Detail příspěvku: Zajímavosti ze snáře

Návštěvy: 422

Sny můžou být fascinující, děsivé, vzrušující, bláznivé, strašidelné, matoucí. Jsou trvalým zdrojem tajemství a velkou výzvou pro vědce, psychology a psychiatry. Proč vůbec sníme? Nabízí se otázka. Vysvětlení jsou různorodá.

Představují naše sny nevědomá přání a touhy? Je to jenom interpretace náhodných signálů z mozku? Jedná se o zpracování informací nashromážděných z uplynulého dne nebo života jako takového? Je to forma psychoterapie?

I když si mnozí z nás sny často vůbec ráno po probuzení nepamatuje, sníme všichni. Od kojenců po dospělé, vždyť i naši psi sní. Výzkum ukazuje, že lidé mají během noci dokonce několik dnů, délka jejich trvání se také liší. Může to být pět minut, ale třeba prosníte dvacet minut. Tvrdí se, že během průměrného života prosníme šest let!

Pokud jde o muže a ženy, sníme odlišně. Studie ukazují, že muži sní častěji například o zbraních a ženy o oblečení a jejich sny obsahují více aktérů.

Během průzkumů bylo definované pořadí 55 typických témat snů, například mezi ně patří: školy, učitelé, studium, být pronásledován, padání, milostné zážitky, pozdní příchod, létání, nezvládnutí zkoušky, ocitnout se nahý, pojídání lahodného jídla, plavání, setkání s pavouky, ztratit zuby, ocitnout se zpátky v dětském věku, úspěšné zvládnutí úkolu, objevení nového pokoje doma, oheň, hadi, získání magických schopností, nalezení peněz, potopa, vidět anděly, tornáda, zemětřesení, vidět UFO, cestování na jinou planetu…

Sny fascinovaly lidi odjakživa, a proto vznikly snáře. První zaznamenané snáře pocházejí ze starobylého Egypta. Tam věřili, že jim sny přináší poselství od duchů, dobrých i zlých. Nejstarší dochovaný snář se datuje do období 2 tisíce let před naším letopočtem. Vykladači snů tehdy používali různé lektvary, které lidem namíchali a nechali je vypít, aby jim další den sny věštili. K jejich výkladu používali, stejně jako to děláme i dnes, symboly.

Vykládání snů posunuli na ještě vyšší úroveň ve starověkém Řecku, kteří stavěli snová orákula. Tyhle svatyně sloužily výhradně pro snění a výkladu snů. Nejslavnější věštírna byla v Delfách a byl na ni vytesán nápis „Poznej sám sebe!“.

Podívejme se na pár příkladů symbolik ze snů a jejich výklad.

shutterstock 735521536

Když vidíte ve snu zvířata, jedná se často o spojení s přírodou a přežitím. Pronásledování dravcem symbolizuje potlačené emoce, jako je například agrese nebo strach. Jestli sníte o tom, jak hrajete karty, znamená to, že provádíte strategii v některé životní oblasti nebo se pokoušíte někoho přechytračit, káry na kartách symbolizují úspěch. Kříže zas sebevědomí, že nikdy neprohrajete.  Jenom takové nádobí může znamenat řadu věcí, zaleží na souvislosti. Kovové nádobí předpovídá spokojenost nebo dobrý sňatek, dřevěné varuje před marnotratností, mosazné zas tvrdí, že o vás lidé hezky smýšlejí.

Peníze můžou symbolizovat vlastní hodnotu. Jestli sníte o výměně peněz, může to poukázat na očekávané životní změny.Zjeví-li se vám ve snu akvárium, pak je to varování před něčím nepříjemným. Buď budete při zkouškách, jak se říká plavat, nebo si dejte pozor na nepřátelství.

Nemusíte být nutně kuřák a snít o tabáku. Jestli ho pokuřujete v dýmce, rozvaha vám přinese štěstí.

Oheň je mocný symbol sám o sobě. Velká škoda vás podle snáře čeká, když do něj spadnete. Naopak vidět krásný plápolající oheň znamená bezvýhradné štěstí a blahobyt. Jestli na něm vaříte, je před vámi založení vlastní domácnosti. Pokud ho zapalujete tak pěkně, že jasně hoří, tajně se zamilujete.

shutterstock 794015686

Taková hev je symbol spojený s několika výklady. Když ji vidíte, těšte se na domácí pitku nebo zábavu a radost. Jestli ji ve snu vyplachujete, dejte si pozor, ať se nedostanete do špatné společnosti. Je-li v ní víno, těšte se na bohatství. A jestli ji plníte, očekávejte hodně práce. Když vidíte ve snů krásné clony, sen předpovídá radost, majetek i uznání. Jestli se za nimi někdo skrývá, dejte si pozor na podvod.

Obraz viděti varuje před svedením falešnými přáteli, když je na něm zobrazená hezká dívka, čeká vás brzy svatba. Je-li veliký, těšte se na štěstí a přátele. Jestli vás obrazem ve snu někdo obdaroval, pak je před vámi velká radost.

Sny jsou skutečně jako dopisy z našeho nevědomí a nepřestanou nás fascinovat. I když jim sami vždycky nerozumíme, podívejme se do snářů, abychom je mohli interpretovat a pochopili je.

Zdroj obrázku: Chinnapong, LOGVINYUK YULIIA / Shutterstock.com

Zpracovala: Silvie Dluhošová

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
torpedo
Editor
torpedo
15.12.2020 17:11

3 pokus jako návštěvník

torpedo
Editor
torpedo
15.12.2020 17:04

komentář se základními právy

Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“
Admin

příspěvek je možné vložit pouze s potvrzením reCaptcha

Last edited 3 let před by Martin Kloubek () 27.8.1973 „Panna“

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se v BLÍŽENCÍCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Aleš je jméno původem řecké a jeho základní podobou je Alexej. Kořenem je pak slovo alexein, což znamená „bránit“. Aleš (Alexej) lze přeložit jako „štít, záštita, pomoc“

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 73
  • 370
  • 23 087
  • 363 296
  • 2 415 948
  • 3 794
  • 28
  • 1 846
0 Shares
Share
Tweet