Detail příspěvku: OCHUTNÁNO ZA VÁS: Kočičí granule – poválet v soli a celkem slušnej chips!

OCHUTNÁNO ZA VÁS: Kočičí granule – poválet v soli a celkem slušnej chips!

autor: | Lis 8, 2011 | Fauna a Flóra | 0 komentářů

Návštěvy: 25

Prý stačí osolit kočičí konzervu a je parádní mňamka na chleba. Hm… na to nějak nemám, nicméně jsem jednoho dne neodolala několika čerstvým druhů vážených granulí. Docela hezky to vonělo a tak jak jsem se na to tak dívala, myslela na Vás, milé čtenářky, a hlavou se mi honil námět na hodně ujetý článek.

Takže pokud čekáte, že jsem ty granule jedla…tak….

 

…tak jste se dočkali!

Na jídelníčku se ocitly tyto granule:
Purina Steril Cat (snad moc nevadí, že nejsem kastrovaná)
Purina Cat Chow Hairball (tudíž, můžu odnynějška lízat cokoliv, co pouští chlupy a střeva mi to neucpe, heč!)
 
Chicope Gourmet (údajně koncipováno pro hodně mlsné kočky, a tak to já docela splňuju)

f

No stačí jen popřát dobrou chuť? Tongue out
 
Obecný poznatek?
Voní nádherně, ovšem chuť už tak báječná není. Takže nějak nemůžu dělat detailní rozbory chutí a vůní a jejich delikátních odstínů. Kočky jsou konzervativní a lidský jazyk  rozmlsán, takže pro mě to bylo poněkud jednotvárné. Kočka však ten něžný rejstřík chuťových odstínů vnímá jako nebetyčné rozdíly.
Kdybych měla sestavit žebříček, tak:
 1. Purina Steril Cat (asi nejjemnější chuť)
 2. Chicopee (divná struktura, nebo prostě není košér jíst vylisovaný tvary,
  ostatní totiž byly kompaktních tvarů kulatých či šišatých, jinak chuťově
  podobné jako Purina Steril Cat.
 3. Cat Chow Hairball (chuť nic moc, navíc mi přišly nahořklé…)
Zde se tedy rozcházím s chutí naší britské lady, neb ona právě Hairball má úplně nejraději. Chicopee je jí jedno a Puriny jí jen z hladu.
 
2187NWF.jpg
 
Přidala jsem sůl a bylo to o chlup lepší
Když granule lehce osolíte…jsou jedlejší. Jsou prostě navíc ještě slané, což překryje tu prvotní nezvyklou chuť. Nepřekryje to však tu druhou.
Ten podivný “vocas” to pořád mělo!
Neudělalo mě to dobře. Dokážu si představit, že se granulemi živím z hladu, ale asi by si na to musel můj žaludek zvykat. Při závěrečné představě, že ta podivná vůně, jež mi připomínala někde na patře vzdálenou vzpomínku na sušenou krmnou krev,se mi neudělalo volno.
A vůbec, nějakou dobu po degustaci mi bylo poněkud těžko od žaludku. Ale to je asi spíš psychická záležitost.
Pro sichr jsem zašla za veterinářkou, abych se poptala, co se stane, když si pochutnám na kočičích granulích. MVDr. Valentina Sedláčková z veterinární ordinace v Pardubicích se shovívavě usmála a pravila, že to občas jedí i děti, a tak se nestane vůbec nic.
„Ale zas aby to nevypadalo, že nabádáme k tomu, že jíst granule je dobrý, to zas ne.“
Na můj dotaz, jak je možné, že kočičí granule a konzervy často voní lépe, než ty „pro lidi“ odpověděla, že rozdíl je patrně v receptuře.
Stejně tak jsme si marně lámaly hlavu nad kvalitou masa, které v granulích je, nicméně jsme došly k závěru, že to určitě nebude něco, co by bylo rizikové. Ale taky to nebude hovězí svíčková, protože to by se potom velmi rapidně odrazilo v ceně. Krmiva pro zvířata jsou podle paní doktorky velmi pečlivě veterinárně sledována a měly by tedy být zdravotně nezávadná.
Potvrdila mi, že kočky mají trošku konzervativní jazýčky a tak mi ty chutě opravdu mohly přijít velmi podobné.
Ve složení granulích pro kočky mě zaujaly dva prvky, na které jsem se dívala trošku s nedůvěrou – měď a kobalt. Tak prý žádný strach.
Jsou tam ve stopovém množství,“ říká MVDr. Valentina Sedláčková a dodává, že vlastně i člověk tyto prvky v malém množství využije a potřebuje. Poté mi vysvětluje další pojem, jež mě zaujal na obalu a sice „metabolizovaná energie“, v tomto případě s dodatkem 15,9 MJ/kg. To není nic jiného, než energetický obsah, velmi zjednodušeně řečeno.
Tím si snad hlavu lámat nemusím a popravdě, ani se mi nechce řešit, jestli jsou vlastně pro člověka kočičí granule dietní nebo ne?
No i kdyby, tak radši svou dietu postavím na chlebu a vodě…Laughing
 
