Detail příspěvku: Mějte slepou důvěru! Slibuji, že to bude stát za to!

Mějte slepou důvěru! Slibuji, že to bude stát za to!

autor: | Říj 25, 2012 | Společnost | 0 komentářů

Představte si, že byste přišli o svůj nejdůležitější smysl, o zrak. Jak byste pak vařili vajíčka aniž byste si způsobili popáleniny? Jak byste hráli karty, četli knihy a pohybovali se v prostoru? Neumíte si to ani představit? Pak navštivte fantastickou výstavu v Novoměstské radnici na Karlově náměstí a vyzkoušejte si být na jednu hodinu nevidomým. Věřte mi, že je to naprosto jedinečný zážitek!

7377OWV.bmp

 

O tom, že Neviditelná výstava v Praze probíhá jsem věděla už nějakou dobu, ale nějak stále nebyla volná chvilka, abych se na ni zajela „podívat“. Ovšem když se mi díky skvělému semináři o problematice zrakového znevýhodnění naskytla možnost návštěvy, neváhala jsem ani chviličku.

S problematikou nevidomých mám nějaké osobní zkušenosti z dětství (zprostředkované skrze kamarádku s praktickou slepotou) – vyzkoušela jsem si například jízdu na dvojkole se zavázanýma očima, vedení nevidomé osoby po složitém terénu i několik kompenzačních pomůcek – přesto je to pro mě, jako pro vidoucího, svět dosti vzdálený a nepochopitelný.

7380ZTR.bmp

 

Netroufám si tvrdit, že teď, po absolvování výstavy se ze mě stal expert na problematiku nevidomých – to by byl naprostý nesmysl, ale získala jsem alespoň vágní představu o tom jaké je to nevidět.

Celá výstava má dvě části „světlou“ a „temnou“. První z nich se podobá obvyklým výstavním prostorám, jen namísto cedulí: NEDOTÝKEJTE SE VYSTAVOVANÝCH EXPONÁTŮ, jsou dotyky, ba přímo osahávání včele doporučovány. Je zde představen vývoj a jednotlivá písmena Braillovy abecedy (dokonce máte možnost vyzkoušet si i speciální psací stroj pro nevidomé), osahat si můžete různé kompenzační pomůcky (nejvíce mě zaujala pomůcka na zjišťování varu mléka) a také si lze s klapkami na očích zahrát třeba šachy, domino, nebo karty.

 

7383N2V.bmp

Vše si můžete prohlédnout buď sami, nebo dostanete velmi zajímavý, a budete-li mít štěstí na tak skvělého průvodce, jakého jsme měli my, pak i neuvěřitelně vtipný výklad o vystavovaných exponátech (na obrázcích máte speciální psací stroj a hmatové pravítko na bankovky).

7379MjV.bmp

Hlavní část výstavy ovšem probíhá v absolutní tmě. Kdo byl někdy v jeskyních, kde průvodkyně zhasla, dokáže si představit jak neproniknutelnou tmu se podařilo organizátorům vyrobit – vidět nebylo opravdu NIC.

Nejdříve nás rozdělili do menších skupin (maximálně po osmi návštěvnících), vyzbrojili nás několika radami, abychom se nepřerazili, a pak už hurá do temnoty.

 

7384YzQ.bmp

 

Už první krok do černočerných prostor byl vážně nesnadný a naplňoval člověka značnými obavami. A to byl teprve začátek.
Jak už jsem psala, měli jsme štěstí na úplně skvělého průvodce Jardu, který hýřil šarmem a vtipem, takže z nás část strachu opadla hned na začátku. Ale stejně, pokud budu mluvit za sebe, jsem měla celou dobu srdce až v kalhotách a strašně jsem se bála, že zabloudím a už se od tam nevymotám.

Princip výstavy spočívá v tom, že po tmě procházíte různým prostředím, jako je byt, ulice, příroda i bar a snažíte se v něm nezabloudit, nepřerazit se o nábytek, výmoly v cestě a stromy a k tomu ještě hmatem rozpoznat některé předměty, jako třeba televizi, zouvák na boty či vycpaného muflona.

Šlo mi to vpravdě bídně – jelikož mám  odmalička vynikající desorientační smysl a zvládnu zabloudit i ve vlastním pokoji (i když je v něm rozsvíceno), byla jsem zcela ztracená.

