Views: 18
Znáte takové ty kuchařky, ze kterých snad ani nemusíte vařit, ale často do nich nakukujete, protože oči a duše se potřebují najíst? A tohle je navíc kuchařka raw food (vitariánství neboli syrová strava) a rozdělená podle ročních období.
Nebyla bych to já, kdybych nezůstala notně dlouhou dobu koukat na úvod podzimní části, které vévodí červenolistý motiv a potom recepty typu: mléko z kokosu, grepový džus, celer, mixovaná hlívová polévka, kešu krém, dýně hokaido, avokádo, červené zelí, vodnice a v této části je zařazen i recept, ve kterém pomáhá tzv. spiralizér. Tedy, z cuketek, okurků, mrkve, červené řepy nebo batátů si tímto stroječkem nakrouháte parádní kulaté špagety. Ty mne lákají nejvíc, ale autorka tu tvrdí, že uděláme klidně i vrtulky, chipsy a nudle.
Okamžitě jsem po spiralizéru zatoužila…
Pokud touha dojde naplnění, podělím se o dojmy. Zatím tedy jen fotka z knížky:
Revoluční omáčky
A na špagety mohu rovnou navázat. Je tu spousta různých náplní do ovoce, do zeleniny a dipů na zeleninové či ovocné saláty. Náplně do dezertů a různé druhy pudingů, které jsou většinou spojeny buď rozmixovanou kaší z namočených kešu oříšků nebo chia semínek. Ty jsou přirozeně „želatinové“… a většina těchto náplní a omáček je natolik inspirující, že vás určitě napadne si je zkusit.
Některé jsou také ze snadněji dostupných slunečnicových semínek, ale podle mých zkušeností, i podle obrázku z kuchyně autorky, slunečnicová semínka prostě dělají trošku hrudky. Je to nevzhledné, trošku nepříjemné do pusy, ale zase je to taky božská chuť. Pro začátek určitě stačí udělat pokus se slunečnicí nebo s s mandlemi.
Zkusila jsem omáčku z račat a to bílé chlupaté, to jsou namočené burské oříšky, rozmixované se solí a olivovým olejem. Vše servírováno na strouhaném batátu…Byla to dobrota!
Mandlové máslo a makové mléko
Makové mléko už nějakou dobu tvoří pravidelnou a velice oblíbenou součást mého jídelníčku, jeho jemná chuť je doslova návyková.
Ovšem nad mandlovým máslem jsem zůstala jaksi stát. Páni!
Moje mléko: svěží nápoj, který v tuhle chvíli vyrábím tak obden.
Ale vraťme se k mandlovému máslu.
O to se musím podělit!
Mandlové máslo
Mandle předem namočíme přes noc a poté zase dobře usušíme. Tím se odstraní inhibitory trávicích enzymů.
Usušené mandle vložíme do robotu a obrníme se trpělivostí. Proces trvá delší dobu, proto necháváme přístroj občas odpočinout, aby se nepřehřál motor.
Nejprve dojde k nasekání mandlí, pak se vytvoří pevná hmota, kterou můžeme pokrájet, aby to šlo lépe. Nakonec mandle pustí olej, což je známka toho, že je máslo hotové. Pokud mandle dobře vysušíme, není nutné mandlové máslo uchovávat v chladničce. Vydrží i několik týdnů.
Můžeme ho přidávat do sladkých i slaných pomazánek, dipů, omáček a dezertů.
Od věci není ani občasná douška o tom, jak dobře pak svému tělu uděláte. Mandle obsahují bílkoviny, tuky, vitaminy skupiny B, vápník, hořčík, draslík, zinek a fosfor. Bílkovina mandlí patří k nejvhodnějším bílkovinám pro pacienty se zhoubnými chorobami. Například.
Celý proces výroby mandlového másla tu je navíc ještě názorně nafocen.
Smoothie a sušené placky
Dalšími báječnými doplňky stravy i pro konvenčně stravujícího se člověka jsou třeba smoothie, na několika příkladech se naučíte kombinovat základ a k němu pak už doplňovat naprosto cokoliv… různé svěží čerstvé kaše z ovoce a zeleniny, polévky a pak i sušené placky, krekry. Ty slané, ze semínek (sezam, len, slunečnice) můžete udělat chleby… ze sladkých mixovaných ovocných kaší usušených jako placky na slunci či v domácí sušičce pak vznikají báječné palačinky. Naopak mne moc nezaujal proces „vaření a pečení“, což je spíše dodání vařeného vzhledu zelenině a semenům díky marinování ve směsi koření, omáček a octa.
A dále jsem si do lístku na nákup pro pokusy s raw food připsala několik dobrých tipů:
Tamari
Kurkumu
Několik druhů zajímavých chutných olejů
(ořechový, dýňový, sezamový)
Jablečný a vinný ocet
Tahini
Raw food je styl stravování, při kterém konzumujete pouze syrové a tepelně neupravené potraviny. Vše prochází úpravou při maximálně 42 (sušení). Co mohu určitě potvrdit je, že přechod na tuto stravu člověka strašně moc oživí, dodá mu energii a pocit lehkosti. Je to nepopsatelný pocit znovuzrození. Osobně to beru jako část odlehčení, o dlouhodobých vitariánech už se názory různí, ale nikterak to nesoudím. Vitariánství pomáhá člověku zjemnit svoje myšlení a naučí ho znovu naslouchat svému tělu.
A jak se zjemní a zmlsá jazýček. Ani nemluvit.
A tohle byla vypečená pochoutka. Rajče plněné rozmačkaným osoleným avokádem a slunečnicovými semínky…
Zato v této knize o tom mluví nejen Jaroslav Dušek jako speciální host Radmily Zrůstkové, ale také její osobní přátelé a známí – lékaři, kosmetička nebo lékárnice.
O autorce:
Radmila Zrůstková je výtvarnice a návrhářka. O zdravý životní styl se zajímá desítky let a po vlastní mimořádné zdravotní zkušenosti se dlouhodobě s nadšením věnuje raw food stravování. Žije v Okrouhlé u Nového Boru, kde má svůj ateliér a organizuje kurzy syrové stravy a společenské večeře.
Vydalo nakladatelství Eminent, 2014, www.eminent.cz
A ještě něco na závěr.
Nová pomocnice při psaní se dotazovala, zda-li se kniha týká i syrového masa. No… netýká. I když raw food to je…
….ale slíbila jsem jí, že se na syrové maso, kuřecí srdíčka a najemno nakrájená játříčka zeptám autorky, až s ní budu dělat rozhovor o knize.
Renata
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Rozdvojený člověk s hlavou v oblacích a nohama kdovíkde. Má slabost pro knihy ze všech úhlů pohledu, možných i nemožných. Má zvláštní schopnost vidět svět černobíle. Neumí plavat a neumí kynuté těsto. Miluje kočky, koně, lečo a postel. Ráda by si dala s Hawkeye Piercem suchý Martini. Nejlíp v bažině.