2188N2V.jpg
Po návštěvě ve veterinární ordinaci jsem se jala pátrat po výživáři. Martina Kaňková, brand manager firmy Tommi CZ, s.r.o distribující superprémiová krmiva z Francie značky Mastery, www.mastery.cz mi ochotně odpověděla na mé otázky:
Naše firma je výhradním dovozcem superprémoivého krmiva Mastery z Francie. Mastery je jediné vícesložkové superprémiové krmivo na trhu s ověřenou kvalitou,chutností a stravitelností 85%.
Díky jedinečnému procesu zpracování vstupních surovin – pro zachování jejich maximální výživové hodnoty se každá ze suroviny upravuje samostatně nejvhodnějším možným způsobem a následně mísí za studena při teplotě 14°C a v této fázi se granule mísí s tukem a minerály.

Tento proces, na rozdíl od běžných granulí vyrobených extruzí všech surovin současně při teplotách 150-180°C,  a ve finální fázi tyto granule procházejí nástřikem ke zchutnění.

Veškeré ingredience u Mastery (masa,tuky, obiloviny, ryby aj.) jsou vyrobeny ze surovin kvalitou dpovídajících srovinám k lidské spotřebě.

Krmiva superprémiové kvality neobsahují žádná masa, která by pocházela z přežvýkavců nebo akýchkoli zdrojů masa a vnitřností, které jsou považovány za rizikové.
Mastery je v obalech pod ochrannou atmosférou, která brání oxidaci krmiva a achovává tak jeho nejlepší vlastnosti – chuťové, nutriční a kvalitativní.

Vysoce kvalitní suroviny a specifický proces jejich zpracování v Mastery řinášejí vašemu psu/kočce skutečný zdravotní benefit pod označením PROTECTION CONCEPT: potřebnou pevnou kosterní soustavu, dobré osvalení, posílení imunitního systému, silné zuby, pohyblivost kloubů, zdravou kůži a lesklou srst, harmonické zažívání s prevencí tvorby močových kamenů u koček, dobrou kondici s prevencí nadváhy a tím celkově delší aktivní život.

To vše kontrolováno firemní laboratoří, veterinárními specialisty na výživu a Francouzskou ústřední veterinární službou.“

Dále mi Martina Kaňková upřesnila, že mnou zmiňovaná krmiva Purina a Chicopee jsou prémiová, tedy přesně, jak jsem si myslela, je to takový normální střed. Mne ovšem zaujala ta úplně levná krmiva řady economy. Martina Kaňková k nim říká:
„U levnějších krmiv economy řady maso nebo masokostní moučku nahrazují výrobci rostlinnou složkou,která tvoří hlavní podíl krmiva (např. obilninami, sojou).V těchto krmivech je nízký podíl tuků a bílkovin,jsou hůře stravitelná.
Příchuť u těchto krmiv je vytvořena právě nějakým nástřikem – dochucením,aby psi a kočky,kteří jsou masožravci byli vůbec schopni takovéto krmivo přijmout.“
Není to jednoduché, jak vidíte a kvalita krmiv je velmi rozdílná.
P.S.: Příště si přilepším nějakým IAMS nebo Acanou nebo třeba Mastery Tongue out Možná bych si fakt
pochutnala, ale už nemám více odvahy Wink
 
Pro zajímavost. Purina Hairball:
Složení: maso a výrobky živočisného původu, bílkoviny, oleje a tuky, produkty rostlinného původu,
minerály, ryby a vedlejší výrobky z ryb, vitamíny A, D3, E a C.
A Chicopee:
Složení: Složení: maso a výrobky živočisného původu, bílkoviny, oleje a tuky, produkty rostlinného původu, minerály, ryby a vedlejší výrobky z ryb, vitamíny A, D3, E a C.Kukuřice, drůbeží moučka, pšeničná mouka, kukuřičný gluten, živočišný tuk, vepřová moučka, rybí moučka, pšenice, ječmen,
moučka z jater, chlorid draslíku, sodík, čekanka, kvasnice.
Renata

[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Renata Petříčková (Venclovský) 31.5.1978 „Blíženec“
Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna je v Úplňku Co to znamená?
a nachází se v PANNĚ. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Matěj se narodilo hebrejštině. Pradědečkem je mu jméno Mattytja, doslovně „Mattyth Jáh(u)”,což se překládá jako „dar Boží”. Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj. Oba jsou tedy „darem od Boha“. No a takový božích dárečků nám po ČR běhá 421.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 3
 • 494
 • 49 167
 • 387 547
 • 2 380 393
 • 3 789
 • 28
 • 1 834
0 Shares
Share
Tweet