A s poznáváním předmětů to nebylo o moc lepší.  Ještě jsem zvládla identifikovat starou televizi a hrnec s pokličkou, ale u rozpoznávání soch v galerii to byla bída s nouzí – zatímco ostatní zvládli určit i to o čí portrét se jedná, já se marně snažila ve změti reliéfů rozlišit obličej od vlasových kudrn.

 

7381OWY.bmp

I tak ale musím říct, že to pro měl byl nesmírně silný zážitek. Zejména první paprsky světla při východu působily jako to nejpříjemnější pohlazení. Troufám si tvrdit, že všichni bez výjimky jsme v tu chvíli děkovali za zdravý zrak a vzdali tichý, ale o to upřímnější hold všem nevidomým lidem, kteří se musí s absencí zraku prát den co den. Všichni, kdož nevidíte, máte můj obrovský obdiv!!!

Závěrem něco k zamyšlení:

Výstava vznikla díky vpravdě neobyčejnému projektu. Po vážné nehodě přišel manžel jedné německé novinářky o zrak, s čímž se jen velmi těžko smiřoval. Jeho žena si tolik přála svému partnerovi pomoci, že si nechala úplně zatemnit celý byt, a to tak dlouho, až si na tmu zvykla a naučila se v ní pohybovat beze zraku.

Tak co, milé Popelky, dokázaly byste pro své partnery přinést podobnou oběť? Já si tím, upřímně, nejsem úplně jistá…

Kde výstava probíhá?  Novoměstská radnice, Karlovo nám. 1/23, 120 00, Praha 2

Kdy můžete přijít?

Po – Pá: 12:00-20:00 (Poslední návštěvníci v 19:00)

So – Ne: 10:00-20:00 (Poslední návštěvníci v 19:00)

Svátek: 10:00-20:00 (Poslední návštěvníci v 19:00)

Kolik zaplatíte?

Ve všední dny: Plné vstupné 180 Kč; Poloviční 150 Kč; Rodina 450 Kč; Skupina 120 Kč za osobu

Sobota, neděle a svátek: Plné vstupné 200Kč; Poloviční 170 Kč; Rodina 500 Kč; Skupina 140 Kč za osobu

 

Několik doporučení:

Určitě neuděláte chybu, pokud si předem rezervujete konkrétní termín návštěvy. Přijdete-li totiž „naslepo“, může se vám stát, že budete dlouho čekat. S sebou si do temné části výstavy nasypte do kapsy několik kovových mincí – budete si pak moci zkusit na simulovaném baru nákup i konzumaci nápojů poslepu.

 

Katka


[sexy_author_bio]


Článek pro vás napsala:

Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Redakce Popelky vznikly 14.7.2011 "Rak" tel:721 381 824
Milujeme všechno, co je rodu ženského a ctíme rod mužský. Klaníme se nekonečné kráse přírody a moudrosti našich předků. Víme, že hranice jsou vždy tam, kde si je postavíme. A proto je vůbec nestavíme, abychom nepřehlédly kouzlo a věřily v zázrak.
 
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Aktuální motto

„Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne.“
Václav Havel
 

Luna

Luna ubývá Co to znamená?
a nachází se ve VAHÁCH. Jak to působí?

AdSense

Vaše jméno

Jméno Vratislav je původem Slovan. Odhadnout rodiče většiny slovanských jmen nebývá problém. Ani Vratislav není výjimkou. Ano, rodinou jména sousloví „oslavující svůj návrat”. Aktuálně je v ČR 6487 Vratislavů.

V celosvětovém kalendáři je dnes

Mezinárodní den proti korupci.

Nejnovější komentáře

Výklady pro Vás od Vás

Výklady Pro Vás Od Vás

Kameny pro ženy

kameny-pro-zeny

INTELIGENTNÍ SMART ZRCADLA

Škola tarotu

Škola tarotu

Runová magie – škola

runová magie

Ankety

Máte nějaký důvod pokládat pátek 13. za nešťastný? Stalo se vám tento den něco zlého?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Sešit na vaření

sešit na vaření

Příspěvky od Popelek

Vyfotili jste něco zajímavého?

Podělte se se všemi! Zašlete foto na redakce@popelky.cz

Statistiky

  • 22
  • 495
  • 34 192
  • 423 722
  • 2 299 061
  • 3 783
  • 27
  • 1 835
0 Shares
Share
Tweet