Společnost

Začtěte se do kriminalistiky v komiksech

Zajímáte se o kriminalistiku, baví vás seriály z prostředí forenzních věd a chtěli byste se dozvědět víc o reálných zločinech a jejich vyšetřování, nicméně z představy tlusté knihy se vám dělá mdlo? Pak sáhněte po nově vyšlém titulu nakladatelství Computer Press Kriminalistika v komiksech.

3488ZDI.jpg

 

Komiksového zpracování se v dnešní době dočkalo už mnoho titulů – Malý princ, Romeo a Julie, Kafkova Proměna i několik populárně naučných publikací jako třeba nově vydaná kniha Kriminalistika v komisech s podnázvem Balistika, antropologie a místo činu.

O čem kniha pojednává?                                                                              


Kromě několika krátkých faktografických částí, kde se čtenář dozví něco málo o vyšetřování zločinu, kriminalistické balistice, antropologii a místě činu se většina knihy sestává z 9 skutečných kriminálních případů, zpracovaných do komikové podoby, k jejichž objasnění vypomohla některá z forenzních věd. Dozvíte se tak například detaily o vyšetřování „Případu Gouffé“ z 19. století, o odhalení „Mormonských padělků“ z 80. let minulého století i o detroitském „Muži v rakvi“ z roku 2005.
Závěr titulu je doplněn o slovníček cizích pojmů použitých v textu a abecední rejstřík.

 

 

Kriminalistika v komiksech. Balistika, antropologie a místo zločinu

  • Text: David West, Rob Shone
  • Ilustrace: Emanuele Boccanfuso, Claudia Saraceni
  • Nakladatelství: Computer Press, a. s.
  • Rok vydání: 2011
  • Překlad: Zuzana Gabajová

Hodnocení redakce


Mám-li brát knihu jako literaturu určenou dospělým, musela bych z ní být zklamaná. Komiksové zpracování reálných zločinných událostí je jistě příjemným zpestřením, očekávala bych ale daleko propracovanější a podrobnější teoretickou část.
Pokud je ovšem titul vymezen spíše mladším čtenářům, pak věřím, že může příjemně obohatit jejich domácí knihovny. Vysvětlení jednotlivých kriminalistických pojmů je snadno pochopitelné a díky komiksům i velmi názorné. Takže pro utvoření zevrubné představy, co forenzní kriminalistika obnáší, čím se zabývá a jaké případy dokáže vyřešit, je kniha naprosto ideální.
Na atraktivitě pro mladší konzumenty jí jistě dodává i barevné komiksové zpracování, které neodrazuje přemírou textu, ba naopak láká příjemným a moderním designem. Jediným negativem snad mohou být poměrně realistická zobrazení lidských ostatků a nevzhledných larev, na která je však dnešní mladá generace povětšinou zvyklá z televize a počítačových her.
Máte-li proto doma otrlejší dítko navštěvující 2. stupeň základní školy, sáhněte po knize Kriminalistika v komisech jako po vhodném narozeninovém dárku.

 

 

3487NzR.jpg
Ukázka z knihy                                                                                                


Forenzní antropologie se zabývá zkoumáním lidské kostry. Jejím nejdůležitějším úkolem je identifikace těl a z pouhých pár kostí dokáže vyčíst mnoho informací. Ze stehenní či pažní kosti lze vypočítat výšku těla. Ze stehenní kosti, z lebky, pánve a zubů je možné určit také pohlaví. Tyto kosti se u mužů a žen liší. Některé se také mění tím, jak lidé stárnou. Díky tomu lze zjistit i stáří těla. Forenzní antropologové sledují u kostí rovněž poškození. Stopy po bodných zraněních, střelách či úderech tupým nástrojem mohou napovědět, jak člověk zemřel. Známky onemocnění kostí a jejich opotřebování zase poradí, jak žil.
Zatímco forenzní antropolog dokáže popsat důležité charakteristiky kostry, například v jakém věku mrtvý zemřel, forenzní umělec mu dokáže vytvořit obličej, což pomáhá při identifikaci neznámých těl. Forenzní umělec může přispět i k uzavření starých, zatím nevyřešených případů, které byly znovu otevřeny. Také dokáže nakreslit, jak by v současnosti vypadali lidé, kteří jsou již dlouhou dobu nezvěstní.

 

3489YWY.jpg

Katka


Redakce Popelky vznikly 14.7.2011
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.

Hodnocení k článku

Komentáře - Napsat soukromou zprávu ZDE

  Zaregistrovat si reakce na váš komentář  
Upozornit na
tibetusmev   protibet 1
Montero   textilsvet
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com