znova
Ranní kávy

Jak nakupovat módu udržitelně, a zároveň ušetřit

0 Shares

Udržitelnost není jen fráze. Starat se v dnešní době o ekologii je totiž nezbytnost. Zamysleli jste se i vy někdy nad příběhem svého oblečení? Chcete nakupovat udržitelně, a zároveň výhodně? Poradíme vám, jak na to.

Co znamená udržitelná móda?

Slovní spojení udržitelná či eko móda (nebo také “conscious” či “sustainable fashion”) patří v posledních letech mezi nejfrekventovanější. Hlavní myšlenka tohoto hnutí je velmi jednoduchá. Zajistit, aby se módní průmysl postavil zodpovědně k životnímu prostředí a pracovním podmínkám.

Módní průmysl je totiž hned po ropném průmysl druhým nejvíce více znečišťující odvětvím na světě. Ve snaze čím nejvíce ušetřit se masová výroba oděvů navíc v posledních desetiletích přesunula do rozvojových zemí Asie a Afriky, kde zaměstnanci pracují v těžkých podmínkách za velmi nízké mzdy. Výjimkou nejsou ani pracující děti.

Ptáte se, co s tím můžete udělat vy? Velmi mnoho. Postavte se k tomuto problému zodpovědně a nakupujte udržitelně i vy. Nakupujte značky, které byly vyrobeny eticky a s minimálním dopadem na životní prostředí. A že máte obavy, že vás to bude hodně stát? Nemusí to tak být.

Jak nakupovat udržitelně, a přitom ušetřit?

V první řadě je třeba říci, že to, že nakupujete udržitelně, neznamená, že přitom musíte utratit spoustu peněz. Dá se to totiž i jinak.

1. Nakupujte v second handech nebo v bazarech

jpg

I oblečení si zaslouží druhou šanci. Pokud vás nelákají internetové bazary nebo klasické second handy, vyzkoušejte to jinak. V některých městech začaly vznikat i obchody s nošeným zbožím, kde nenajdete naházené oblečení na kupách nebo v pytlích, v nichž je třeba přehrabovat. V takových obchodech najdete krásné a voňavé módní vychytávky.

2. Swapujte

Výměna oblečení je dalším způsobem, jak můžete ušetřit peníze. Jednoduše vybíral ze skříně oblečení, které už nenosíte, ale stále vypadá skvěle a donesete ho na sezónní swap ve vašem městě. Tam si zase vyberete již nepotřebné oblečení jiných žen. A nevěřili byste, jaké skvělé kousky na takovém swapu můžete sehnat.

3. Kupujte nové oblečení s rozumem

Pokud máte pocit, že použité oblečení není nic pro vás, i nové oblečení můžete nakupovat rozumně:

• Nakupujte lokálně. Oděvy, které se vyrobí v blízkosti vašeho města, vyprodukují méně škodlivin při přepravě, a navíc máte jistotu, že za jejich výrobu bylo normální zaplaceno.

• Kupujte transparentní značky. Pokud vám na koupi opravdu záleží, podívejte, zda se značka nachází v seznamu nejvíce udržitelných značek na stránce Rankabrand.org.

• Kontrolujte použité materiály. Vyhýbejte se syntetickým materiálem a umělým barvivům. Při nákupu hledejte kousky vyrobené z organické bavlny, recyklované nebo obnovitelné materiály.

Pokud chcete při nákupu kvalitního oblečení ušetřit, neváhejte využít slevové kupóny, kódy a slevy, které najdete na kupónovém webu Vasekupony.cz. Sleva About you nebo Tchibo slevový kód určitě potěší.

levy

Udržitelný nákup je však jen prvním krokem k ekologickému chování. To totiž znamená, že oblečení kupujete, jen pokud jej nezbytně potřebujete, snažíte se z něj vytěžit maximum životnosti, perete ho co nejméně a postaráte se io jeho ekologickou recyklaci. Nepotřebné kousky proto nevyhazujte, ale snažte se jim dát nový život nebo je darujte na dobrou věc.

Zpracovala: Placla

Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x