Views: 42
Máte rádi ostružiny? Kdo by neměl, navíc když jsou tak zdravé. Kudy lezou, tudy léčí. A včerejší noční krasavice, jejíž jméno jste měli uhodnout, to ví taky, a proto leze právě po ostružinách nejraději. I svoje miminka umísťuje na listy ostružiníku a na nich si pak pochutnají chundelatá batolata, která jste už určitě někdy viděli.
Takhle vypadá housenka dámy z čeledi bourovec ostružiníkový.
A naše třeskutě chytrá jazuzinka věděla nejen její jméno, které já našla až na cizojazyčný pokus, ale přidala i fakt, že v ložnici jsem si povídala se samičkou tohoto krásného nočního motýla.
To můžeme poznat díky pohlavnímu dimorfismu, který u tohoto druhu můry je, a proto jste taky nemohli mnozí najít její jméno.
Mnohem raději se zřejmě tady u nás fotí kluci.
No tohle byla a je ta naše holka.
Nádherná zástupkyně neskutečně zajímavého živočicha, opředeného bájemi, pověrami, mystičnem, ale také tvora fascinujícího, co do reálného způsobu života.
Moc ráda připomenu, jak je můra neobyčejný tvor, jak je zajímavá… co všechno umí…
Dělám si naděje, že těmito články a připomínáním toho, v jak zázračném světě žijeme, jak je příroda neuvěřitelně moudrá a obdivuhodná v každém detailu, budu, i kdyby na hrstku lidí působit.
Na jejich podvědomí.
A že alespoň tito lidé, budou s pokorou pozorovat všechno kolem sebe, a že pak třeba tohle poví svým dětem, které už teď se rodí více „napojené“… a že se příroda jednou dočká i ze strany člověka ochrany a obdivu, koexistence, spolupráce … úcty.
Vývoj housenky můry může trvat až 5 let. Proto byla pro naše předky můra symbolem času a dlouhé doby.
Lišaji, mimochodem velice krásné můry, posunuli svou dobu aktivity již k soumraku. Tehdy se totiž otevírají některé druhy nektarových květů. Mnoho druhů můr saje různé sladké šťávy, obzvláště mízu prýštící z poraněných stromů.
Můry jsou mistryněmi v maskování.
Byla to nutnost, protože v noci loví také mnoho jejich nepřátel. (I proto symbol proměny a nestálosti podoby.) Některé druhy volí jednobarevný nevýrazný kostým v tónech šedi nebo hnědi, jež dokonale ladí s podkladem, na kterém sedí. Jiné druhy napodobují suché listy, jiné dokonce ptačí hovínko!!
Pamatujete na tuhle?
Vzpomenete si, jak se jmenuje, tahle na první pohled suchá větvička, co díky ní loni vyhrála Eko?
A to není všechno, čím vás můra ohromí
Můra, ta obyčejná můra, která vám večer vytrvale létá kolem žárovky, toho umí mnohem víc.
Některé druhy jsou kupříkladu schopné registrovat ultrazvukové signály netopýřího sonaru. Zachytí-li můra takový signál, přimkne křídla k tělu a volným pádem padá přímo k zemi.
Naopak přástevníci sami vydávají ultrazvuk na určitých frekvencích, který narušuje signál netopýrů tak, že ti pak přijímají falešné informace.
I bez magie je můra nesmírně zajímavý tvor a zaslouží si pozornost, nemyslíte?
Za pravděpodobně největší můru lze označit druh Thysania agrippina ze Střední a Jižní Ameriky, jehož rozpětí křídel dosahuje až 30 cm.
Je přenádherná!
A Jazuzince za tu dámu z rodu Macrothylacia rubi (Bourovec ostružiníkový) posílám slíbenou šalvějovou mastičku.
V létě se bude na různé odřeniny, ale i zapařeniny třeba u dětí moc hodit. Vyrobena je v březnu.
Přeji všem krásný den!
Míša K.
<hr>
[sexy_author_bio]
<hr>
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.