Detail příspěvku: Jak jste na tom s tlakem?

Jak jste na tom s tlakem?

autor: | Čvn 21, 2012 | Tělo | 0 komentářů

Návštěvy: 18

Včera jsem si přišla své! Funěla jsem jako sentinel, a kdybych namalovala své originální mžitky, možná bych zbohatla. Mám tlak 90/60. Vím, že život s nízkým tlakem je méně náročný na tělo, než s vysokým, ale jen do chvíle, než sebou člověk neopatrně sekne. Proto jdu pokaždé raději do dřepu, protože to už znám.

5868YWY.jpg

 

Ne, že bych to měla zrovna já shora tak daleko, ale čím blíž jsem v té chvíli k zemi, tím líp.

 

Když jsem se složila poprvé, bylo mi patnáct.

Kamarádka mě vláčela na polikliniku na vlastním hřbetě. Byl tam už jen zubař. A ten měl tlakoměr. Po té, co ho použil, pravil, že s tlakem tehdy 80/50 není překvapen, že horizontální polohu zvolilo mé tělo jako lepší variantu.

 

Od té doby se moc nezměnilo.

Jen jsem se s úspěchem propracovala na 90/60 – někdy i 100/60. V zásadě jsem si zvykla, že když déle stojím, budu brzy možná ležet, že mám občas pocit, že mi na hrudník někdo odložil tvárnici, a že když se večer přitulím k příteli a dotknu se ho nohama, zvedne se mu obočí a zkřiví ústa.

 

Na co jsem si nezvykla, je občasný kolapsový stav, kdy je mi opravdu, ale opravdu zle.

Nic s tím ale neudělám. Deset doktorů z deseti mi řeklo, že nízký tlak není v zásadě tak rizikový jako tlak vysoký a že holt prostě „Někdo to tak má, paní. Buďte ráda, alespoň nezatěžujete cévy.“

 

To je možná pravda, ale věřte mi, pane doktore, že pocit, že vám někdo posunuje zem pod nohama sem a tam, není žádný med.

 

5869YTk.jpg

 

Kde se bere „podtlak“?

„Příčiny hypotenze jsou nejasné. K nízkému tlaku máme vrozené dispozice, a častěji jsou jím postiženy ženy. V některých případech je vyvolán určitými léky – nebo také těžkými onemocněními, jako jsou cukrovka, Parkinsonova nemoc nebo snížená funkce štítné žlázy, které třeba léčit dříve než nízký tlak. V zásadě pokud není nízký tlak průvodním jevem jiného onemocnění, což musí posoudit lékař, zpravidla se medikamenty neléčí. Doručila bych zvýšit podíl soli v potravě. V žádném případě ale ne přejít na konzervované potraviny, bramborové lupínky a podobně! Myslím tím trošku více solit.

Také vitamin C posiluje vzestup krevního tlaku. Velké množství vitaminu C je v kiwi, ale také v čerstvé zelenině jako v rajčatech, paprikových luscích či petrželi. Šumivé tablety ovšem dodají vitaminu málo, protože rozpuštěním ve vodě vitamin ztrácí na účinnosti. Hypotonici by měli hodně pít, aby se objem jejich krve udržel na vysoké úrovni“, říkají internisté.

 

ještě něco nám nízkotlakým lékaři vzkazují.

 

Mohlo by vás to také zajímat.

 

„Pokud ve snaze zdravě snídat, jíte ráno müsli s ovocem, nedivte se, že se potom cítíte podráždění, jakoby ochablí a není vám dobře. Pro hypotonika, je snídaně s vysokým obsahem draslíku a uhlovodanů vysloveně kontraproduktivní!

Zvláště tehdy, pokud se krátce po snídani dostane do každodenního stresu. Ve stresu dochází ke zvýšenému vylučování kortizonu z nadledvinek, čímž dojde k horšímu zhodnocení uhlovodanů. Kromě toho stoupá obsah draslíku v krvi. Když stravou ještě zvýšíme přísun draslíku, může jeho hladina rychle dosáhnout takové úrovně, že nadělá více škody, než užitku. Ke snídani doporučím například chléb se sýrem a vejcem. To je jídlo bohaté na bílkoviny s dostatečným množstvím vitaminu B a obsahem soli. To je mnohem lepší varianta“.

 

5867YjY.jpgNa druhou stranu mnoho lidí trápí opak.

A je zajímavé, že příznaky jsou hodně podobné.

 

O hypertenzi mluvíme až při opakovaném naměření vysokého krevního tlaku při několika na sobě nezávislých měřeních.

 

 

Hranice, kdy je tlak považován za vysoký, je okolo 140/90.

Tyto hodnoty jsou považovány za hraniční. V pátrání po příčinách hypertenze se používají vyšetření krve, elektrokardiografie, echokardiografie i rentgenové snímkování.

 

Vysoký tlak se na rozdíl od nízkého vždycky léčí.

Nejčastěji se s takovým pacientem pracuje na snížení tělesné hmotnosti, omezení konzumace soli, omezení psychického napětí a tak dále. Pokud tento nefarmakologický způsob není dost efektivní, nastupují léky.

 

Mimochodem, výtečným snižovačem krevního tlaku je například česnek, ale leckdy se člověk bohužel neobejde jen s ním.

 

Michaela


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
faces an.jpg1

Obličejová slepota

 

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve STŘELCI. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Anežka k nám připutovalo z Řecka. Tam mu dalo život slovo „hagnos či hagné“ a z něho pak jméno Agnes, které se tím pádem překládá jako „čistá“ či „nevinná“. Krásné historické jméno, Anežka nosí u nás 20179 žen.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den zásnub.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 1 743
  • 2 256
  • 52 290
  • 380 476
  • 2 386 688
  • 3 790
  • 28
  • 1 834
0 Shares
Share
Tweet