Fauna a Flóra

Znáte tohle zvířátko? Je pozvané do redakce…

To jsem zvědavá, jestli jste o tomto tvorečkovi a malinkatém boxerském šampionovi, někdy slyšeli. Mám život v říši fauny moc ráda, a tak vám ochotně povím, co jsem se o něm dověděla. Já žasla. Jen lituji, že jsem ho nikdy neviděla na vlastní oči. Strašek, toť jeho české jméno. A čím, že je výjimečný? Má pořádnou ránu!

 

1462OWF.jpg

Tak tento maličký drobeček jménem Odontodactylus scyllarus (Strašek) je schopen vám předvést jeden z nejsilnějších a nejbrutálnějších útoků pozemského predátora.

 

Nenápadný, vlastně vyzáží i trochu komický (snad se neurazil) kolem osmnácti centimetrů velký korýš, udeří přední končetinou do ulity mořského plže takovou silou, že ji prorazí.

 

Pak ho spokojeně poobědvá.

 

A co z něho podmořského šampióna v boxu?

Sílu dodává úderu malého Straška zvláštní útvar ve vnější kostře. Ten má odborně tvar hyperbolického paraboloidu. „Za prvé nevím co to je a za druhé mě to urážíLaughing OK –  je to tvar koňského sedla.

 

Tohle „sedlo“ slouží korýši jako pružina. V přírodě neznáme jiné tvory, kteří by využívali pružinu podobné konstrukce. Ke stlačení je zapotřebí hodně energie, která se po uvolnění „pružiny“ vybije v jediném mocném úderu.

 

Strašek do akvária? Tak leda z oceli!

Pokud byste chtěli tohoto roztomilého bijce chovat v obyčejném akvárku, asi by dlouho nevydrželo. Jestliže namíří svou „pecku“ proti sklu, můžete jít rovnou pro kýbl s hadrem. Při úderu se končetina korýše Odontodactylus scyllarus pohybuje rychlostí 23 metrů za sekundu a dosahuje zrychlení až 8000 g.

 

1463YTk.jpg

 

A má i granáty

Jistě, že přírodní, v podobě bubliny

 

Destrukce ulity Straškovy kořisti není vyvolána jen samotným mocným direktem. Strašci využívají i jevu zvaného kavitace, při němž explodují bubliny vytvořené podtlakem v místě úderu končetiny do ulity.

 

Přepočteno na lidi, mozek v šesté řadě

Kdyby měl boxer v ringu do soupeře udeřit silou srovnatelnou s úderem tohoto mořského borce, pak by tento hledal mozek někde v šesté řadě hlediště.

 

Zajímavé zvířátko, že?

Pozvala jsem pana Straška velmi uctivě do redakce za účelem rozhovoru, takže, snad z ní ve čtvrtek něco zbyde…

 

Když to dobře dopadne, bude rozhovor na Popelkách už v pátek.

 

Michaela


Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“ on Facebook
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře,sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti. Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.

Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com