Detail příspěvku: Začtěte se do kriminalistiky v komiksech

Začtěte se do kriminalistiky v komiksech

autor: | Led 16, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Views: 15

Zajímáte se o kriminalistiku, baví vás seriály z prostředí forenzních věd a chtěli byste se dozvědět víc o reálných zločinech a jejich vyšetřování, nicméně z představy tlusté knihy se vám dělá mdlo? Pak sáhněte po nově vyšlém titulu nakladatelství Computer Press Kriminalistika v komiksech.

3488ZDI.jpg

 

Komiksového zpracování se v dnešní době dočkalo už mnoho titulů – Malý princ, Romeo a Julie, Kafkova Proměna i několik populárně naučných publikací jako třeba nově vydaná kniha Kriminalistika v komisech s podnázvem Balistika, antropologie a místo činu.

O čem kniha pojednává?                                                                              


Kromě několika krátkých faktografických částí, kde se čtenář dozví něco málo o vyšetřování zločinu, kriminalistické balistice, antropologii a místě činu se většina knihy sestává z 9 skutečných kriminálních případů, zpracovaných do komikové podoby, k jejichž objasnění vypomohla některá z forenzních věd. Dozvíte se tak například detaily o vyšetřování „Případu Gouffé“ z 19. století, o odhalení „Mormonských padělků“ z 80. let minulého století i o detroitském „Muži v rakvi“ z roku 2005.
Závěr titulu je doplněn o slovníček cizích pojmů použitých v textu a abecední rejstřík.

 

 

Kriminalistika v komiksech. Balistika, antropologie a místo zločinu

 • Text: David West, Rob Shone
 • Ilustrace: Emanuele Boccanfuso, Claudia Saraceni
 • Nakladatelství: Computer Press, a. s.
 • Rok vydání: 2011
 • Překlad: Zuzana Gabajová

Hodnocení redakce


Mám-li brát knihu jako literaturu určenou dospělým, musela bych z ní být zklamaná. Komiksové zpracování reálných zločinných událostí je jistě příjemným zpestřením, očekávala bych ale daleko propracovanější a podrobnější teoretickou část.
Pokud je ovšem titul vymezen spíše mladším čtenářům, pak věřím, že může příjemně obohatit jejich domácí knihovny. Vysvětlení jednotlivých kriminalistických pojmů je snadno pochopitelné a díky komiksům i velmi názorné. Takže pro utvoření zevrubné představy, co forenzní kriminalistika obnáší, čím se zabývá a jaké případy dokáže vyřešit, je kniha naprosto ideální.
Na atraktivitě pro mladší konzumenty jí jistě dodává i barevné komiksové zpracování, které neodrazuje přemírou textu, ba naopak láká příjemným a moderním designem. Jediným negativem snad mohou být poměrně realistická zobrazení lidských ostatků a nevzhledných larev, na která je však dnešní mladá generace povětšinou zvyklá z televize a počítačových her.
Máte-li proto doma otrlejší dítko navštěvující 2. stupeň základní školy, sáhněte po knize Kriminalistika v komisech jako po vhodném narozeninovém dárku.

 

 

3487NzR.jpg
Ukázka z knihy                                                                                                


Forenzní antropologie se zabývá zkoumáním lidské kostry. Jejím nejdůležitějším úkolem je identifikace těl a z pouhých pár kostí dokáže vyčíst mnoho informací. Ze stehenní či pažní kosti lze vypočítat výšku těla. Ze stehenní kosti, z lebky, pánve a zubů je možné určit také pohlaví. Tyto kosti se u mužů a žen liší. Některé se také mění tím, jak lidé stárnou. Díky tomu lze zjistit i stáří těla. Forenzní antropologové sledují u kostí rovněž poškození. Stopy po bodných zraněních, střelách či úderech tupým nástrojem mohou napovědět, jak člověk zemřel. Známky onemocnění kostí a jejich opotřebování zase poradí, jak žil.
Zatímco forenzní antropolog dokáže popsat důležité charakteristiky kostry, například v jakém věku mrtvý zemřel, forenzní umělec mu dokáže vytvořit obličej, což pomáhá při identifikaci neznámých těl. Forenzní umělec může přispět i k uzavření starých, zatím nevyřešených případů, které byly znovu otevřeny. Také dokáže nakreslit, jak by v současnosti vypadali lidé, kteří jsou již dlouhou dobu nezvěstní.

 

3489YWY.jpg

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna přibývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Rodokmen jména Milan najdeme v jižní Evropě, kde vzniklo z přídavného jména „milý” nebo „milovaný”. Význam jména je tak jednoznačný a vůbec v tom není žádná lingvistická věda. Milan je prostě milý. A taky frekventovaný. U nás je takových miláčků požehnaných 118220.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Autistický den hrdosti.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

 • 67
 • 383
 • 17 897
 • 347 633
 • 2 475 841
 • 3 796
 • 28
 • 1 859
0 Shares
Share
Tweet