Detail příspěvku: Boj o BIKINY

Views: 34

Přestože bikiny tak, jak je známe dnes, byly vynalezeny až roku 1946, původ dvoudílných plavek sahá až do Starověku. Dokazují to mnohé archeologické nálezy – například malby pocházející ze starověkého Řecka, konkrétně z 2. století př.n.l., které vyobrazují ženy při atletice, oděné v dvoudílné oděvy podobné těm, které známe ze současných atletických závodů. 

 

 

Či sicilská mozaika z počátku 4. století n.l. zobrazující dívky taktéž při sportovních aktivitách, anebo sochy Venuše, římské bohyně lásky, krásy a plodnosti, které byly nalezeny v Pompejích.

 

3579Y2I.jpg

 

sicilská mozaika „Dívky v bikinách“

 

Počátkem středověku se však vztah k tělu výrazně změnil, a trvalo dlouhá staletí, než bylo pro ženu opět přípustné pohybovat se na veřejnosti v oděvech, které spíše odkrývají, než zakrývají. K největším změnám v tomto směru začalo docházet ve 20. století.

 

Ale nešlo o změny přijímané rychle a všude se stejným nadšením – ještě roku 1907 došlo k incidentu, který bychom si dnes, alespoň v západních či na západ orientovaných zemích, dokázali jen stěží představit: ve Spojených státech amerických byla zatčena australská plavkyně a umělkyně Annette Kellerman po svém představení vodního baletu v obří skleněné nádobě, a to za plavky, které odhalovaly krk, ramena a nohy. Takový plavecký úbor se stal přípustným až po roce 1910.

 

3580MGQ.jpg

fotografie Annette Kellerman z počátku 20. století

 

Roku 1913 vytvořil návrhář Carl Jantzen, inspirovaný zařazením žen do plaveckých disciplin na Olympijských hrách, první dvoudílné plavky. S těmi dnešními však nemají příliš společného – tvořily je přiléhavé šortky a nátělník.

 

3581ODg.jpg

 

počátky novodobých dvoudílných plavek – Finsko, 30. léta 20.stol

 

Trvalo však dalších 30 let, než se dvoudílné plavky staly akceptovaným dámským plážovým oděvem. Typickým modelem byly plavky, které sestávaly z horního dílu v podobě podprsenky a spodního v podobě přiléhavých šortek s vysokým pasem.

 

Největší zlom v plavkové módě nastal roku 1946, kdy byly stvořeny dvoudílné plavky, jaké známe (s menšími či většími úpravami) dnes.

 

Nezávisle na sobě byly vytvořeny francouzským módním návrhářem Jacquesem Heimem a provozovatelem obchodu se spodním prádlem, taktéž Francouzem, Louisem Réardem.

 

Když v květnu 1946 Heim představil své plavky, které nazval „atom“, jako „nejmenší plavky na světě“, Réard reagoval „rozštěpením atomu“, zmenšil spodní díl těch svých, a inzeroval je pod heslem „menší než nejmenší plavky na světě“.

 

Své plavky nazval „bikini“ – podle atolu, na kterém téhož roku Američané provedli testy jaderných zbraní, jelikož prý věřil, že jeho plavky způsobí stejně výbušnou reakci.

 

Na 5. července 1946 ohlásil Réard módní přehlídku v pařížském plaveckém areálu Molitor, ale nemohl najít modelku, která by byla ochotná vyjít na molo v tak odvážných plavkách.

Nakonec najal francouzskou tanečnici z nočního klubu.

 

Když Micheline Bernardini vyšla na molo v bikinách, Réardovo očekávání se naplnilo – plavky skutečně způsobily výbušnou reakci; mnozí diváci byli nadšeni a u vytržení, jiní byli pohoršeni.

 

3582OWF.jpg

 

 Brigitte Bardot

 

Přesto, že odvážné dvoudílné plavky byly přijímány spíše s nadšením – zejména pak ze strany mužů, trvalo dlouhých jedenáct let, než začaly být obecněji uznávány. Po přehlídce vyšel v Itálii, Portugalsku a Španělsku zákaz nosit je na pláž, a ani v USA se nestaly velkým hitem – na plážích stále převládaly klasické dvoudílné plavky.

 

Roku 1953 se Brigitte Bardot snažila přispět k popularizaci plavek jejich nošením během filmového festivalu v Cannes, což se částečně povedlo – její fotografie z věhlasného festivalu v bikinách přispěly k jejich oblíbenosti v Americe.

 

Největší prolomení odmítavého postoje nastalo až v roce 1957, kdy se BB v bikinách objevila ve filmu A Bůh stvořil ženu.

Bardot byla v té době jednou z největších hvězd, a idolem většiny mužů, a po uvedení tohoto filmu chtěly bikiny vlastnit snad všechny ženy.

 

V Itálii a Portugalsku, které jsou zeměmi katolickými, se sice nesměly objevovat ve filmu ani v reklamách, a ve Španělsku byly až do 70. let zakázané, ale pro zbytek světa se staly více než přijatelnými.

 

3583NWU.jpg

 

Ursula Andress v záběru ve filmu Dr.No z r. 1962

 

Na popularizaci bikin pomocí kultury navázala roku 1962 bondovka Dr. No s Ursulou Andress, která

se ve filmu objevila v dnes již kultovní scéně s bílými bikinami. Ursula Andress ve filmu Dr. No

 

V témže roce časopis Playboy poprvé otiskl dívku v bikinách na titulní straně, a o dva roky později bylo na trh uvedeno první číslo Sports Illustrated Swimwear Issue.

 

Během 60. let se bikiny staly zcela běžnou součástí dámských šatníků a bylo možné vídat je na většině pláží.

 

I přesto, že se na pláži poprvé objevil Heimův model – atom, pro dvoudílné plavky (na svou dobu dosti odvážné), jejichž kritériem bylo podle Réarda to, zdali se dají protáhnout snubním prstenem, se definitivně vžil název bikiny, který používáme dodnes.

 

Jesika Stejskalová


[sexy_author_bio]


Fotografie: http://wikipedia.org

Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Zbyněk je jméno původů slovanského. Jeho původní podobou je staroslovanské jméno Zbyhněv, které se vykládá jako „ten, komu zbývá hněv”, prostě „má dost hněvu v zásobě“. Nevím, zda jsem potěšila všech 13310 Zbyňků v ČR, asi možná spíš rozhněvala, ale tak to prostě je.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Den afrického dítěte.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 391
  • 334
  • 18 241
  • 348 429
  • 2 475 376
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet