Views: 150
I když slovo endometrióza zní jako jméno obyvatele jiné planety, jedná se bohužel o nejčastější gynekologické onemocnění. Projevuje se různě – bolestivou menstruací, nepříjemným pohlavním stykem i krví v moči a pokud není zavčasu diagnostikovaná, může vést k trvalé neplodnosti. Přečtěte si příběhy několika žen, které si touto nemocí prošly a pokud u sebe objevíte podobné příznaky, neotálejte s návštěvou gynekologa. Jde o vaše zdraví!
Co to endometrióza je?
Choroba, při které se částečky děložní sliznice (endometria) objevují mimo děložní dutinu, kde v normálním případě nemají co dělat. Vyskytují se nejen na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě, ale i vzácněji ve vzdálenějších částech těla jako jsou plíce nebo mozek. Tyto částečky děložní sliznice však reagují na hormonální změny během menstruačního cyklu stejně, jakoby byly v děložní dutině. Při každé menstruaci proto slabě krvácejí. Problémy však postupně narůstají, protože se okolo ložisek vytvářejí cysty a jizvy, které mohou vést až ke srůstům.
Jak endometrióza vzniká?
Na tuto otázku lékaři stále neznají přesnou odpověď. Existují však tři teorie, z nichž každá má své příznivce i odpůrce:
- Teorie implantační – vychází z principů „zpětné menstruace“, kdy jsou částečky endometria (běžně vyplavovány z dutiny děložní pochvou) odplaveny vejcovody do dutiny břišní, kde se mohou uchytit.
- Teorie přeměny – za určitých podmínek (opakované záněty rodidel, zvýšená hladina estrogenu) se prý některé buňky v dutině břišní přemění na buňky podobné endometriu.
- Teorie imunologická – předpokládá u nemocné ženy sníženou buněčnou imunitu, nebo přítomnost protilátek vůči endometriu.
Příznaky a projevy endometriózy – BOLEST a KRVÁCENÍ
Nejčastějším příznakem této nemoci bývá dlouhodobá bolest. Ta může být pociťována jak při menstruaci (nadměrné bolesti při cyklu popisuje 50-90% žen trpících endometriózou) a během pohlavního styku (objevuje se asi u 25-50% žen), tak i při klidovém režimu (na dlouhodobé bolesti v podbřišku a pánevní oblasti si stěžuje 30-50% nemocných žen).
Pokud se ložiska endometria dostanou do močového měchýře, bývá dalším příznakem krev v moči.
Následky endometriózy – NEPLODNOST
Bohužel existuje přímá spojitost mezi endometriózou a neplodností. Za tu mohou povětšinou srůsty v malé pánvi, které nejčastěji uzavřou vejcovod a nepustí vajíčka do dělohy (mohou ale bránit otěhotnění i jinak). Celkově je udáváno, že endometriózu má 50% neplodných žen a neplodných žen s endometriózou je také asi 50%.
Metody léčby
- Chirurgická léčba se provádí laparoskopicky, kdy lékař odstraňuje laserem ložiska endometria a rozděluje vzniklé srůsty. Pokud jsou však nedostupné, nebo příliš rozsáhlé, přistupuje se ke klasické operaci břišním řezem.
- Hormonální léčba bývá obvykle velmi úspěšná (uvádí se 80-90% úspěšnost), ale často dochází k recidivě a nemoc se objevuje znovu. Navíc ji mohou provázet nepříjemné vedlejší účinky jako jsou deprese, změny nálad, návaly a poruchy spánku, pročež se často předepisují i antidepresiva.
- Alternativní léčba doporučuje užívat vojtěšku, jenž pomáhá srážlivosti krve a hojení ran a vitamin E, který odbourává nadbytečný estrogen. Také radí vyvarovat se takovým potravinám, které tvorbu estrogenu zvyšují – sóje, pšenici nebo citrusovým plodům.
- Léčba těhotenstvím zní poněkud absurdně – léčit nemoc způsobující neplodnost graviditou. Nicméně spousta doktorů skutečně v těhotenství vidí dokonalý lék, díky přirozeným hormonálním změnám (pochopitelně pouze tehdy, pokud už žena není neplodná).
Osobní zkušenosti s endometriózou (jména jsou z důvodu zachování soukromí pozměněna)
Lenka (29), marketingová konzultantka:
Vrátila jsem se po pobytu v nemocnici, kde se mi snažili odstranit problém – nakonec neoperovatelný – těžké srůsty v pochvě. Na operaci jsem šla s pocitem, že mi pomůžou a já budu dál fungovat jako žena a mít plnohodnotný sexuální život.
