Detail příspěvku: Moje borůvkové dny

Views: 49

Míšino milé zavzpomínání na dětské letní tábory mi úplně rozněžnilo pohled na ty malé hady, kteří jsou sotva pár dní spolu doma a už si jdou po krku jak piraně. Než odjedou na tábor, nezbývá mi, než je utahat, zabavit a odkrvit vlastními silami. 

Nabídka letních táborů je luxusní, zvlášť těch tematických.

 

Děti tak mohou strávit dva tři týdny jako Harry Potter, Vinetou nebo nad matematickými exponenciálními rovnicemi. Každému co libo. Aby strávily tuto dobu v jednom triku a jídle z ešusu a koupeli v blízkém potoce je outdoorová zkušenost i pro mou peněženku.

 

Já i několik rodičů z mého okolí tak toužíme po táborech, které by spojily příjemné s užitečným.

 

A děti tak na nějaké příjemném pracovním táboře strávily chvíle v přírodě a zároveň vydělaly nějakou tu kačku prací v zemědělství či kamenolomu. Věřte, že po těch třech dnech, co jsou doma, bych byla i pro uranové doly.

 

Jelikož jsou zákony i děti proti mně, rozhodla jsem se nedat se a bojovat. Rozdala jsem nádobky adekvátní velikosti a vyrazili jsme na borůvky.

 

Tyhle malé modré potvůrky totiž při ručním sběru začnete solidně nenávidět.

 

14474Mzc.jpg

 

Oproti tomu tradiční borůvkovou škváru prostě miluji a léto si bez ní neumím představit. Chutná úplně nejlépe, když si borůvky v lese nasbíráte. Jasně, že se dají koupit, ale cesta na tržnici a zpět neodrovná děti tak jako věta: „Dokud to nebude plné, nejdeme domů.“

 

Borůvky jsou u nás doma celoročně, i když většinou ve formě tablet z lékárny.

 

Užívá je manžel na zánět očního nervu. Ale pamatuji si, že je užívala i kamarádka s cukrovkou. Když se podíváte do chytrých knih, co všechno borůvka léčí, vyjde vám z ní hotová superbobule.

 

14473MDI.jpg

 

Borůvky obsahují třísloviny, antioxidanty, karotenoidy, vitamín A, skupinu vitamínů B, vitamín C a spoustu mikroprvků, které nejsou zajímavé tak, jako to, s čím vším borůvka může pomoci. 

 

Zlepšují noční vidění a léčí šeroslepost.

 

Působí proti infekcím, zánětům, kožním potížím jako je například lupénka. Prodlužují život, zabraňují stařecké demenci. Léčí záněty močových cest, snižují hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Podporují regeneraci sliznic a hubnutí.

 

Navíc mají uklidňující a protistresový účinek.

 

Zvyšují odolnost vůči radiaci. Díky podpoře tvorby dopaminu jsou báječným podpůrným prostředkem pro kuřáky, kteří se snaží svého zlozvyku zbavit. Plně vyzrálé pak účinně pomáhají s neplodností.

 

Vždyť říkám-superbobule.

 

Navíc houby na sezónu ještě kašlou, takže pokud nechcete jít z lesa s prázdnou, nasbírejte si tenhle elixír života.

 

Díky děšťům a rozpačitému začátku léta jsou borůvky letos velké a kupodivu je jich dost. Na to, že se děti skutečně vyhýbaly sběru, jak mohly a víc borůvek bylo rozpatláno kolem jejich pus a na teplákách, podařilo se nám za dvě hodiny ukořistit zhruba dva litry plodů. To jde.

 

Škváru jsem upekla hned po obědě a do večera nezbyl ani kousek.

 

O tom, že bychom vyrazili ještě jednou, nechtějí i přesto ani slyšet. Nevadí, ten den usnuli hned v osm a bez protestů. Nejmenšímu stačilo podtrhnout nožičky a skácet správným směrem na postel.

 

14475YzM.jpgUrčitě škváru znáte a kdo ne, tak věřte, že stačí jen lívancové těsto nalít na vymazaný plech a posypat borůvkami. Ale fakt nešetřte.

 

Škvára má být černá jak cesta na hřiště.

 

Fajnšmekři přihodí ještě drobenku a upečeme dozlatova. Miluji ji za tepla i za studena, s drobenkou i bez.

 

Neznám lepší způsob, jak se zakousnout hned z kraje do prázdnin.

 

Zítra utahám děti na zahrádce.

 

Zrají maliny, plevel mám po kolena a kdosi mi hloubí metro pod cuketami. Nejmenšího spustím do nory lovit, nejsilnější zapřáhne pluh a ta, co má pořád chytré řeči vezme motyčku a půjde své monology přednášet k pejřce a bodláčí.

 

ToraToraTora


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Avatar
Kristina Doubravová (ToraToraTora) 31.07.1981 „Lev“
Má ráda humor, život a kombinaci obojího. Miluje východ slunce a palačinky. Nesnáší formuláře, duševní malost a jogurt k snídani.
Ráda by se osobně setkala s Kopčemem a Veverčákem.„Neměli ponětí, jak se zeměkoule koulí, ale měli super fígly na mamuty.Jeden nikdy neví“.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve ŠTÍRU. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Jak se vám líbí web Popelkycz?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 294
  • 383
  • 18 124
  • 347 860
  • 2 476 068
  • 3 796
  • 28
  • 1 859
0 Shares
Share
Tweet