anoo 2
Magie

SLUNOVRAT! Yula a pak dvanáct magických dnů – povedlo se vám odhadnout rok?

121 Shares

… pokud ne, můžete to zkusit letos po vzoru našich předků. Svátky Yule původní originál našich Vánoc a nesmírně magický čas, potrvá až do ledna. Dvanáct magických dnů, jako měsíců v příštím roce, doba zlomová a zásadní, začíná v ze soboty na neděli. Pojďte na výlet do doby, kdy dnešní svátky jak je známe, znamenaly skutečnou víru v zázrak.

A nic nám nebrání, zkusit to také. Je tu svátek Yule. A s ním zrození Boha Slunce.

Bude to noc nejdelší nocí v roce… nejtemnější z celého roku, noc nebezpečná a tajemná.

odin vodan 1

Noc, kdy nesmí být žádný pocestný odmítnut, každý musí dostat najíst, kdo se objeví za dveřmi, protože dnes na sebe mohou vzít lidskou podobu všeliké entity a také bůh Odin

Ano, pro Markomany a Kvády, kteří zdejším pohanům, tedy nám, od prvního století přinesli například zvyk vánoční špičky byl oním o Slunovratu uctívaným bohem vedle Baldra a Heimdala také Odin.

Odino

Na vrcholek mladých jasanů, coby posvátného stromu Yggdrasilu umístili hrot kopí, který měl symbolizovat Odinův oštěp Gungnir.

O Matčině noci, tedy noci slunovratové jim nenosil dárky Ježíšek, ale bůh Heimdall, který je strážcem duhového mostu, jež dělí svět lidí a svět bohů.

Heimdall má tak dobrý sluch, že slyší růst trávu a slyší jak roste vlna na hřbetech ovcí. (žákyňky z runové školy vědí)

Slyší proto každé přání.

Oslavy slunovratu se v některých nuancích lišily místně.

heim

Prakticky byly ale téměř, nebo ve svém základu všude stejné. 

Narodí se Sluneční bůh, což se pozná snadno. Od jeho narození, tak, jak bude růst a sílit, bude se prodlužovat den a zkracovat noc.

Ale bude toho hodně a hodně, čím se můžeme po vzoru našich předků zabývat a může vás to i bavit, pokud budete chtít. 

NOC SPLNĚNÝCH SNŮ

Noc slunovratová, tedy v letošním případě noc z 21.12. na 22.12. …  která je nejtemnější v roce a hlavně nejdelší.

Pokud si zapamatujete, co se vám zdálo, může se vám to splnit. (protože je letošní Slunovrat ráno, sama jsem nevěděla, jestli je nejdelší ta, co následuje, nebo ta, co končí, takže informaci máte přímo od pana Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.)

CELÝ ROK VE DVANÁCTI DNECH

Den po slunovratu nastává období dvanácti velkých dnů a nocí. (Vánoce = velké noce, tedy i označení vánoc je mnohem straší, než myslíme a váže se právě sem)

Po dvanáct dnů sledovali naši předkové pilně nejrůznější znamení, počasí, události, zvláštní chování zvířat a všemu, co se jim dělo přikládali velký význam.

Všechno je potřeba zaznamenat, hlavně ve který den se co a jak stalo, protože den odpovídá měsíci následujícího roku.

Tedy stalo-li se něco velice zlého, přičetla se událost měsíci. Kupříkladu by byl strašný mráz a někdo, nebo něco by zmrzlo třeba v našem letošním případě 22.12., pak by optikou našich předků byl náročný leden.

Sledovala se domácí zvířata i lesní zvěř, stromy, slunce, prostě všechno. Všechno bylo důležité. Podle těchto indícií, tak, jak je posbírali, sestavili prakticky takový prorocký kalendář na celý rok.

Klidně si můžete zkusit takový vytvořit a sledovat a zaznamenávat.

Bude se to týkat vás a všeho, co vnímáte, jako zásadní.

Vše končí “vlasatou nocí”, kdy se bohové a elfové budou celou noc prohánět nebem a občas i po zemi, kdy bude z této jízdy vítr, a kdy by ženy měly pečovat o své vlasy, které budou mít pak silné, “jako koňské žíně” a také se do nich nachytá zdraví.

Pak se dalších několik dnů oslavovalo a lidé se převlékali za zvířata.

ŠŤASTNÉ POLENO

Pokud máte dům a kamna, můžete si naklonit bohy a postarat se o úrodu a zdraví i štěstí do domu.

Vezměte si poleno, které pochází z vašeho pozemku a napřed ho nakrmte. Tedy vezměte ho ke stolu a pozvěte na večeři. Skutečně můžete dělat. že ho krmíte.
(Neumíte si představit, jak tohle baví děti… budou nadšené krmením polena).

