Detail příspěvku: Česko zavádí dlouhodobé ošetřovné, co to znamená?

Česko zavádí dlouhodobé ošetřovné, co to znamená?

autor: | Čvn 30, 2018 | Rodina a Drobotina | 0 komentářů

Views: 260

Vyžaduje si zdravotní stav vašeho příbuzného dlouhodobou péči? Od 1. června 2018 máte nárok na 3 měsíce placené dovolené. Jak získat dlouhodobé ošetřovné a co musíte splnit? Poradíme vám. Kdy máte na dlouhodobé ošetřovné nárok.

Dovolenou na dlouhodobou péči si mohou vzít manžel, manželka, registrovaný partner nebo partnerka, sourozenci, tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta či strýc nemocného. Rovněž partneři přímých příbuzných, pokud s pacientem sdílí domácnost. Aby za dobu čerpání dovolené získali část platu, musí si platit zdravotní pojištění.

 

Zaměstnavatel má ze zákona povinnost dovolenou umožnit. Její zamítnutí se připouští pouze v případě, že nepřítomnost zaměstnance způsobí vážné provozní problémy, které však zaměstnavatel musí svému zaměstnanci písemně odůvodnit. Sociální dávka se nevztahuje na ty, kdo pracují na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti. OSVČ mohou dlouhodobé ošetřovné čerpat také, ale pouze za podmínky, že si platí nemocenské pojištění minimálně 90 dní před začátkem čerpání ošetřovného.

 

O koho se můžete starat

Další kritérium se týká samotného pacienta. Dlouhodobé ošetřovné můžete pobírat pouze za předpokladu, že se budete starat o osobu, jež strávila minimálně týden v nemocnici a podle lékařů vyžaduje ještě aspoň další měsíc celodenní péči. V praxi se jedná tedy o lidi po vážných úrazech, operacích, mozkových příhodách či s vážnou nemocí. Přiznání a splnění podmínek dlouhodobého ošetřovného při péči o osobu blízkou však vždy podléhá individuálnímu posuzování.

 

26551YmV.jpg

 

Jak si o dávku zažádat

Abyste se mohli stát pečovatelem o osobu blízkou, musí dát ošetřovaný nejprve písemný souhlas k ošetřování konkrétnímu člověku. Vystavení Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče vystaví ošetřující lékař zařízení, kde došlo k hospitalizaci, na žádost pacienta nebo jeho zákonného zástupce. 1. díl Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče zašle ošetřující lékař na Správu sociálního zabezpečení, 2. díl náleží nemocnému, který pacient předá svému obvodnímu lékaři. 3. díl převezme pečující osoba, aby dokázala nutnost dlouhodobé péče o osobu blízkou.

 

Jak dlouho můžete dlouhodobé ošetřovné pobírat

Maximální délka volna na péči se stanovila na 3 měsíce. Po tuto dobu ošetřujícímu náleží 60% část ze základu jeho příjmu. Jednotlivá období pobírání dlouhodobého ošetřovného musí pak dělit minimálně 12 měsíců (počítáno od posledního dne přijetí dávky). Pokud si pacient žádá delší lhůtu péče, zákon umožňuje střídání pečovatelů, kteří mohou ošetřovné čerpat.

 

26552OTM.jpg

 

Zpracovala: pece.cz


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 32
  • 383
  • 17 862
  • 347 598
  • 2 475 806
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet