Detail příspěvku: Vánoce jako otázka konzumní gramotnosti!

Vánoce jako otázka konzumní gramotnosti!

autor: | Pro 16, 2015 | Společnost | 0 komentářů

To je takový můj osobní termín, když koukám na reklamy a tu neuvěřitelnou masáž, které nepodlehnout, je pro mnohé velice náročné. Je totiž těžké být komerčně gramotný a vybrat si jen to, co potřebuji. A to, co potřebuji, bývá často na hony vzdálené od toho, co se nabízí. Dřív jsme si spořili, a pak po 3-6 měsících něco koupili. Dnes si to můžeme dopřát hned, tam 500, tam 1000 a nakonec musíme splácet víc, než vyděláme… 

Lidi mají tendenci se srovnávat…

 

…. to je super, protože to je do určité míry motivační, ale taky je to parádně likvidační ve chvíli, když je vzor zcela jinde a člověk pak dělá s odpuštěním pitomosti, které jsou cítit termínem „za každou cenu“.

 

A ta může být v dnešní době poměrně slušně vysoká a zavazující.

 

Mám pro vás takový jeden momentálně opravdu aktuální odstrašující příklad a zároveň mustr pro můj soukromý termín „ konzumní gramotnost“.

 

Vedle toho, že se Tomáš aktivně zabývá vymýšlením indicií do soutěží a šéfuje skupině borců na PCO, zabývá se filantropicky také řešením ekonomických zádrhelů a potřeb některých lidí.

 

Moc to nesleduji, protože je za tím mnoho excelovských tabulek, výpočtů a procent a to je na hony vzdálené od mých planet, Tarotu, duchovna, duševna a podobně.

 

Vnímám ty lidi, kteří za ním chodí pro radu a pomoc jinýma očima.

 

Nematematicky, pocitově, spíš jdu po jejich duševních principech.

 

Někdy je to nuda, někdy mám radost, jindy z toho pomalu neusnu.

 

A to je teď poslední případ.

 

Je až s podivem, jak málo stačí, aby byl člověk ve velkém průšvihu a odstartovaly to Vánoce před několika lety.

 

Ve snaze opatřit ty nejlepší, udělala tahle rodina celou řadu úkonů, které jí doporučily nejrůznější televizní šoty. Šlo hlavně tehdy o Vánoce a jejich dvě, tou dobou předškolní děti.

 

Výsledkem byla půjčka, kterou doteď splácí. (nejedna)

 

Jak jsem to tak poslouchala hlavně proto, že uzavřeli smlouvy pro ně nějak strašně nevýhodné. Přestože jsou oba ti lidé celkem slušně vzdělaní, neměli ani ponětí, že existují způsoby, jak si odlehčit třeba o tisíce měsíčně.

 

To je jedna věc, co mě zaujala v souvislosti s tou duší, protože jsem si třeba vždycky myslela, že banka je cosi, čemu můžu věřit.

 

A ono nene.

 

Potud je to docela standard, protože blbou půjčku si vezme kde kdo, na kde co a ani ho mnohdy nenapadne, že o kus dál by ji dostal za úplně jiných podmínek.

 

Jenomže člověk jde prostě do své banky, protože se mu to zdá nejlepší, je tam přeci 15 let a je „VIP“ klient.

 

Od téhle chvíle už je to ale maličko extrém.

 

Aby měli děti téhle rodinky Vánoce srovnatelné s ostatními dětmi, a hlavně aby ti lidé udrželi standard Vánoc, na které si zvykli, přibylo půjček.

 

Momentálně splácí tři.

 

 

19381NTJ.jpg

 

Teda, teď už jednu, (tři do jedné) co je snad schůdnější, ale tohle technicky není tak důležité, jako pocit, který jsem z toho nabrala.

 

Že totiž člověk může být strašně studovaný, velice chytrý, ale je-li po konzumně negramotný, je lapitelný!!