Pak uhaste oheň v kamnech, ukliďte všechen popel a polenem zatopte.

web1 161214 SEA Thumb Cult Yule

Popel z polena pak zahrabte na zahradě, kde třeba máte zeleninu a vůbec ho rozsypte všude. Pokud máte hospodářská zvířátka, patří jim trocha popela do jídla.

Takto uctěné poleno přinese zdraví vám, štěstí do vašeho domu a zdraví vašemu domácímu zvířectvu. Vedle toho, že skutečně nadchnete děti.

Ty moje by krmily poleno celý rok. :Kávička po ránu: 

SLADKÉ KOLO ROKU

Ke Slunovratu patří koláč, který zná snad kde kdo, jen málokdo tuší, co znamená.

Tento zajímavý koláč, který si můžete udělat i vy, je kolem roku, je to Slunce, kde jsou všechna roční období.

 Tak se také jedl. 

kolac velky1

Napřed mák, jako zima, pak tvaroh jako jaro, pak jablka jako léto a povidla jako podzim. 

Mezi symboly Yuly /Slunovratu/ patří u nás i tyto … všechno se točí kolem slunečního kotouče.

Takhle vypadala nějak původní vánočka.

l95073

NEZAPOMENOUT NA CESMÍNU

Symbolem pohanských svátků Slunovratu je jednoznačně cesmína, která nesměla chybět nikde a jejíž červené kuličky nosily štěstí.

65470 cesmina vanocni hvezda britu a americanu si nachazi cestu

A JMELÍ K POCTĚ BOHA BALDRA

Ten přišel o život rukou svého slepého bratra Hoda, kterému zlomyslný Loki postrčil šíp z jmelí.

(Když se Baldr narodil, jeho matka Frigg, manželka Odina, požádala všechny předměty na zemi, aby mu neubližovaly. Všechny to slíbily. Zapomněla na jmelí. Loki to věděl.)

02 jmeli bile viscum album l

Proto tedy jmelí jako další symbol původní vánoční tradice.

Pokud si hezky ozdobíte dům zvenčí, mohou se k vám uchýlit dobré entity, aby se zahřály před zimou a za to vám budou pomáhat a chránit. :pláz: 

Ať už se rozhodnete věnovat Slunovratu času a energie kolik chcete,  měl by být co nejbarevnější, nejpestřejší, měl by hrát barvami. 

Jde o NÁVRAT SLUNCE, protože po Slunovratu se začnou noci zkracovat, takže ovoce, ořechy, barevné pentličky, sušené plody, cukroví ve tvaru slunečního kotouče, čerstvé plody …

anoo 2

… a hlavně lásku, klid, porozumění a pokoru.

Přeji vám krásný Slunovrat a hodně dobrého do dvanácti magických dnů!

:srdce:

 

Michaela Kudláčková

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
Hodnocení k článku

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Petorio
Petorio
6 měsíců před

Ahoj, sny si od slunovratu denně zapisuji, jsou tam lidé z minulosti, spolužačka ze základky, exmanžel, město v době, kdy jsem tam jako malá jezdila.
Druhou noc byla v mém snu Míša, plánovala přejít na elektronické cigarety a pluly jsme spolu v loďce pod mostem – co to vypovídá o únoru? 🙂

Kočka
Kočka
6 měsíců před

Míšo, těch 12 dnů a nocí se tedy začne počítat až z neděle na pondělí, že? Když je slunovrat až v neděli ráno 22. Jen pro sichrsmile

Kočka
Kočka
6 měsíců před

Míšo, děkuju. Sledovala jsem už letošní rok, psala jsem si stručně co se mi zdálo, co jsem ten den dělala, jak jsem se cítila. Bylo to pár řádků. Díky za podrobnější inspiraci, zahrnu do toho i počasí, zvířenu, květenu a co mne zaujme. Několikrát jsem se k tomu během roku vracela a dost to sedělo. Jestli to dobře počítám, tak poslední noc a den, co se sleduje je ze 4. na 5. ledna a dvanáctým dnem je 5. letos je to krásně rozepsané, vloni jsem tápala.

Kočka
Kočka
6 měsíců před

a jak ti to vycházelo?

Kočka
Kočka
6 měsíců před

ne že bych jásala, když jsem zapisovala divné sny nebo zvláštní pocity, ale brala jsem to jako celkovou sondu a vycházelo i že měsíc kdy jsem někoho vídala víc tak seděl ke dni, kdy jsem s tím člověkem prožila den.

tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x