každý tuší ve starogermánštině. Vzniklo ze z prastarého jména „Adalwolf“, což znamenalo „ušlechtilý vlk“. „Adal“ je „ušlechtilý“, „wolf“ je „vlk“. Původní význam jména je tedy v němčině spojen s ušlechtilostí a vznešeností. Ještě u starých Křesťanů bylo jméno oblíbené. Nejstarší známý Adolf byl mučedník a zahynul v roce 755. Později nosilo toto jméno i mnoho biskupů. Dnes už to taková sláva s tímto jménem není, ale je to o úhlu pohledu. Adolf prostě znamená „ušlechtilý vlk“. A takových máme v ČR 4012

V celosvětovém kalendáři je dnes

Den otců (3. neděle v červnu).

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 147
  • 406
  • 17 946
  • 347 911
  • 2 475 538
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet