Views: 16
Záhadné bedny v Národním muzeu – Co myslíte, nahlédnout do nich přes zákaz, nebo ne?
Až v roce 2101 by měly být oficielně otevřeny dvě bedny, které uchovává Národní muzeum. To dostalo tyto dva záhadné, půltunové dary od botanika, lékaře a šlechtice Bohuslava Jiruše v roce 1901 ovšem s tím, že mohou být otevřeny až za dvě stě let.
4805Nzc.gif
Již sto let leží netknuté.
Teď ale vědci laborují s možností, nahlédnout do jejich tajemného obsahu alespoň pomocí tomografu.
1.Myslíte, že tím se poruší závěť?
2.Co asi do beden vědec umístil, když po té vyřkl takovou poslední vůli?
3.Proč si přál, aby byl obsah po dvě stě let lidem zapovězen?
4.Měli bychom tomograf použít?
Rozhodně nejsme jediní, koho to zajímá, kdo je tak moc zvědavý. Je to velké lákadlo. A jaksi morální problém s tomografem, také není malý.
Když se zamyslím:
- Z mého pohledu ANO. Rozhodně se závěť poruší, protože ten člověk ve své době nemohl počítat s tím, že budeme mít k dispozici i jiné prostředky, jak do beden nahlédnout. Pak je čistě náš alibismus, když obsah prohlédneme tak, že neporušíme pečeť a nenadzdvihneme víka. Vyjde to nastejno.
-
Patrně se domníval, že lidstvo bude za dvě stě roků schopno lépe pochopit, co v nich je. Pakliže byl ten člověk lékař a botanik, lze předpokládat, nebo alespoň odhadnout oblast, kterou obsah nabízí. (pokud tam nejsou běžné věci mapující jeho dobu, což je také možné)
-
Dost pravděpodobně, se bál, že ho lidstvo nebude-li dostatečně vyspělé, zneužije. To je jedna možnost. Druhá je ta, že si jednoduše myslel, že by do té doby byl obsah třeba po technické stránce lidem k ničemu.
-
To je dilema největší!
Protože:
Poslední dobou se kolem nás a s námi a vůbec tak nějak všeobecně dějí věci, které už nikdo na světě nebagatelizuje a co víc, všichni víme, že to zdaleka neskončilo, že bude i hůř.
Že se blížíme k něčemu, co bude pro nás možná dost zátěžové. Prakticky to cítí každý druhý, jen to neumí pojmenovat. Takové veřejné tajemství, to je.
Může to být i jeden z důvodů, proč se uchylujeme k takové drobné lsti. Chytáme se možná stébla.
4806NzA.gif
Tedy za mě:
Myslím si, že v bednách není klíč k zastavení toho, co přichází, ale nechť mi pan botanik a lékař odpustí, já bych do toho tomografu šla.
To proto, že si myslím, že horší, než se pokusit zbytečně je už jen nepokusit se vůbec. Krom toho mě dost zneklidňuje, že se vlastně nikdy nedozvím, co tam je.
Je to ovšem tak trochu stejně pandořin model, protože …ne, že bych v současný morální kodex všech lidí skálopevně věřila.
Pro nás a náš morální profil hraje trochu fakt, že Národní Muzeum vypsalo na svých stránkách jakési referendum, kde žádá veřejnost, aby se vyjádřila, zda použít moderní techniku k obejití závěti, či ne. TADY
To kvituji.
Takže: Nahlédnout?
Za sebe – Nahlédnout, alespoň zjistit obsah.
Tomáš – Nechat to i za cenu, že mi se už co bylo obsahem, nezdovíme. Jednou jsou tady pravidla hry, mely by se dodržet.
Míša (Finč) – Já bych se bála
Veronika – Raději ne. Je to slib.
Pavlína (Zevlína) – Myslím, že ne, že bychom to neměli pokoušet.
Pavla (Noha) – Já bych to nevyužila, protože je to jednou slíbené a on s žádnými počítači nepočítal.
Zbytek redakce se vyjádří záhy Wink
No a teď vy:
Co tam asi je?
Nahlédnout pomocí tomografu, nebo ne?
Jsme zvědaví, jak se k tomu postavíte.
Michaela
[sexy_author_bio]
Článek pro vás napsala:
-
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.