Ortel lékařů mě doslova uzemnil – těžké a neoperovatelné srůsty. Jediné, co se podařilo…prostor na jeden prst. Upřímně se mi zhroutil svět. Nevím co bude dál, mám černé myšlenky a toho se bojím. Je mi 29 let, život před sebou a jak budu partnerovi jednou vysvětlovat „jsi milej, ale nemůžu mít klasický vaginální sex…“
Je hrozné, jak se vám život změní z minuty na minutu. Když mi to na JIP primář řekl, přála jsem si neprobudit se z narkózy… tak moc mě to zasáhlo.
Pavlína (31), asistentka
Endometrióza je pěkná mrcha. Kdo ji nezažil, neví, o čem mluvím. Má různé stupně postižení. Každá jinak trpí. Já ji mám třetího stupně (čtvrtý je nejhorší) – ložiska na pobřišnici, cysty, bolesti před menstruací, při menstruaci, čtrnáct dní po menstruaci, bolestivé močení, pohlavní styk… Prodělala jsem už dvě laparoskopické operace, při nichž mi odstranili cysty a laserem vypalovali ložiska. Nezdá se mi, že mi ty operace výrazně pomohly. Za ty čtyři roky, co jí trpím, jsem už zkusila hormonální antikoncepce (bohužel cysta rostla víc, až do velikosti 8 cm). I v umělým přechodu jsem byla. A jelikož s manžou už chceme děti, tak nás brzy čeká oplodnění in vitro. Doufáme, že bude úspěšné.
Bětka (42), laborantka
Měla jsem endometriózu – bolesti břicha, špinění či krvácení kdykoliv mimo menstruaci. Gynekolog měl dlouho podezření na gynekologické záněty a cpal mě různými antibiotiky, které nepomáhaly. Jinak všechny stěry, cytologie a další gynekologická vyšetření nikdy nic neprokázaly.
Nakonec pro podezření na apendix jsem šla na laparoskopickou operaci, kde objevili všude rozeseté malé tečky velikosti špendlíkové lavičky. Po rozboru se potvrdilo, že je to endometrióza. Léčba byla dosti krkolomná, pan gynekolog spíš asi zkoušel, co zafunguje. Už si ani nepamatuji, jakými druhy hormonů a antikoncepcí jsem se musela denně cpát. Je to nemoc závislá na hormonech, je třeba je brát.
Nakonec jsem došla na specializované pracoviště, kde jsou na toto onemocnění opravdu odborníci. Po dvou letech jsme se rozhodli pro miminko a hned po dvou měsících jsem přišla do jiného stavu.
Soňa (17), studentka
Už pátým rokem bojuji s každodenními několikahodinovými bolestmi močáku. Prodělala jsem všechna možná vyšetření a když už doktor nevěděl kudy dál, tak mi v červenci udělali diagnostickou laparoskopii a zjistili endometriozu a cysty. Samozřejmě jsem měla i každoměsíční bolesti, ale na ty alespoň zabral ibalgin, zatímco na močák nic. S přítelem jsme se kvůli mým potížím rozešli, takže otěhotnění v mém případě nehrozí, jak to všichni doktoři doporučuji. Hrozně se bojím, že už se těch bolestí nezbavím a hledat nového partnera s těmi bolestmi a potížemi nechci, protože by to nejspíš neustál jako ten předchozí. Snažím se být optimista, ale občas to nejde. Jinak teď zkouším ještě homeopata a alternativní medicínu, tak třeba něco pomůže…
Zdroje:
- http://nemoci.vitalion.cz/endometrioza/
- http://www.ipsen.cz/informace-pro-sirokou-verejnost/gynekologicka-onemocneni/endometrioza
- http://www.endometrioza.cz/index.php
Katka
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
- Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
Tyhle taky napsala:
- Komerce02.12.2024Kojení doma i na veřejnosti: Jak si ulehčit život díky vhodnému oblečení
- Komerce24.11.2024Porovnání menstruačních kalhotek: Co nabízí český výrobce Ecomodi?
- Tělo09.09.2024Jak menstruační cyklus ovlivňuj váš výkon při tréninku?
- Komerce18.04.2024Deprese není jenom o antidepresivech: Proč je důležité zabývat se podstatou problému