Tělo

Popelkový půst

0 Shares

Moje milé statečné Popelky, sešly jsme se v tento slavnostní a významný den, abychom společně odlehčily jídelníček a pomohly tak našim tělíčkům. Čeká nás nelehký úkol, pro mnohé bude nejtěžší vzdát se kávy, ovšem my si udržíme svůj záměr, slovy Svatopluka Čecha: „Sláb jen ten, kdo ztratil v sebe víru. Malý ten, kdo zná jen malý cíl“ 

8487ODl.jpg

 

Náš cíl je vskutku bohulibý: vyčistit a zregenerovat tělo, ulehčit též mysli a duši.

 

Co nás na cestě může potkat?

 

Fantazie nezná hranice

Klacky pod nohy nám bude házet především náš mozek, bude produkovat abnormální množství myšlenek na jídlo. Budou barevné, lákavé a téměř hmatatelné. Nejen na obyčejnou snídani, oběd a večeři, ale budou nám přicházet obrazy švédských stolů, propečeného masa, nadýchaných knedlíků, nejkvalitnějšího vína a čokoládových dezertů přinášejících nadpozemské orgasmy už po první lžičce, zkrátka to nejlepší, co naše fantazie zná a kvůli čemu bychom prodaly nejen duši, ale i vlastní děti.

 

Ze všech lásek nejupřímnější je láska k jídlu.

George Bernard Shaw

 

Průvodcem nám bývají rodiny a příbuzní.

Nechápou naše důvody a neznají soucit – klidně debužírují a hodují před námi. Kupodivu nám nevadí jídlo ostatním připravovat, dokonce to činíme s láskou, protože se ho můžeme alespoň dotýkat a v nestřežené chvíli i přivonět, strávníkům chutná a pohodu rodinného krbu narušuje jen škrundání a kručení našeho žaludku.

 

Po dobrém obědě lze odpustit každému, i vlastním příbuzným.

Oscar Wilde

 

Těžko se nám zvládá únava

Pokud nedodáváme tělu energii z venku, ale dýchat plíce a tlouct srdce a fungovat mozek potřebuje nezávisle na příjmu z venku, bude si tělo energii brát zevnitř a snažit se donutit nás nedělat ani miniaturní pohyb navíc, přepne do úsporného režimu. Bývá přínosné tělo poslechnout a tento den netrhat rekordy v ničem. Odpočinek a spánek po poledni může pomoct překonat únavu a dodat sílu na odpoledne. Nenáročná klidná procházka odpoledne zase vyplní čas do večera a zajistí příjemnější myšlenky.

 

Je-li vůbec něco smutnějšího než zneuznaný génius,

je to nepochopený žaludek.

Honoré de Balzac 

 

Velká část úspěchu spočívá v přípravě

Dva dny před úplňkem je vhodné zařadit do jídelníčku pouze ovoce, zeleninu, dostatek tekutin, protože tělu se ulehčí trávení a trochu se zmenší žaludek.

Den před úplňkem čaje, přírodní šťávy vymačkané z citrusů nebo odšťavené pomocí odšťavovače ovoce a zelenina, domácí mošty.

 

8489MTY.jpg

 

Výborná kombinace, pokud máte doma odšťavňovač, je mrkev + jablko + celer řapíkatý + pomeranč + kousek zázvoru.

 

V den půstu pijeme jen a pouze vodu.

Množství podle pocitů, cca 3 litry, lze pít převařenou a vychládající vodu, ta nás i prohřeje. Kdo má více odvahy a přidá klystýr, bude mu odměnou i vyčištění střev, což ocení hlavně imunitní systém.

 

Kdo nezná bázeň, pije urinu.

 

Po úspěšném půstu se nám další den možná ani nebude chtít začínat s jídlem, jak lehce a dobře se budeme cítit. Lze pitné dny prodloužit na delší dobu, ale to už chce zkušenosti a praxi. Druhý den po půstu přidáme čaje, šťávy, mošty, třetí den ovoce a zeleninu a další dny už obvyklý jídelníček.

 

Malé varování: po snědení prvního většího kousacího jídla, tedy snídaně 2 dny po půstu, se může dostavit velká potřeba rychlé velké potřeby, tuhé jídlo se nemusí v nás dlouho zdržet, ale týká se to jen  prvního pevného jídla.

 

Kdo nemá praxi s půsty, navrhuji kratší postup: v sobotu jen ovoce dopoledne, zelenina odpoledne, v neděli šťávičky celý den s čaji, v pondělí ráno zelenina a během dne ovoce s přidáváním dalších potravin, i toto odlehčení má pro tělo smysl.

 

Objevení nového jídla znamená pro lidské štěstí víc

než objevení nové hvězdy.

Anthelme Brillat-Savarin

 

Bonusy

 

Kvalitní hluboký občerstvující spánek cca 10-12 hodin. V běžném životě nedosažitelné, při půstu obvyklé.

Čistá pleť.

 

Váha klesne o cca 0,5 – 1 kg každý den, přibližně polovina z této ztráty se vrátí, když se zaplní střeva, polovina ztráty je trvalá.

 

Radost, že jsme to dokázaly svojí vůlí, je k nezaplacení.

 

Pocit euforie, tělo je spokojené a pročištěné, hlava lehká, mizí chutě na sladké, slané, kořeněné, někdy mizí i potřeba cigaret či alkoholu nebo alespoň klesne na nižší úroveň.

 

Zjemní se chuťové pohárky.

 

Více budeme přemýšlet, co jíst a jídla si vážit.

 

Možná půst v některé z nás vyvolá touhu pečovat o své tělo ještě lépe, zdravě se stravovat, cvičit, meditovat.

 

8488YTM.jpg

 

Upozornění ohledně zdravotního stavu

 

Půst by měly podstupovat zdravé osoby, je na každém zvážit svůj zdravotní stav nebo se poradit s lékařem. Existují mírnější metody očisty těla např. ovocný či zeleninový den – i tím naší tělesné schránce prospějeme a je snazší to zvládnout a vydržet celý den.

 

Jedná se o narušení obvyklého režimu, změnu fungování navyklých způsobů a kvůli čištění těla se nám mohou dít nepříjemné stavy a pocity.

 

Častá je bolest hlavy, náladovost, únava, malátnost, může se ozvat rýma a dutiny, stará chronická onemocnění se ohlásí.

 

Pravděpodobně budeme pociťovat zimu, chlad, studené ruce a nohy, někdo i zimnici.

Pomáhá, kromě teplého oblečení a deky navíc, horká voda převařená v rychlovarce a pomalu popíjená, umí prohřát. Rozhodně se nám bude chtít s tím seknout a normálně se najíst. Pokud bychom měly proklínat den, kdy jsme se rozhodly vyzkoušet celý ten nesmysl, raději to nechme na příhodnější čas a opravdu se najezme, zpočátku pomalu a lehká jídla.

 

Příhodnější čas může přijít třeba na jaře nebo v létě, není nutné vyhrát, pokud by nás to mělo zabít, nedělejme to násilím.

 

Sytý hladovému nevěří.

České přísloví

 

Na internetu a v odborné literatuře lze dohledat mnoho textů o půstu a také o úplňku a úplňkové dietě, inspirující je hlavně článek  Hlad! od TTT.

 

Moc nám všem držím pěstičky a těším se na nové zkušenosti.

 

Petorio


Redakce Popelky vznikly 14.7.2011
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.

Hodnocení k článku

Komentáře -Napsat soukromou zprávu můžete jako přihlášení vpravo v části: Soukromé zprávy.

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com