 

Nerada to říkám, ale moje nebývale studovaná maminka, absolventka několika škol, včetně MATFYZ, je konzumní neandrtálec.

 

Napřed to byl lux, co saje bowlingové koule, který ve finále nevysál ani ptačí brk, pak to byl mixér, co rozmělní i dlažební kostku, který ji málem zabil, pak nějaký parní čistič, co byl rád, když ve skutečnosti něco neznečistil a tak dále.

 

Máma je potravou pro všechny Horsty Fukse a jejich supr čupr nože, pánve, které div nechodí do koupelny se po použití osprchovat, sady všeho možného a doma má i sbírku mazadel, koldrexů a komerčních krávovin!!

 

Už je to lepší, ale když jsem jí onehdá vysvětlovala, že kdyby něco vysálo kouli na bowling, a vzápětí se tím luxovala klávesnice od PC, (viz reklama) nezbyl by jí ani monitor, nereagovala.

 

Přijde mi strašně nelidské, neustále nabízet výhodně tohle a tamto v televizi, a vysloveně zblbnout lidi informací, že úrok 9,9% je prostě pecka, či že cena 1800,- je pro prodejce pomalu likvidační, a proto taky AKCE potrvá jen pár dnů, když to prostě není pravda!!

 

Lidé tomu fakt mnohdy uvěří, a tak je ani nenapadne, že někde budou mít výhodnější podmínky, akorát, že to prostě nebylo v telce a nebyla k tomu povedená reklama, a že stejnou sadu pořídí celoročně za sedm stovek.

 

Vím od Toma (a tohle jsem vůbec nevěděla) že například banka, která má mimořádně vydařené klipy, na které se sama moc ráda dívám, vůbec v reálu výhodná není!!!

 

Má totiž tolik podpodmínek, že se člověk diví, co že to vlastně podepsal.

 

A systém některých dalších vydařených komerčních trháků, je přímo zlodějský. Mini půjčky před výplatou, radši ani nezmiňovat.

 

Mě těch lidí je hrozně pak líto, když to slyším.

 

A tak si říkám, a chtěla jsem to napsat, protože zrovna je to aktuální, že vzít si půjčku kvůli jednomu dni v roce a pak jí celé roky splácet (a jsou tací, co si berou každé Vánoce další), je nejen zbytečné, ale hlavně to té rodině vůbec nic nedá, jenom vezme.

19379OGR.jpg

 

Pak dojde k tomu, že ta rodina velice urgentně potřebuje hypotéku, protože jí jde o střechu nad hlavou a možnost, že na ní dosáhne, přitom všem, co si způsobila potřebou udělat si pěkné Vánoce, je téměř nulová, nebo se rovná zázraku v podobě několika konsolidací a hledání a papírování…je-li to vůbec ve finále možné.

 

Termíny jako „výhodné“, „akční“, „jediné“, „zaručeně“, „pouze!!“, jsou akorát tak lidolapky.

 

Jenže fungují celkem spolehlivě…

…blbě.

 

Michaela Kudláčková


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Michaela Kudláčková (Yáma) 21.8.1968 „Lev“
Miluje téměř syrové maso, všechny plody moře, sladkosti a mýdlové vůně. Libuje si v Astrologii, vaření a humoru jakékoli barvy.
Obdivuje staré kultury a západy slunce. Má zvláštní schopnost ztrácet důležité písemnosti.
Ráda by osobně mluvila s Máří Magdalenou.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se v BLÍŽENCÍCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Oboupohlavní jméno René se narodilo v latině. Matkou je mu slovo „renatus”, což znamená „znovuzrozený”. Podíváme-li se na to optikou předkřesťanskou, když toto jméno vzniklo, pak je René (Renée) prostě reinkarnovaný. A takových reinkarnací máme v ČR 9079.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Dnes není žádný mezinárodně významný den.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Ponechali byste název pásky proti smrti pro reflexní prvky?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 270
  • 546
  • 30 712
  • 427 561
  • 2 274 856
  • 3 781
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet